Προς το περιεχόμενο

Gibson ES 335 vs Epiphone ES 335


takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η gibson κανει 2600€ περιπου και η epiphone 395€...

ειμαι πραγματικα περιεργος να μου ελεγε καποιος γιατι πληρωνεις κατι παραπανω απο 2000€ για να παρεις την gibson...

ξερω καποιες διαφορες σημαντικες που εχουν αλλα θα ηθελα να τις ακουσω(το καλυτερο απο καποιον που εχει προσωπικη εμπειρια),να σιγουρευτω, και μπορει να μαθω και κατι καινουριο... :wink:

 

και κατι σημαντικο:εχωντας μια epiphone es 335 με ενα καλο γενικο "update" στο hardware και στο service γενικα κατα ποσο μπορεις να φτασεις την ποιοτητα μιαας καλης gibson es 335?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ειχα και τις δυο κιθαρες οποτε μπορω να εκφερω γνωμη.

 

Καταρχην να δουμε τις ομοιοτητες-διαφορες τους

 

1.ΣΩΜΑ-και οι 2 ειναι φτιαγμενες απο (φθηνο) laminated maple (κοινως καπλαμα)

 

2.η GIBSON εχει οντως ακριβοτερο νιτρο φινιρισμα αντι για το πολυεστερικο της Epiphone (αλλα βεβαια αυτο σε μια κιθαρα που ειναι φτιαγμενη απο καπλαμα και ειναι και ηλεκτρικη δεν εχει & μεγαλη σημασια)

 

3.και οι 2 εχουν αμερικανικα κλειδια GROVER

 

4.η Gibson εχει καλυτερους αμερικανικους μαγνητες (CLASSIC 57) & καλυτερα ηλεκτρικα cts.

 

5.Η Gibson εχει μπρατσο απο μαόνι και η Epiphone απο laminated maple (ποιο σταθερο & υποτιθεται δινει μεγαλυτερη αττακα) επισης το μπρατσο της Epiphone ειναι παχυτερο

 

6.Εμφανισιακα η Epiphone ειναι πιο χλιδατη με blocks & gold hardware

 

Η γενικη ποιοτητα κατασκευης και ειδικα η ταστιερα/ταστα της Epiphone ηταν (& παραμενει στις περισσοτερες που εχω δει) ΚΑΛΥΤΕΡΗ απο αυτη της Gibson.

 

Κατα τη γνωμη μου μια Epiphone Sheraton με αμερικανικα ηλεκτρικα & ενα σετ καλους vintage μαγνητες ειναι καλυτερη απο μια ES335 (δεδομενου και της τεραστιας διαφορας στην τιμη)

 

α....η Gibson εχει οντως πολυ ωραια θηκη (αλλα να δωσεις 2000 ευρω για μια θηκη...παραπαει :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα καλύτερα ξεχνάς περί Gibson και Epiphone, παίρνεις μια Yamaha SA2200 και ξενοιάζεις :wink:

 

Κάπου στη μέση από άποψης τιμής

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα και τις δυο κιθαρες οποτε μπορω να εκφερω γνωμη.

 

Καταρχην να δουμε τις ομοιοτητες-διαφορες τους

 

1.ΣΩΜΑ-και οι 2 ειναι φτιαγμενες απο (φθηνο) laminated maple (κοινως καπλαμα)

 

2.η GIBSON εχει οντως ακριβοτερο νιτρο φινιρισμα αντι για το πολυεστερικο της Epiphone (αλλα βεβαια αυτο σε μια κιθαρα που ειναι φτιαγμενη απο καπλαμα και ειναι και ηλεκτρικη δεν εχει & μεγαλη σημασια)

 

3.και οι 2 εχουν αμερικανικα κλειδια GROVER

 

4.η Gibson εχει καλυτερους αμερικανικους μαγνητες (CLASSIC 57) & καλυτερα ηλεκτρικα cts.

 

5.Η Gibson εχει μπρατσο απο μαόνι και η Epiphone απο laminated maple (ποιο σταθερο & υποτιθεται δινει μεγαλυτερη αττακα) επισης το μπρατσο της Epiphone ειναι παχυτερο

 

6.Εμφανισιακα η Epiphone ειναι πιο χλιδατη με blocks & gold hardware

 

Η γενικη ποιοτητα κατασκευης και ειδικα η ταστιερα/ταστα της Epiphone ηταν (& παραμενει στις περισσοτερες που εχω δει) ΚΑΛΥΤΕΡΗ απο αυτη της Gibson.

 

Κατα τη γνωμη μου μια Epiphone Sheraton με αμερικανικα ηλεκτρικα & ενα σετ καλους vintage μαγνητες ειναι καλυτερη απο μια ES335 (δεδομενου και της τεραστιας διαφορας στην τιμη)

 

α....η Gibson εχει οντως πολυ ωραια θηκη (αλλα να δωσεις 2000 ευρω για μια θηκη...παραπαει :lol: )

 

8O 8O 8O 8O 8O

με τόση μεγάλη διαφορά σε τιμή και φίρμα ειναι καλύτερη η epiphone 8O 8O 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ξερω πως η GIBSON 335 φιλου μου που επιασα και επαιξα αρκετα δεν αξιζε τα λεφτα της καθολου.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ξερω πως η GIBSON 335 φιλου μου που επιασα και επαιξα αρκετα δεν αξιζε τα λεφτα της καθολου.

ναι δεν τα αξιζει αλλα ειναι καλη κιθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ξερω πως η GIBSON 335 φιλου μου που επιασα και επαιξα αρκετα δεν αξιζε τα λεφτα της καθολου.

ναι δεν τα αξιζει αλλα ειναι καλη κιθαρα.

καλή είναι αλλα δεν δικαιολογούνται τα 2600 απτήν κατασκευή της.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πολύ ψωμί το θέμα upgrade σε μια Epiphone...

 

και βγαίνω λίγο εκτός θέματος για να αιτιολογήσω:

 

Στην G-400 (SG) που αγόρασα το '98 και ήταν ΠΟΛΥ πιό κάτω από όποια Epiphone έχω δει πρόσφατα, άλλαξα κλειδιά, nut, γέφυρα, switch, όλα τα ηλεκτρικά (τα πάντα από www.stewmac.com) & μαγνήτες (Burstbuckers 1 & 2). Περιμένω πως και πως για μια ευκαιρία να την στήσω δίπλα σε μια Gibson SG για να δω πόοοοοσο μπροστά είναι πια ο αυθεντικός "ταύρος". Ίσως και καθόλου, τολμώ να υποθέσω. Αλλά και χάσμα να υπάρχει, εμένα η κιθάρα μου έχει κοστίσει συνολικά 1000+ ευρώ. Η SG Standard έχετε δει που κοστολογείται;

 

Θέλω με λίγα λόγια να πω ότι αφενός η Epi έχει κάνει σαφή βήματα προς τα εμπρός σαν εταιρία, αφετέρου ότι για τους απαιτητικούς οι όποιες αλλαγές με τον καιρό πάνω στην κιθάρα ανταμείβονται...Οπότε αν δεν έχεις κόμπλεξ με το τί γράφει το headstock, μπορείς να κάνεις πολλούς δογματικούς Gibsonάκηδες να ξανασκεφτούν πόσα μηδενικά είχε αυτό που πλήρωσαν...ειδικά στο Ελλάντα.

 

Μην το πολυφοβάσαι Τάκη...

 

Α, και η Gibson έχει όντως υπέροχες βαλίτσες...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω πως και πως για μια ευκαιρία να την στήσω δίπλα σε μια Gibson SG για να δω πόοοοοσο μπροστά είναι πια ο αυθεντικός "ταύρος"

Mε τα σημερινά στοκ μοντέλα sg της gibson είμαι βέβαιος πως η epiphone σου θα ακουγεται καλύτερα!

 

Έχω μια παλιά, καλή και πολύ ιδιαίτερη gibson sg και την epiphone 400 χωρίς καμμιά αλλαγή. Σε μια αναζήτησή μου για αγορά άλλης μια gibson sg (καινούργιας) στα μαγαζία, κατέληξα να ακούω ταυράκια χιλιάδων ευρώ στην ίδια ή λίγο καλύτερη ποιότητα από την epiphone sg400!!!!!!

 

Tώρα, η gibson έκανε βήματα πίσω ή η epiphone μπροστά, δεν ξέρω!

 

Για την 335, έπαιξα μια epiphone ενός φίλου και έπαθα μεγάλη πλάκα!!!! Eίναι ένα όργανο που οπωσδήποτε θα αγοράσω και δεν με ενδιαφέρει καθόλου τι γράφει στο headstock :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια!

ασχετο..σημερα επαιξα με μια epiphone sheraton και την γουσταρα παρα παρα πολυ ειδικα οταν επαιζα ακορντα..jazzε(ωπα ρε ..jazzιστα χαλαρωσε λιγο... :P :oops: :lol: )..

πολλα ωραια μπάσα και πολυ γλυκος και ζεστος ηχος...για να δουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου