Προς το περιεχόμενο

Rockfield Pickups


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάει έγινα Rockfieldολόγος......

Αγόρασα όλη την σειρά για να έχω άποψη.....

FatAss Magnets: Alnico V ο απόλυτος μαγνήτης για όγκο και μπάσα σφιχτά και δυνατά.

Bridge Pickup

D.C. Resistance: 12.43K

Lead wire: 4 Conductor

Neck Pickup

D.C. Resistance – 11.19K

Lead wire: 4 Conductor

 

Μafia, για μανίκη που σφυράει......

Bridge: D.C. Resistance – 10.96K

Neck: D.C. Resistance – 10.33K

Magnets: Ceramic

 

SWV, Alnico II, PAF style (μάλλον σαν 490 Gibson φέρνει....)

Bridge Pickup

D.C. Resistance: 8.23

Neck Pickup

D.C. Resistance: 7.43K

 

 

borat_thumbs_up_narrowweb__300x504,0.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγώ που είχα δοκιμάσει κάποιες με swv και κάποιες με fatass, μου φάνηκε ότι αν και πιο ήπιοι οι swv, ήταν και πιο ευέλικτοι από τους fatass (ο οποίοι κάπως λάσπωναν τον ήχο, αλλά παίζει και να μην έψαξα και πολύ τον ήχο τους)

Από την άλλη οι mafia ήταν κάπου στη μέση. Είχαν γκάζι, όχι όμως τρομερό και φοβερό (υπό την έννοια ότι βάζεις την κιθάρα κι σφυράη μόνη της) και αρκούντως ευέλικτοι ώστε να στηθούν άνετα σε οποιοδήποτε rig για ροκομεταλιές.

 

Τελικά σαν επιλογή θα έκανα swv στο λαιμό με mafia στη γέφυρα και πιστεύω ότι θα ήμουν χαρούμενος από την επιλογή αυτή.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ τελικά όσο τους ακούω τόσο με ψιλοχαλάνε (με εξαίρεση τους FatAss)

οι SWV είναι σαν αυτούς τους ψιλοκαλούς μαγνήτες που αλλάζουμε γιατί κάτι λείπει... στα μαλακά παιξίματα είναι καλούτσικοι στην παραμόρφωση όχι και τόσο εξαιρετικοί.....

Οι mafia είναι λίγο καλύτεροι στην παραμόρφωση αλλά άχρωμοι-άγευστοι-άοσμοι.

Οι FatAss με 1ΜΩ ποτενσιόμετρα πάνε καλά, καί στα πρίμα και στα μπάσα και γενικώς.... δεν θα παίξεις όμως καθαρά ούτε μπαλάντες (γίνεται μιά προσπάθεια όταν splitάρεις) με την καμμία, κάτι που με τους EMG 85/85 το κάνεις.

Αν θέλεις όγκο και δεν είσαι διατεθημένος να πάρεις 85άρηδες είναι τίμια πρόταση οι FatAss και πολύ φθηνοί.

Χτές που έπαιζα όλο το απόγευμα δοκιμάζωντας την καλύτερη εντύπωση μου την έκανε μια (καινούρια-vintage επαιτειακή SuperStrat μάρκας Electra) η οποία σπλιτάριζε μαγνήτες, έκανε αναστροφή φάσης, είχε ΦΟΒΕΡΟ μάνικα και κρατούσε και sustain (σταθερή μπρούτζινη γέφυρα και οι χορδές περνούσαν από κάτω σαν TELE και φυσικά μπρούτζινο nut) ε ρε παιδιά εκεί σκόπευα να βάλω τους Mafia αλλά έτσι όπως έπαιζε η κιθάρα δεν τόλμησα να κάνω αλλαγή (την πλήρωσε μιά ARIA PRO II).

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες αργότερα...

Μολις "περασα" σε μια jackson performer ps3 στην θεση bridge εναν rockfield fat ass.

 

Παιζω καφριλες και ο μαγνητης τα σπαει.

 

Εχω και μια δευτερη jackson ps3 την οποια εχω με το κλασικο σετακι 81/85 και αν και εχει γκαζι ο 81 τζιτζικιαζει αρκετα.

Θα κανω μια δοκιμη με τον 85 στην θεση bridge μπας και δω τιποτα διαφορετικο.

 

Στο θεμα μας τωρα και στον fat ass ο μαγνητης απλα το εχει.

Φοβερο ογκο και μεταλλαδικο ηχο.

Ειδικα για την τιμη του μιλαμε για ενα καθαρο 10αρακι εαν τον βαθμολογουσα.

 

 

ΥΓ.Το ξερω ειναι παλιο το θεματακι ειναι κριμα να ανοιγω καινουριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τους fatass στην Ibaνez μου..  :o  :o  :o  :o  :o  :o  :o  :o  :o

Παίζω από suffocation pantera limp bizkit slipknot μέχρι eric clapton και eric johnson και garry moore SRV... Στο πολύ άνετο.. αρκεί να ρυθμίσετε το ύψος του μαγνήτη εχω ξοδέψει 1 σαβ/κο μόνο για την ρύθμιση του ύψους των 3 μαγνητών.. βρήκα τα Sweet Spot που με βολεψαν και τελείωσε.. ¨ολα σενιε πενιε :D

www.facebook-codes.info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι κορυφαια... εχει και ενα πουσπουλι επανω... ειναι νεκ θρου εχει 2 ροκφιλντ ειναι μαονι και εβενος ταστιερα και οριτζιναλ φλοιντ... γκροβερ κλειδια δηλαδη τα εχει ολα... εχει περιπου 600 καοσταρικα... ειναι κορυφη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι κορυφαια... εχει και ενα πουσπουλι επανω... ειναι νεκ θρου εχει 2 ροκφιλντ ειναι μαονι και εβενος ταστιερα και οριτζιναλ φλοιντ... γκροβερ κλειδια δηλαδη τα εχει ολα... εχει περιπου 600 καοσταρικα... ειναι κορυφη

 

Τα "original" FR της BC Rich στα φθηνότερα μοντέλα μόνο original δεν είναι, δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου