Προς το περιεχόμενο

Gibson ES 335 vs Epiphone ES 335


takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει και η λαχταριστή σειρά Elitist (γιαπωνέζικη, αν δεν απατώμαι)...

Όμως, αν φτάσεις να φλερτάρεις με τις - εκπληκτικές, απ' ότι λέγεται - Elitist ή με άλλες εναλλακτικές λύσεις τύπου Ibanez John Scofield, είναι μαθηματικά σίγουρο ότι θα καταλήξεις με Gibson. ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

έχετε την εντύπωση πως αν συγκριθεί gibson με gibson δεν θα υπάρχουν διαφορές? ::)

υπάρχει περίπτωση δυο κομμάτια ξύλο να είναι ακριβώς ίδια? ???

αν υποθέσουμε πως το ξύλο παίζει μεγάλο ρόλο στον ήχο(λέμε τώρα...) και εφόσον ποτέ δυο κομμάτια ξύλο δεν μπορεί να είναι ακριβώς τα ίδια,δεν είναι φυσιολογικό όλες οι κιθάρες να ακούγονται διαφορετικά?(ακομη και ιδιας μαρκας)

οι διαφορές που ισχυρίζονται κάποιοι οτι ακούν σε μια epi και σε μια gibson που φορούν ίδια ηλεκτρικά και μαγνήτες,ειτε προκυπτουν απτον ψυχολογικό παράγοντα είτε είναι μικροδιαφορές που έχουν τα ξυλά έτσι και αλλιώς απτήν μαμά φύση(ανεξάρτητα μάρκας) ;)

 

συγνώμη κιόλας αλλά όποιος έχει την εντύπωση πως η gibson χρησιμοποιεί ακόμη μαόνι Ονδούρας, απατάτε οικτρά ;D ;D

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι spy...

 

Τώρα Whitenoise ξέρεις πού παραπέμπεις, και δεν έχω διάθεση να τα ξαναδώ όλα αυτά, όπως μάλλον και πολλοί άλλοι. N' est-ce pas?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι spy...

 

Τώρα Whitenoise ξέρεις πού παραπέμπεις, και δεν έχω διάθεση να τα ξαναδώ όλα αυτά, όπως μάλλον και πολλοί άλλοι. N' est-ce pas?

δεν προσπαθώ να παραπέμψω η να κατευθύνω την συζήτηση κάπου,

απλά αυτή είναι η απάντηση είτε θέλουμε να την δεχτούμε είτε όχι.

Βέβαια γνωρίζω πολύ καλά πόσο ξενέρωτη είναι η απομυθοποίηση και sorry κιόλας.

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παιξει κ με τις 2 αλλα δεν εχω ουσιαστικη αποψη γτ δεν ηταν ιδιες οι συνθηκες.Αλλο θελω να πω ομως.Βλεπω παντου να αναφερετε οτι δεν δικαιολογειται η διαφορα 1000€.Φυσικα δεν δικαιολογειται γτ η διαφορα (σε οποιοδηποτε οργανο-ενισχυτη κλπ) θα βρισκεται στη λεπτομερεια,οποτε χοντρα χοντρα,ναι δεν δικαιολογειται.Το ιδιο ειπα κ σε εναν φιλο  που με ρωτησε πως μου φαινεται ο GA5 σε σχεση με τον proJr.Και εννοειται οτι χοντρα χοντρα δεν δικαιολογειται 5πλασια τιμη για τον proJr,αλλά οπως κ να το κανουμε ΕΙΝΑΙ καλυτερος!!!Και η γνωμη μου ειναι οτι τα αξιζουν τα λεφτα τους κ οι 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν προσπαθώ να παραπέμψω η να κατευθύνω την συζήτηση κάπου,

απλά αυτή είναι η απάντηση είτε θέλουμε να την δεχτούμε είτε όχι.

 

Το ξέρω ότι δεν το κάνεις επίτηδες αλλά ξέρεις πού πάει!!!  ;D ;) Τώρα αν είναι αυτή η απάντηση ή όχι, άσε τον καθένα να πιστεύει ό,τι επιθυμεί. Η άποψή σου είναι το ίδιο "αντικειμενική" με την δική μου ή οποιουδήποτε άλλου.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το ξέρω ότι δεν το κάνεις επίτηδες αλλά ξέρεις πού πάει!!!  ;D ;) Τώρα αν είναι αυτή η απάντηση ή όχι, άσε τον καθένα να πιστεύει ό,τι επιθυμεί. Η άποψή σου είναι το ίδιο "αντικειμενική" με την δική μου ή οποιουδήποτε άλλου.

έχεις απόλυτο δίκιο και συγνώμη αν ακούστηκα απόλυτος.

θα προτιμούσα (εγώ το προτιμώ, όχι απαραίτητα και οι υπόλοιποι) να μιλούσαμε με επιχειρήματα και να αιτιολογούμε οτιδήποτε ισχυριζόμαστε.

Με ποια στοιχεία (χειροπιαστά) μια κιθάρα είναι καλύτερη από μια άλλη?

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιμαι κι εγω κατοχος μιας sheraton II του 91 .Εχουν αλλαχτει ΟΛΑ εκτος απο τα κλειδια που ειναι πολυ καλα και τα ταστα που σε λιγο καιρο θα τα αποχαιρετησω ε!και φυσικα οι καπλαμαδες της μαμας.

Φοραει μαγνητες παφ-πουφ 57, καβαλαραιους γιβσον οπως και ολα τα καλωδια ποτενσιομετρα κ.λ.π.

Λοιπον και σε καθαρα και σε βρωμικα (βλ.Cream) ακουγεται αυτο που περιμενεις απο μια 335 γλυκα, sustain και γκιμπσονια!

Μοναδικα μου παραπονα ειναι το λεπτο της μπρατσο(για τα γουστα μου) σε σχεση με το μεγαλο radius,και  οτι λογω του κεντρικα τοποθετημενου λουριου σε ορθια σταση την νιωθω σαν να γερνει το μπρατσο.Στον καναπε ομως ΜΑΜΕΙ ΚΑΙ ΣΠΕΡΝΕΙ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου