Προς το περιεχόμενο

Gibson ES 335 vs Epiphone ES 335


takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator
ασχετο.. σημερα επαιξα με μια epiphone sheraton και την γουσταρα παρα παρα πολυ ειδικα οταν επαιζα ακορντα..jazzε(ωπα ρε ..jazzιστα χαλαρωσε λιγο... :P :oops: :lol: )..

πολλα ωραια μπάσα και πολυ γλυκος και ζεστος ηχος...για να δουμε...

 

Και που να παίξεις με την Emperor...

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

τοσο καλη yameth ε?

ηθελα να το ρωτησω αυτο...:οι κιθαρες του στυλ της emperor που ειναι πιο..χοντρες στο σωμα τι διαφορα εχουν στον ηχο απο κιθαρες πιο ..λεπτες οπως η es 335?τι πλεονεκτηματα και τι μειονεκτηματα εχουν;

 

πλακα πλακα η emperor ειναι ΚΟΥΚΛΑ!

απλα βλεπω οτι εχει μονο ενα neck μαγνητη και δεν ξερω αν θα μου φανει λιγο..μονοπλευρη απο πλευρας ηχου..οχι που εχω απαιτησεις και θελω να βγαλω και να ψαξω τιποτα τρελους ηχους απο μια τετοια κιθαρα αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα μου ελειπε η ενδιαμεση θεση και ο bridge... :roll:

 

yameth εσυ μου μιλησες για στυλ..joe pass που εχει 2 humbuckers ή την regent?

 

9420187630282ee7d8374ed21b9fcf8995088275a33ed8c181ece105.jpg

 

2035467043171c4223b36e6d98b1652f06bb7c60b1450375d1adf31c.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Προσωπικά γουστάρω τις κιθάρες αυτού του τύπου, (βαθιά σκάφη) με ένα μαγνήτη.

Στο παρελθόν είχα με φοβερή Ibanez George Benson με δύο.

Βέβαια πάντα με τον neck έπαιζα...

 

Οι κιθάρες αυτές έχουν φοβερή δυναμική (αν μπορείς να την εκμεταλευτείς σαν παίκτης) και γλυκό ήχο. Την δυναμική αυτή δεν θα τη βρείς στα ρηχά σκάφη.

 

Απαιτούν μια διαφορετική προσέγγιση σε αυτό που θα παίξεις.

Δεν έχεις μια τέτοια κιθάρα για μπαλαντέρ, που θα παίξεις τα πάντα...

Μικροφωνίζουν εύκολα και δεν παίζονται δυνατά.

Γι αυτό δεν μπορεί να είναι η μοναδική σου κιθάρα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με καλυψες yameth :wink:

αλλα συγχρονως με εβαλες και σε σκεψεις αφου εκτος του οτι νομιζω οτι στμφωνω μαζι σου,ενας απο τους αγαπημενους μου κιθαριστες,ο joe pass τον εβλεπα χθες σε ενα ..video lessons και παιζει με μια απο αυτες που σου αρεσουν..αλλα αρεσουν και σε εμενα...και παιζει στο στυλ που θελω να παιξω με αυτες τις κιθαρες..αρα μαλλον με βλεπω προς emperor...για να δουμε,θα αποφασισω καποτε; :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ρε Τάκη θα σου πω και εγώ την γνώμη μου μια και η μεγάλη αγάπη μου είναι η jazz μουσική και η jazz κιθαρίστες .. και επειδή ψάχνομαι και εγώ για μια σκάφος αν θέλεις JAZZ ήχο δηλαδή benson-joe pas –herb elis-Wes Montgomery- Pat Metheny κ.α αυτό τον μοναδικό ήχο θα τον έχεις πιο εύκολα με μια σκάφος στιλ George Benson η άλλη με βαθύ σκάφος κάποτε έπαιζα με μια herb elis άλλο πράγμα βέβαια και με μια 335 πλησιάζεις αλά ακούγεται διαφορετικά αυτό το χρώμα δεν το έχεις , λοιπόν μια τέτοια κιθάρα που έπαιξα και μου άρεσε για τα λεφτά τις

Βέβαια ήταν η ibanez ARTCORE AG75BS και AF75DTOR

http://www.thomann.de/thoiw2_ibanez_ag75bs_jazzgitarre_prodinfo.html

http://www.thomann.de/thoiw2_ibanez_af75dtor_jazzgitarre_prodinfo.html

και βέβαια τα χρήματα που κάνει είναι αστεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια για να μην είμαστε απόλυτοι ακου τι ήχο έχει ο Chuck Loeb η ο eric johnson στο νέο του cd με κιθάρα που δεν είναι σκάφος ..όταν είσαι παίχτης

:lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks για τις πληροφοριες eangle! :wink:

πανω κατω στα ιδια..μονοπατια κινουμαστε αλλα δεν μου αρεσαν οι Ibanez εξωτερικα ρε γαμωτο...

δεν ξερω γιατι αλλα εχω ερωτευτει 2 κιθαρες...την sheraton και απο τα βαθια σκαφη την emperor ...

και για να καταλαβεις ποιους ακουω και τρελλαινομαι:george benson-joe pas–Wes Montgomery- Pat Metheny -larry corryel κτλ... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για να καταλαβεις ποιους ακουω και τρελλαινομαι:george benson-joe pas–Wes Montgomery- Pat Metheny -larry corryel κτλ... :wink:

 

Συγκεκριμένα ο George Benson παίζει με Ibanez...

 

173729.jpg

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τάκη είδα στο πολύ ωραίο link από το NAMM που έδωσε ο Gindeon ότι η Epiphone θα βγάλει μοντέλο ES-175, βασισμένο στο κλασσικό μοντέλο της Gibson:

 

ES-175.jpg

 

 

Μπορείς να διαβάσεις λίγη ιστορία για τις ES-175 εδώ ;)

 

Μήπως να περίμενες λιγάκι??? :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου