Προς το περιεχόμενο

Gibson ES 335 vs Epiphone ES 335


takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και μονο το γεγονος οτι ειναι τοσο "κοντα" οι ηχοι με διαφορα 1000ρικου στην τιμη δεν λεει κατι;

Ναι σιγουρα οι Gibson θα εχουν κατι παραπανω αλλα αυτο το κατι δεν δικαιολογει σε καμια περιπτωση 1000ευρω...

 

Ή ετσι νομιζω εγω τουλαχιστον...

Ακομα και στην περιπτωση των μαγνητων με 200ευρω μπορεις να βαλεις σχεδον οποιονδηποτε μαγνητη θες και σιγουρα αυτους που εχουν οι μαμα Gibson...

 

Το ιδιο και με τα κλειδια,ποτενσιομετρα και ο,τι αλλο μπορει να μην αρεσει σε καποιον,εκτος απο το ξυλο του σωματος...

 

Συνολικα λοιπον σε υλικα μιλαμε στην ακροτατη περιπτωση για μια διαφορα των 500(το πολυ)ευρω...

Και 500 το Image της Gibson να το 1000ρικο

 

Φυσικα δεν μιλαμε για την 335 της Epiphone,η οποια κατα τη γνωμη μου εχει αρκετα ελλατωματακια αλλα πολυ καλη τιμη για οσα προσφερει...

 

Αλλα η Sheraton ας πουμε παιζει την 335 της Gibson στα ισα και ανετα

 

Υ.Γ.1 Ολα τα παραπανω αποτελουν προσωπικη αποψη του ασχετου KTStillDrunk...Παρακαλειστε οπως να μην βρισετε(πολυ) οι σοφοτεροι...

 

Υ.Γ.2 Πώς κατεληξα απο Fender να ασχολουμε με Epi και Gibson ουτε που το εχω καταλαβει ακομα

 

I Am The Lizard King...I Can Do Anything

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ακομα και στην περιπτωση των μαγνητων με 200ευρω μπορεις να βαλεις σχεδον οποιονδηποτε μαγνητη θες και σιγουρα αυτους που εχουν οι μαμα Gibson...

 

με 200 ευρω μπορεις να βαλεις καλυτερους μαγνητες απο αυτους που φοραει η μαμα Gibson ;)

 

Το ιδιο και με τα κλειδια

 

oι δυο κιθαρες φορανε τα ΙΔΙΑ κλειδια απλα της Epi Sheraton ειναι "χρυσα"

 

ποτενσιομετρα και ο,τι αλλο μπορει να μην αρεσει σε καποιον

 

τα ποντεσιομετρα και το switch καλο ειναι να αλλαχτουν αλλα απο μαστορα που ξερει τι κανει,αυτη η αλλαγη θα σου παει κανα 50ρικο

 

εκτος απο το ξυλο του σωματος...

 

και οι δυο κιθαρες ειναι φτιαγμενες απο...ωραιοτατο 3 ply ...καπλαμα.. :) :) απλα η Gibson εχει το ακριβοτερο (και....μοσχομυριστο) nitro finish

 

Πώς κατεληξα απο Fender να ασχολουμε με Epi και Gibson ουτε που το εχω καταλαβει ακομα

 

ενταξει ολοι κανουμε ΛΑΘΗ στη ζωη μας,θα τα ξαναβρεις τα λογικα σου μη φοβασαι.. :)

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Λοιπόν παιδιά επειδή απ'ότι βλέπω, υπάρχει ενδιαφέρον, θα προσπαθήσω μόλις βρώ λίγο χρόνο, να κάνω ένα συγκριτικό με κάμποσα σκάφη, και να το ανεβάσω στο noiz.

Όλα θα είναι παιγμένα την ίδια στιγμή, με τον ίδιο ενισχυτή, ίδιο σετ χορδών και την ίδια πέννα.

Σκέφτομαι να βάλω, από την πιό φθηνή Ibanez, μέχρι την πιό ακριβή Gibson, και αλλες, στις ενδιάμεσες κατηγορίες.

 

Θα προσπαθήσω να επανέλθω σύντομα.

makam

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε μπράβο. Πάνω που ήμουν έτοιμος να προτείνω να κάνεις συγκριτικό εσύ ή ο Alter... :) :)

 

Γιατί τελικά από το κλιπάκι του YouTube το μόνο ασφαλές συμπέρασμα που βγαίνει (πέρα από την προφανή ομοιότητα του ήχου που οφείλεται κυρίως στο ότι και οι δύο έχουν vintage output humbuckers) είναι ότι αν θέλεις να πάρεις σκάφος για να ακούγεσαι ΤΟΣΟ ΧΑΛΙΑ, καλύτερα να πάρεις Epiphone και μάλιστα ούτε καν τη Dot αλλά την ακόμα φτηνότερη Dot Studio...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα δεν μιλαμε για την 335 της Epiphone,η οποια κατα τη γνωμη μου εχει αρκετα ελλατωματακια αλλα πολυ καλη τιμη για οσα προσφερει...

 

...ελαττωματα?

Δεν ξερω για τις καινουριες που ειναι Κινεζικες, αλλα αυτη που εχω εγω (Κορεα) δεν εχει κανενα προβλημα.

 

Πολυ καλα φινιρισμενη και μια χαρα ταστα και μανικι.

Ιδιως μετα τις ...μετατροπες, πεταει.  ;D

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ηχητικη διαφορα μεταξυ Epiphone / Gibson υπαρχει, απλα δεν ειναι τοσο δραματικη που να δικαιολογει τοση διαφορα στην τιμη...

 

...και οι epi παιζουν με handicap λογω "μαπα" hardware/elecrtics/pickups...  ;D

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Λοιπόν παιδιά επειδή απ'ότι βλέπω, υπάρχει ενδιαφέρον, θα προσπαθήσω μόλις βρώ λίγο χρόνο, να κάνω ένα συγκριτικό με κάμποσα σκάφη, και να το ανεβάσω στο noiz.

 

;D ;D περιμενουμε με ανυπομονησια γιατι απ οτι εχω δει στο site σου, θα ακουσουμε εξαιρετικα οργανα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ, παρότι κάτοχος Gibson 335, παραδέχομαι ότι οι κύριες διαφορές από μία Sheraton με PAF έχουν να κάνουν με

 

1. Εμφάνιση

2. Ποιότητα ΥΛΙΚΩΝ

3. Νίτρο  ;D

4. Αίσθηση στο παίξιμο - ιδίως με το '59 profile neck το οποίο ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ  8)

 

Ηχητικά, ο συνδυασμός semi-hollow body με PAF σκοτώνει έτσι κι αλλιώς και το αποτέλεσμα είναι πάνω-κάτω το ίδιο πέρα από μικροδιαφορές που μπορούν να εμφανιστούν και μεταξύ δύο Gibson ή δύο Epi...

 

Για τα υπόλοιπα, αναμένω διακαώς το συγκριτικό του Μάκη... :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήταν ευχής έργον αν μπορούσατε να κάνετε το τεστ αυτό, και σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων!

 

 

Θα δείτε πχ. πολλούς διάσημους καλλιτέχνες να παίζουν περήφανα με σκάφη και semi Epiphone.

 

βεβαια συνηθως παιζουν με vintage μοντελα (πριν απο την εξαγορα της epiphone απο την gibson), τα οποια ειναι καταπληκτικα οργανα και πολυ περιζητητα (και ακριβα)..

 

Υπάρχει και η λαχταριστή σειρά Elitist (γιαπωνέζικη, αν δεν απατώμαι)... Αλλά και στην κανονική σειρά υπάρχουν και πολύ ακριβές, όπως πχ. η signature Riviera του ενός κιθαρίστα των Strokes (το Natural finish στα 780 ευρώ, τα άλλα δυο ξεφεύγουν):

http://www.musicstore.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_EN/-/EUR/ViewProductDetail-Start;pgid=TOZgS6fSSQS00000000000000000tMJoMs5S?UUIDBreadcrumb=1&ProductUUID=OOrVqHzmIn8AAAEXKK5gyFit&JumpTo=BrowseStandardCatalog

 

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά επειδή απ'ότι βλέπω, υπάρχει ενδιαφέρον, θα προσπαθήσω μόλις βρώ λίγο χρόνο, να κάνω ένα συγκριτικό με κάμποσα σκάφη, και να το ανεβάσω στο noiz.

Όλα θα είναι παιγμένα την ίδια στιγμή, με τον ίδιο ενισχυτή, ίδιο σετ χορδών και την ίδια πέννα.

Σκέφτομαι να βάλω, από την πιό φθηνή Ibanez, μέχρι την πιό ακριβή Gibson, και αλλες, στις ενδιάμεσες κατηγορίες.

 

Θα προσπαθήσω να επανέλθω σύντομα.

makam

 

Μάκη περιμένουμε με πραγματική αγωνία το συγκριτικό σου!!!  8)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου