Προς το περιεχόμενο

ANDROID για παλαιό PC & Laptop.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

....και εκεί που καθόμουν στα καλά καθούμενα ένα Windows update μου ομόρφυνε τον ιδανικό κόσμο μου. Το NUC με Celeron πλέον δεν έπαιρνε χαμπάρι ΚΑΜΙΑ ΟΘΟΝΗ. Ναι ξέρω όλα διορθώνονται , αλλά ..... έχω και το σκουλήκι μέσα μου.

Μπήκα στο Distrowatch.com και λέω : Δεν βάζω άλλο λειτουργικό, έτσι κι αλλιώς  Youtube και www.noiz.gr   δουλεύει το NUCάκι. 

Έφτιαξα εκκινήσιμο USB και εγκατέστησα.

Για σιγουριά έκανα την ίδια διαδικασία και σε ένα HP Λαπτοπ  παλαίο.  Μια χαρά.  

Θα επανέλθω όταν κάνω και εγγραφές στα Μπατίρης Προ Στούντιος με κανένα απλικέισο για Android. 

 

 

 

https://distrowatch.com/table.php?distribution=androidx86

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραλίγο και θα το γύριζες σε linux, καλά πήγες στο Distrowatch, τώρα έχεις το φάντασμα της google να πλανιέται στα μηχανήματα σου

Επεξεργασμένο από Άγιος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ κάτι δεν καταλαβαίνω μάλλον, αν έχει την καλοσύνη κάποιος να μου εξηγήσει. Aυτή τη στιγμή μπορείς να βρεις αξιοπρεπέστατα refurbished με 100€, 4ης γενιάς i5 κλπ κλπ. Ποιός ο λόγος που κάποιος χάνει τον χρόνο του με ένα Celeron? Επαναλαμβάνω, ειλικρινής απορία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kpeyos είπε

Επαναλαμβάνω, ειλικρινής απορία.

 

Τα NUC είναι μικρά, βολικά, πάμφθηνα - γι' αυτό τα αγοράζου(ν/μ)ε, όχι για τον Celeron. Έχω ένα τέτοιο, είναι αναμμένο εδώ και πέντε χρόνια, με Windows 10, κατεβάζει updates, κάνει restart μόνο του, ούτε βενζίνη θέλει ούτε τίποτε.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 λεπτά πριν, trolley είπε

Τα NUC είναι μικρά, βολικά, πάμφθηνα - γι' αυτό τα αγοράζου(ν/μ)ε, όχι για τον Celeron. Έχω ένα τέτοιο, είναι αναμμένο εδώ και πέντε χρόνια, με Windows 10, κατεβάζει updates, κάνει restart μόνο του, ούτε βενζίνη θέλει ούτε τίποτε.

Ναι ΟΚ, ο καθένας ό,τι θέλει φυσικά. Αλλά αξίζει για 100€, ίσως και λιγότερα, να κάθεται κάποιος να κατεβάζει λειτουργικά, ενημερώσεις, να ψάχνει εφαρμογές Android κλπ κλπ, εν ολίγοις να ξοδεύει χρόνο πιθανώς πολλαπλάσιας αξίας, ενώ μπορεί να έχει ένα εντελώς απροβλημάτιστο PC?


Εγώ ρώτησα για να μάθω μπας και το συγκεκριμένο έχει τίποτα ειδικές ικανότητες που δεν ξέρω.

 

ΥΓ Επίσης: Πόσο πιο φθηνά είναι τα NUC που κάποιος συνεχίζει να τα προτιμάει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kpeyos είπε

Εγώ ρώτησα για να μάθω μπας και το συγκεκριμένο έχει τίποτα ειδικές ικανότητες που δεν ξέρω.

 

Είναι μικρό, εντελώς αθόρυβο και αρκετά μη-θερμό.

Όχι, δεν έχει κάποια ιδιότητα που δεν ξέρεις, απλά είναι μία λύση για κάπως ειδικά προβλήματα.

Επίσης, δεν υπάρχει θέμα με λειτουργικά και εφαρμογές, η Intel τα υποστήριζε πλήρως.

Τα νεότερα βέβαια έχουν πουληθεί στην Asus.

  • Ευχαριστώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
35 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Αλλά αξίζει για 100€, ίσως και λιγότερα, να κάθεται κάποιος να κατεβάζει λειτουργικά, ενημερώσεις, να ψάχνει εφαρμογές Android κλπ κλπ, εν ολίγοις να ξοδεύει χρόνο πιθανώς πολλαπλάσιας αξίας, ενώ μπορεί να έχει ένα εντελώς απροβλημάτιστο PC?

 

Δεν είναι τα λεφτά.

Εγω απανάω ΜΟΝΟ για λογαριασμό μου.

Ψυχοθεραπεία.

Το να πάρεις μια συσκευή από τα σκουπίδια κυριολεκτικά και να την κάνεις να δουλέψει προσωπικά μου προσφέρει ηρεμία, αυτοπεποίθηση, μου μαθαίνει υπομονή και επιμονή.

100 φορές να φάω στον πάγκο μου 1000 ωρες (με  κολλητήρια , κατσαβίδια , πολύμετρα .......να διαβάσω για τη συσκευή, να βρω drivers......)  , παρά μισή ώρα έξω για καφέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, LK είπε

Ψυχοθεραπεία.

Έγκυρο επιχείρημα στο οποίο δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος να διαφωνήσει.

 

Εγώ επειδή κατ΄επάγγελμα φτιάχνω πολλά και διάφορα πράγματα να δουλεύουν τα τελευταία 25 χρόνια, δε θα μπορούσα να έχω και το ίδιο hobby. Ίσα ίσα, πάρα πολλά πράγματα που μπορώ στην ιδιωτική μου ζωή να επισκευάσω τέλεια, τα αναθέτω σε τρίτους.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου