Προς το περιεχόμενο

Gibson ES 335 vs Epiphone ES 335


takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το βιντεακι ειναι εντελως αθλιο,με αυτο τον απαραδεκτο ηχο ουτε τη διαφορα μεταξυ strat με es175 δεν νομιζω οτι θα μπορουσε να καταλαβει κανεις.. ;D :) ποσο μαλλον μεταξυ δυο  ιδιων κιθαρων.

Superfunk, δεν φταίει τόσο το youtube όσο η κάκιστη ηχοληψία και η επιλογή dirty channel/solid-state ενισχυτή. Κατά καιρούς στο youtube έχουν εμφανιστεί βίντεο με εξαιρετικό ήχο.

 

(αν ειναι να παρεις σκαφος παρε αυτο με την περισσοτερη χλιδα,περλα & χρυσαφια..  :) ).....

Για κιθάρες μιλάμε ή για λατέρνες; ;D

 

Αμα βάλεις και τον PAF 57 στο neck τις Joe Pass οπως σκεφτομαί να κάνω και  γώ συντομα είσαι κομπλέ.Κατα την γνώμη μου πάντα!!!!!

Ελαφρώς offtopic, αλλά εγώ έχω βάλει έναν Seymour Duncan PAF στο neck της Joe Pass μου. Ηχητικά δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ σύγκριση με το stock μαγνήτη, ειδικά στο definition και στα πρίμα. Δυστυχώς κράτησα τον stock στο bridge και τώρα η ένταση - όπως και η ποιότητα - του ήχου πέφτει πολύ όταν αλλάζω από τον neck (που είναι τέρμα κάτω) σε bridge (που είναι τέρμα πάνω). Οπότε καλύτερα να αλλάξεις και τους 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αμα βάλεις και τον PAF 57 στο neck τις Joe Pass οπως σκεφτομαί να κάνω και  γώ συντομα είσαι κομπλέ.Κατα την γνώμη μου πάντα!!!!!

 

BTW εχω την εντυπωση paf 57 εχει και ο Larry Carlton στην κιθαρα του και εχει κορυφαιο ηχο ο ανθρωπος. Θα μου πεις ναι ρε φιλε αυτο εχει να κανει μονο με τον ηχο του μεγαλου Carlton??? αλλα περι ορεξεως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

P.S: Τάκη τί διαφορά ακούς αλήθεια;

 

please μην το συνεχιζεις..εισαι παλιος και ξερεις οτι αυτη την ερωτηση δεν χρειαζεται να την κανεις για πολλους λογους...

 

Πάσο. Ήταν ερώτηση ολικής άγνοιας πάντως, και απλής περιέργειας. ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελαφρώς offtopic, αλλά εγώ έχω βάλει έναν Seymour Duncan PAF στο neck τις Joe Pass μου. Ηχητικά δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ σύγκριση με το stock μαγνήτη, ειδικά στο definition και στα πρίμα. Δυστυχώς κράτησα τον stock στο bridge και τώρα η ένταση - όπως και η ποιότητα - του ήχου πέφτει πολύ όταν αλλάζω από τον neck (που είναι τέρμα κάτω) σε bridge (που είναι τέρμα πάνω). Οπότε καλύτερα να αλλάξεις και τους 2.

 

Τον bridge τον έχω μόνο για στόλισμα και να ακουμπαω... ;D ;D ;D Παιζει και να μην έχω κουνήσει το switch πανω απο 2-3 φορές στα 4 χρονια που την έχω ;D ;D ;D ;D .Ετσι δεν χαλαώ και τα ηλεκτρικά....

Και για να σοβαρευτώ τον σκεφτόμουν και και εγώ τον SD αλλα λέω να περιμένω να δώσω κατι παραπάνω και να βάλω των gibson...Θα δείξει ποσο γρηγορα και τί λεφτά θα έχω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Carlton εχει τους στοκ μαγνητες της 68αρας του ;) (οι οποιοι δεν ειναι paf)

 

Γενικα το you tube ειναι αναξιοπιστο γιατι καταρχην ακουμε mp3,καταδευτερον ακουμε τις διαφορες κιθαρες μεσα απο διαφορετικους ενισχυτες και παντα αν ακουσεις μια αθλια κιθαρα μεσα απο εναν καπταπληκτικο ενισχυτη θα ακουγεται πολυ καλυτερα απο μια καταπληκτικη κιθαρα μεσα απο εναν αθλιο ενισχυτη ;) οποτε μονιμως συγκρινουμε τα ασυγκριτα και κατα τριτον δεν ξερουμε καν αν αυτος που εχει κανει το βιντεο χρησιμοποιει σωστα το gear του (μικροφωνα,προενισχυτες,software κτλ) δωσε μου την καλυτερη κιθαρα και τον καλυτερο ενισχυτη και μπορω σε 1 λεπτο να στα ηχογραφησω και να ακουγονται ...ΧΑΛΙΑ...ειναι πανευκολο :) :)

 

επισης δυστυχως το 99% των βιντεο ειναι με ΒΡΩΜΙΚΟ ηχο πραγμα που αμεσως αποκλειει την σοβαρη εκτιμηση του ηχου μιας κιθαρας μια και δεν ακουμε ποτε τον πραγματικο της ηχο χωρις εφε.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως κατοχος και των 2 κιθαρων (ες 335 και Ερι sheraton) σου παραθετω την αποψη μου απο ενα παλαιοτερο θεμα

 

Παράθεση από: bloody_sunday στις 01:25 - 20/10/07

Για να γυρίσω και σε κάτι που ειπώθηκε (και δυστυχώς παραβλέφθηκε) στην αρχή του θρεντ, η ποιότητα και ο ήχος των Epiphone semi και σκαφών είναι πάρα πολύ καλή, στέκονται μόνες τους σαν εντελώς ξεχωριστές και αξιολογότατες αγορές, και σε καμία περίπτωση δεν στέκονται στην σκια της μαμάς εταιρίας Gibson διότι όσοι γνωρίζουν από κιθαριστική ιστορία θα θυμούνται ότι η Epiphone μεγαλοπρεπούσε και μεσουρανούσε σε αυτό το στυλ στα χέρια του Επαμεινώνδα Σταθόπουλου πριν πωληθεί στον κύριο ανταγωνιστή της (Gibson), και ευτυχώς η παράδοση διατηρείται μέχρι και σήμερα. Θα δείτε πχ. πολλούς διάσημους καλλιτέχνες να παίζουν περήφανα με σκάφη και semi Epiphone.

 

 

dkall

Συμφωνω και επαυαξανω (ως κατοχος SHeraton 2 με paf 57 ) και θα

προσθετα οτι ειμαι και "περηφανος" που εχω μια κιθαρα με Ελληνικες

καταβολες ,  απο εκει και περα σιγουρα δεν παιζει καλυτερα απο την

Gib 335 αλλα ειναι πολυ κοντα . Σαν αγορα σε σχεση με το χρημα ??

1000 στην Epi ,  αλλο ομως το  Βαλιουμ (!) for money   και αλλο

πια κιθαρα παιζει καλυτερα (για es 335 παντα) μην μπερδευουμε τις

εννοιες  .

Τι θα προτιμησει ο καθενας, εξαρταται απο την τσεπη του και το μερακι του .

 

του

 

 

Βεβαια η Epi με τις αλλαγες εχει φτασει το 1000 και σαν κιθαρα του

1000κου  την συγκρινω με την Gibson

Δες και τις νεες es339 sta 1800 ~€

 

 

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω με bloody και dkall.

 

Ζητω τα Ελληνικα προιοντα!....

 

να κι η δικια μου Epi με της "Παναγιας τα ματια" επανω...

 

Epi.jpg

 

Epi1.jpg

 

εν συντομια,

 

WCR Crossroads, RS guitarworks, Gotoh, Grover, bone...

 

θεωρητικα την εχω για πουλημα, αλλα....  ποτε δεν ξερεις    ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Αν το video ήταν "πειραγμένο" ώστε να μην φαίνονται οι άλλαξ' ο κολιές (και το μπράτσο), θα μου ήταν κατά πάσα πιθανότητα αδύνατο να "ακούσω" δύο διαφορετικές κιθάρες

2) Δεν ντρέπομαι να πω ότι, με αυτό τον ήχο, η Epi σε αρκετά σημεία μου φάνηκε προτιμότερη. Αν τις ακούγαμε από ένα εντελώς clean κανάλι, ί σ ω ς και να άλλαζε αυτό, αλλά δεν ορκίζομαι.

 

Παρότι κάτοχος Gibson οφείλω να παραδεχτώ ότι ΟΥΤΕ εγώ ακούω διαφορά στον ήχο.

 

Δε ξέρω αν οφείλεται στο YouTube, αλλά η ουσία είναι ότι δεν ακούω...

 

3) Άσε τον ρημάδη τον bridge ρε κουμπάρε...Στους Cannibal Corpse παίζεις; Είδατε πως στάξανε τα μέλια όταν πέρασε κι από neck μεριά; Οι σκαφάτοι του forum ακούνε; (Ηλία; ) ;D

 

Όντως... Την 335 δε την παίρνεις για να παίζεις με τον Bridge (για πρίμους ήχους υπάρχουν οι Fender  8)).

 

Neck κι άγιος ο Carlton...;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Θα δείτε πχ. πολλούς διάσημους καλλιτέχνες να παίζουν περήφανα με σκάφη και semi Epiphone.

 

βεβαια συνηθως παιζουν με vintage μοντελα (πριν απο την εξαγορα της epiphone απο την gibson), τα οποια ειναι καταπληκτικα οργανα και πολυ περιζητητα (και ακριβα)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου