Προς το περιεχόμενο

Gibson ES 335 vs Epiphone ES 335


takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 χρόνια αργότερα...
  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ξεθάβω το παλιό θέμα γιατί βρήκα το παρακάτω βιντεάκι στο YouTube όπου ο τύπος συγκρίνει μία Gibson 335 με μία Epiphone Dot.

 

 

Παρότι ο ήχος είναι άθλιος, η σύγκριση έχει ενδιαφέρον. Τα συμπεράσματα δικά σας...

 

Superfunk, έχεις κανέναν ξάδερφο στην Αμερική;  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια η Sheraton της Epiphone για τα λεφτακια της τα σπαει...Την πηρα απο ψιλοσποντα,για les paul πηγαινα, και βρεθηκα με μια φοβερη κιθαριτσα που μπορει να παιξει σχεδον οτιδηποτε(δεν φανταζομαι να παιξει κανεις METAL με τετοια κιθαρα)...

Καλο φινιρισμα,ικανοποιητικοτατοι μαγνητες,ισως θελει ενα λιγο πιο "δυνατο" στη γεφυρα και μια μικρη ενσταση για τα ποτενσιομετρα.

Κατα τα αλλα εχει ΦΟΒΕΡΟ κατα τη γνωμη μου rosewood μανικι, καλουτσικα κλειδια,πολυ ωραια strap buttons και μπορειτε να τη βρειτε και αρκετα φθηνα(650 την πηρα απο το καταστημε της γειτονιας!)

I Am The Lizard King...I Can Do Anything

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, η μυρωδιά που αναδύεται μόλις ανοίξεις τη θήκη της Gibson για πρώτη φορά δεν συγκρίνεται με τίποτα. Αντίθετα, η Epiphone μυρίζει σαν να περνάς έξω από ξυλουργείο...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η διαφορα ειναι εμφανης αλλα την πληρωνεις με πολλα παραπανω ευρω...

 

 

Η διαφορα ομως αυτη μπορει να μην ειναι τελικα τοοοσα πολλα ευρω.Ισως γυρω στα 300 ευρω ωστε να αλλαξεις ηλεκτρικα στην epiphone.............. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεθάβω το παλιό θέμα γιατί βρήκα το παρακάτω βιντεάκι στο YouTube όπου ο τύπος συγκρίνει μία Gibson 335 με μία Epiphone Dot.

 

 

Παρότι ο ήχος είναι άθλιος, η σύγκριση έχει ενδιαφέρον. Τα συμπεράσματα δικά σας...

 

Με το χέρι στην καρδιά, και αφού σκοπίμως έβαλα το video να παίξει χωρίς να κοιτάζω την πρώτη φορά, σχηματίζω τη γνώμη:

 

1) Αν το video ήταν "πειραγμένο" ώστε να μην φαίνονται οι άλλαξ' ο κολιές (και το μπράτσο), θα μου ήταν κατά πάσα πιθανότητα αδύνατο να "ακούσω" δύο διαφορετικές κιθάρες

2) Δεν ντρέπομαι να πω ότι, με αυτό τον ήχο, η Epi σε αρκετά σημεία μου φάνηκε προτιμότερη. Αν τις ακούγαμε από ένα εντελώς clean κανάλι, ί σ ω ς και να άλλαζε αυτό, αλλά δεν ορκίζομαι.

3) Άσε τον ρημάδη τον bridge ρε κουμπάρε...Στους Cannibal Corpse παίζεις; Είδατε πως στάξανε τα μέλια όταν πέρασε κι από neck μεριά; Οι σκαφάτοι του forum ακούνε; (Ηλία; ) ;D

 

 

P.S: Τάκη τί διαφορά ακούς αλήθεια;

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντως να πώ ως κάτοχος τις Epihone Joe Pass οτι αμα θές ήχο αλλα wes και καλή ταστίερα και value for money δοκίμασε joe pass. Κατα τη γνώμη μου για pure jazz ειναι πολύ καλή και είμαι υπερευχαριστημένος.

Επισης να πώ οτι δοκίμασα μόλις εχθές μια ES-175 και δέν μου άρεσε καθόλου.Ήταν σαν ψευτικη.Η δε ταστίερα δεν μου κανε με τπτ για τα γουστα μου. Αμα βάλεις και τον PAF 57 στο neck τις Joe Pass οπως σκεφτομαί να κάνω και  γώ συντομα είσαι κομπλέ.Κατα την γνώμη μου πάντα!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βιντεακι ειναι εντελως αθλιο,με αυτο τον απαραδεκτο ηχο ουτε τη διαφορα μεταξυ strat με es175 δεν νομιζω οτι θα μπορουσε να καταλαβει κανεις.. ;D :) ποσο μαλλον μεταξυ δυο  ιδιων κιθαρων.

 

γενικα τα you tube videos ειναι οτι ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ μπορει να εμπιστευτει (μετα το Harmony central...:) ) κανεις για αγορα μουσικου εξοπλισμου και ειδικα κιθαρων,αν δεν το...παιξεις το εργαλειο πλαϊ πλαϊ με αυτο που το συγκρινεις ακρη 100% αποκλειεται να βγαλεις.

 

προσωπικα σαφως προτιμω την Epiphone Sheraton (οχι την Epi 335 η οποια μου φαινεται τελειως "φτηνιαρικια" κιθαρα) απο την ES335 (ειδικα αν η Epi εχει αλλαγμενους μαγνητες) γιατι εχει παχυτερο και πιο ανετο μπρατσο με laminated maple κατασκευη που το κανει πιο ακαμπτο και πιο γερο σε περιπτωση ατυχηματος ,ενω ειναι και ομορφοτερη (αν ειναι να παρεις σκαφος παρε αυτο με την περισσοτερη χλιδα,περλα & χρυσαφια..  :) ).....

 

απο Playability και οι δυο συνηθως χρειαζονται ενα καλο & πληρες  σετ απ μια και απο το εργοστασιο ερχονται συνηθως σε μαυρα χαλια...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

P.S: Τάκη τί διαφορά ακούς αλήθεια;

 

please μην το συνεχιζεις..εισαι παλιος και ξερεις οτι αυτη την ερωτηση δεν χρειαζεται να την κανεις για πολλους λογους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου