Προς το περιεχόμενο

Θήκες για πετάλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν τη θέλεις για το σπίτι τότε είναι πολύ εύκολο να τη φτιάξεις μόνος σου' date=' αν όχι τότε δικαιολογείται το κόστος μίας custom.[/quote']

 

μωρε την πεταλιερα τη φτιαχνεις μονος σου (αυτο εχω κανει και εγω) το flight case πως το φτιάχνεις :?:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μέχρι πρότεινος χρησιμοποιούσα μια home-made θήκη που δεν ήταν

τίποτα άλλο από μια 60's βαλιτσούλα που της είχα βάλει ξύλινο πάτο,

ρικοφορμ,κτλ,κτλ.

πλέον όμως δεν χωράνε όλα αυτά που θέλω να βάλω, πόσο μάλλον οταν

2 από αυτά είναι το memory man και το DL4 της Line6.

Θα κάνω μια βόλτα στο κέντρο μπας και βρώ καμια βαλίτσα στις

διαστάσεις που ψάχνω αλλιώς με βλέπω για rockbag.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το flight case πάντως δεν πρέπει να είναι πολυ δύσκολο να το

φτιαξεις' date=' αλλα με ξύλο,με αλουμίνιο είναι λιγο μανούρα[/quote']

 

συναδερφε, προσπαθησα να τη φτιαξω εγω απο ξυλο αλλα.......

τα προβληματα πυ αντιμετωπησα ειναι τα εξης:

1) γινεται πολυ μεγαλη σε ογκο και βαρος

2) δεν υπαρχει ξυλο (που να καρφωνεται η να βιδωνεται) και να εχει παχος μικροτερο απο 1.5 cm.....αρα φαντασου ογκος μονο η κατασκευη

 

ασε το εψαξα και ξενερωσα.....εγω μονος θα τη φτιαξω, απο πλαστικο η αλουμινιο (ειμαι της ιδεολογιας do it yourself, δε μπορω να κανω αλλιως :roll: )

 

αν θες πηγαινε στο foto gallery να δεις την καμπινα που εχω φτιαξει.... απο ηχο (τελειος κατα τυχη) σκιζει!! 8O ( :roll: :lol: ο τακις ξερει :roll: :lol: )

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εφτιαξα τελικα και εγω το pedalboard μου!!! :D :D :D

Βασικα αργησα λιγο λογο εξεταστικης......τα παντα ειναι θεμα πρωτερεοτητων!! :lol: :lol:

 

1)βαλιτσα για εργαλεια απο το praktiker 19,90 euro...

2)λαμαρινα στραντζαρισμενη (γαλβανιζε) 3 euro....

3)φισακια και καλωδια γενικα 10 euro....

.................ΣΥΝΟΛΟ = 33 euro.................

 

Υ.Γ. Ο βομβος απο τα πεταλακια (δεν ξερω γιατι) ΔΕΝ υπαρχει ουτε για δειγμα. Καπως εξουδετερωθηκε γιατι ρευμα και τα θυληκα Jacks εχουν την ιδια γειωση, οπως καταλαβατε ειμαι και λιγο κωλοφαρδος :lol: :lol: :lol:

Πειτε μου την αποψη σας!!!!!!!!!!

 

pedal%2006.jpg

 

pedal%2007.jpg

 

Eχω βαλει 4 θυληκα για 9 volt τροφοδοσια(στο ενα που φαινεται απο πανω ειναι η εισοδος που μπαινει ο μετασχηματιστης) και τεσσερα θυληκα jacks (2 για input-output και δυο για FX loop(εχω βαλει το volume στο FX loop))

Οπως καταλαβατε μπορει να αλλαξει και η σειρα με την οποια ειναι συνδεμενα τα πεταλια, ας πουμε τελευταιο το VOX ή τελευταιο το screamer...

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Goat, πολύ καλό φαίνεται, αν το επενδύσεις κιόλας εσωτερικά θα γίνει ακόμα καλύτερο!

 

Σε μεγαλύτερο μέγεθος υπάρχει κάτι; Ιδανικό θα ήταν κάτι πιο φαρδύ, με θέσεις για 6-9 πετάλια, ανάλογα το μέγεθος. Και το βάρος δεν πιστεύω ότι θα ήταν απελπιστικά μεγαλύτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GOATPHILOSOPHER μου άρεσε πολύ η κατασκευή σου!

Η μόνη "ένσταση" που έχω είναι αυτό που είπε και ο dienekes, ότι δηλαδή θα μπορούσες να βρεις μια θήκη που να χωράει πιο πολλά πετάλια.

Εκτός βέβαια αν έχεις αποφασίσει ότι δεν πρόκειται (για αρκετό καιρό τουλάχιστον) να αγοράσεις και άλλα. Αλλά στο forum που "έμπλεξες/μπλέξαμε", μου φαίνεται ότι είναι μοιραίο να τα φάμε όλα τα λεφτά μας στις αγορές εξοπλισμού...:D:D:D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μεγαλύτερο μέγεθος υπάρχει κάτι; Ιδανικό θα ήταν κάτι πιο φαρδύ' date=' με θέσεις για 6-9 πετάλια, ανάλογα το μέγεθος. Και το βάρος δεν πιστεύω ότι θα ήταν απελπιστικά μεγαλύτερο[/quote']

 

Παιδες....το Praktiker ειχε τετοιες ιδιες βαλιτσες σε 15 διαφορετικα μεγεθοι... για κοιταξτε το.........πολυ ελαφριες δεν το συζητω!!!!!!

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης τώρα που βλέπω ξανά τη 2η φώτο:

Μήπως είναι λίγο ψηλή η βαλίτσα με αποτέλεσμα να μην είναι εύκολη η πρόσβαση στα πετάλια ή μου φαίνεται?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου