Προς το περιεχόμενο

Gibson ES 335 vs Epiphone ES 335


takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απο το βιντεο κ χωρις να βλεπω δεν ακουσα καμια διαφορα....

εγω εχω μια cort yorktown.

ειναι μια χαρα για τα λεφτα της! εχει παρα πολυ καλη δουλεια κ ειναι πολυ προσεγμενη!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Το ξέρω ότι δεν το κάνεις επίτηδες αλλά ξέρεις πού πάει!!!  ;D ;) Τώρα αν είναι αυτή η απάντηση ή όχι, άσε τον καθένα να πιστεύει ό,τι επιθυμεί. Η άποψή σου είναι το ίδιο "αντικειμενική" με την δική μου ή οποιουδήποτε άλλου.

έχεις απόλυτο δίκιο και συγνώμη αν ακούστηκα απόλυτος.

θα προτιμούσα (εγώ το προτιμώ, όχι απαραίτητα και οι υπόλοιποι) να μιλούσαμε με επιχειρήματα και να αιτιολογούμε οτιδήποτε ισχυριζόμαστε.

Με ποια στοιχεία (χειροπιαστά) μια κιθάρα είναι καλύτερη από μια άλλη?

 

 

Whitenoiz (η σωστή ορθογραφία  ;D ), τώρα που τα ξαναδιαβάζω αυτά που έγραψα φαίνονται πολύ απότομα και συγγνώμη αν φάνηκα επιθετικός.

 

Σκεφτόμουν πάντως ότι συμβαίνει το εξής: η άποψη "παίρνω εξοπλισμό - π.χ. κιθάρα - όχι ακριβή, τις αλλάζω τα πάντα, την καραφτιάχνω και τελικά την ζηλεύουν οι πανάκριβες" έχει κάποια αλήθεια. Όμως επειδή συγγενεύει με την κλασσική νοοτροπία του Νεοέλληνα "παίρνω φτηνούλι - αξιοπρεπούλι αυτοκίνητο, του αλλάζω ζαντολάστιχα, μόλις βρω και παραπάνω λεφτάκια το καραπουσάρω & βάζω εξατμίσεις - ποδιές - αναρτήσεις - μπαρ - φιλτροχοάνες - συμπιεστές κλπ κλπ. και μετά το έχω να τρώει για πρωινό BMW και σία", η πρώτη ιδέα δυστυχώς περνάει σε δεύτερη μοίρα, και αυτοί που την ακολουθούν περιφρονούνται από όλους τους άλλους. Έτσι δεν είναι;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτόμουν πάντως ότι συμβαίνει το εξής: η άποψη "παίρνω εξοπλισμό - π.χ. κιθάρα - όχι ακριβή, τις αλλάζω τα πάντα, την καραφτιάχνω και τελικά την ζηλεύουν οι πανάκριβες" έχει κάποια αλήθεια. Όμως επειδή συγγενεύει με την κλασσική νοοτροπία του Νεοέλληνα "παίρνω φτηνούλι - αξιοπρεπούλι αυτοκίνητο, του αλλάζω ζαντολάστιχα, μόλις βρω και παραπάνω λεφτάκια το καραπουσάρω & βάζω εξατμίσεις - ποδιές - αναρτήσεις - μπαρ - φιλτροχοάνες - συμπιεστές κλπ κλπ. και μετά το έχω να τρώει για πρωινό BMW και σία", η πρώτη ιδέα δυστυχώς περνάει σε δεύτερη μοίρα, και αυτοί που την ακολουθούν περιφρονούνται από όλους τους άλλους. Έτσι δεν είναι;

 

Άλλο όμως να πάρεις 300-400 ευρώ κιθάρα και να ξοδέψεις καμιά 200-300 παραπάνω για μαγνήτες, κλειδιά κλπ., κι άλλο να δώσεις κατευθείαν 1000+ για μια κιθάρα. Πάλι λιγότερα βγαίνει. Όπως επίσης το γεγονός ότι πολλοί δεν μπορούν να δώσουν τόσα λεφτά για ένα όργανο, οπότε κάνουν ότι μπορούν μ'αυτά που έχουν - και αυτά που θα έχουν αργότερα.

 

Προσωπικά είμαι υπέρ αυτής της άποψης (εφόσον η φθηνή κιθάρα είναι αξιόλογη), και την έχω εφαρμόσει μερικές φορές, και έμεινα υπερευχαριστημένος. ΣΙΓΟΥΡΑ δεν βάζω μια "φτιαγμένη" κιθάρα στην ίδια κατηγορία με μια των 1000+, αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ είμαι υπερευχαριστημένος που έχω μια κιθάρα παραπάνω από αξιοπρεπή.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και οι Gibson τα τελευταια χρονια ειναι πολυ all over the place ηχητικα και ποιοτικα, ξεκινας με ενα decent οργανο της Epiphone και το "χτιζεις" οπως θελεις εσυ. (ή δεν το πειραζεις καθολου....)

 

Δηλαδη, να σκασεις με τη μια 2Κ € και να σου βγει π@@α (=πatatα) και να ψαχνεσαι μετα για μαγνητες και ηλεκτρικα και stoptails ειναι λιγο πίκρα, τουλαχιστον για το μεσο κιθαριστα...

 

Και απ'οτι εχω δει στα διαφορα sites, οι fellow Americans δεν αφηνουν τιποτα stock επανω στις Gibbies τους, ακομα κι αν ειναι μοντελα των 5 και 6Κ $...

Και φυσικα ο Wagner(WCR), o Fralin, και oι λοιποι custom_αδες μαζευουν το χρημα με τα φτυαρια...

 

 

Μ'αυτη τη λογικη κι εγω "κατευθυνα" τη δικη μου Epi προς τον ηχο που ηθελα, βαζοντας επανω υλικα "πρωτης γραμμης"...  ;)

 

 

...μακαρι το μανικι να ειχε ...7.25" radius και V profile....  ;D  ;D  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και για να απαντησω στο αρχικο ερωτημα...

 

εχοντας μια epiphone es 335 με ενα καλο γενικο "update" στο hardware και στο service γενικα κατα ποσο μπορεις να φτασεις την ποιοτητα μιας καλης gibson es 335?

 

....ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ!!!  ...κι ακομα παραπερα!...  ;)  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Το ιδιο ειπα κ σε εναν φιλο  που με ρωτησε πως μου φαινεται ο GA5 σε σχεση με τον proJr.

 

Επρεπε να τους πεις οτι δεν συγκρινουν μηλα με πορτοκαλια... ;)οι δυο αυτοι ενισχυτες εχουν ΤΡΑΓΙΚΑ διαφορετικα κυκλωματα και ηχο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτόμουν πάντως ότι συμβαίνει το εξής: η άποψη "παίρνω εξοπλισμό - π.χ. κιθάρα - όχι ακριβή, τις αλλάζω τα πάντα, την καραφτιάχνω και τελικά την ζηλεύουν οι πανάκριβες" έχει κάποια αλήθεια. Όμως επειδή συγγενεύει με την κλασσική νοοτροπία του Νεοέλληνα "παίρνω φτηνούλι - αξιοπρεπούλι αυτοκίνητο, του αλλάζω ζαντολάστιχα, μόλις βρω και παραπάνω λεφτάκια το καραπουσάρω & βάζω εξατμίσεις - ποδιές - αναρτήσεις - μπαρ - φιλτροχοάνες - συμπιεστές κλπ κλπ. και μετά το έχω να τρώει για πρωινό BMW και σία", η πρώτη ιδέα δυστυχώς περνάει σε δεύτερη μοίρα, και αυτοί που την ακολουθούν περιφρονούνται από όλους τους άλλους. Έτσι δεν είναι;

 

Άλλο όμως να πάρεις 300-400 ευρώ κιθάρα και να ξοδέψεις καμιά 200-300 παραπάνω για μαγνήτες, κλειδιά κλπ., κι άλλο να δώσεις κατευθείαν 1000+ για μια κιθάρα. Πάλι λιγότερα βγαίνει. Όπως επίσης το γεγονός ότι πολλοί δεν μπορούν να δώσουν τόσα λεφτά για ένα όργανο, οπότε κάνουν ότι μπορούν μ'αυτά που έχουν - και αυτά που θα έχουν αργότερα.

 

Προσωπικά είμαι υπέρ αυτής της άποψης (εφόσον η φθηνή κιθάρα είναι αξιόλογη), και την έχω εφαρμόσει μερικές φορές, και έμεινα υπερευχαριστημένος. ΣΙΓΟΥΡΑ δεν βάζω μια "φτιαγμένη" κιθάρα στην ίδια κατηγορία με μια των 1000+, αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ είμαι υπερευχαριστημένος που έχω μια κιθάρα παραπάνω από αξιοπρεπή.  :)

 

 

 

Δεν θελω να κανω καμια φιγουρα αλλα στα 40 μου πλεον ειμαι ευτυχης κατοχος 5 ηλεκρικων και 3 ακουστικων οργανων και σε γενικες γραμμες ειμαι στρατοτελε τυπος.Θελω μ αυτο να πω οτι αν μια 335 ηταν το βασικο μου οργανο φυσικα θα επελεγα μια gibson (the real thing) πως να το κανουμε...Για την νουμερο 5 κιθαρα μου ομως  μια καραφτιαγμενη sheraton ειναι μια παρα πολυ καλη και οικονομικη επιλογη που πραγματικα ειναι πολυ κοντα στο αυθεντικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και οι Gibson τα τελευταια χρονια ειναι πολυ all over the place ηχητικα και ποιοτικα, ξεκινας με ενα decent οργανο της Epiphone και το "χτιζεις" οπως θελεις εσυ. (ή δεν το πειραζεις καθολου....)

Τα τελευταία 30 χρόνια εννοείς;  ;D ;D ;D

Σημειώνω ότι ΚΑΙ οι Epiphone είναι all over the place ποιοτικά. Απλά είναι φτηνές και κανείς δε γκρινιάζει.

 

Και απ'οτι εχω δει στα διαφορα sites, οι fellow Americans δεν αφηνουν τιποτα stock επανω στις Gibbies τους, ακομα κι αν ειναι μοντελα των 5 και 6Κ $...

Και φυσικα ο Wagner(WCR), o Fralin, και oι λοιποι custom_αδες μαζευουν το χρημα με τα φτυαρια...

Εννοείς οι fellow CRAZY Americans που παίρνουν 335 και Historic Les Paul και τους βάζουν Antiquities ή Fralin με δικαιολογίες ότι "οι στοκ έχουν πολλά μεσαία" ή "προτιμώ τους humbuckers που τύλιγε ο Seth Lover το Φεβρουάριο του 1955 από αυτούς που τύλιγε από το 1957 και μετά". Καλά κρασά... :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θελω να κανω καμια φιγουρα αλλα στα 40 μου πλεον ειμαι ευτυχης κατοχος 5 ηλεκρικων και 3 ακουστικων οργανων και σε γενικες γραμμες ειμαι στρατοτελε τυπος.Θελω μ αυτο να πω οτι αν μια 335 ηταν το βασικο μου οργανο φυσικα θα επελεγα μια gibson (the real thing) πως να το κανουμε...Για την νουμερο 5 κιθαρα μου ομως  μια καραφτιαγμενη sheraton ειναι μια παρα πολυ καλη και οικονομικη επιλογη που πραγματικα ειναι πολυ κοντα στο αυθεντικο.

 

συμφωνω απολυτα.

 

οντας Fender_ακιας, προτιμω μια καραφτιαγμενη 335 για να "βρισκεται"...

 

τελικα, ισως και να μην την πουλησω...  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημειώνω ότι ΚΑΙ οι Epiphone είναι all over the place ποιοτικά. Απλά είναι φτηνές και κανείς δε γκρινιάζει.

 

συμφωνω. Εχω δει κοματια που ηταν για κλαματα.

Ευτυχως εγω επεσα σε καλο...

 

Εννοείς οι fellow CRAZY Americans που παίρνουν 335 και Historic Les Paul και τους βάζουν Antiquities ή Fralin με δικαιολογίες ότι "οι στοκ έχουν πολλά μεσαία" ή "προτιμώ τους humbuckers που τύλιγε ο Seth Lover το Φεβρουάριο του 1955 από αυτούς που τύλιγε από το 1957 και μετά". Καλά κρασά... :P :P

 

ε να σου πω κι εγω ισως να αλλαζα τους μεσαιογκαστρωμενους stock μαγνητες της Gibson με ενα πιο "αναλαφρο" σετακι Crossroads, καθοτι Fenderομανης...    ;D

 

αμα θεμε μεσαια, βαζουμε απο τον ενισχυτη μας 'αμαλαχει...  ;D  ;D  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου