Προς το περιεχόμενο

Import midi files (drums) στο Ableton live lite


Evilnye

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρησιμοποιώ το Ableton live lite 8.01 και θα ήθελα να κάνω εισαγωγή αρχείο midi, συγκεκριμένα τα ντραμς από κάποιο πρόγραμμα όπως το band in a box (export standard midi file)

 

Κάνοντας drag and drop στο midi track και ενώ δείχνει ότι υπάρχει πληροφορία προς ανάγνωση, δεν ακούγεται τίποτα πατώντας play.

Έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι ανάλογο; Αν ναι πως το έλυσε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες οπωσδήποτε τον ήχο του midi file?

Αν όχι μπορείς να βάλεις ένα vst και θα ακούγεται μια χαρά.

Αν ναι πρέπει να κάνεις εισαγωγή και του midi ήχου(εκτός της πληροφορίας) πράγμα που δεν ξέρω πώς γίνεται στο live..

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Βρήκα στο φόρουμ της ableton ένα παρόμοιο πρόβλημα με το δικό σου:

http://forum.ableton.com/viewtopic.php?f=1&t=142051&start=0

 

Εκεί λένε καθαρά πως:

 

No, Live does not have an inbuilt MIDI synthesizer, you will need to load some instruments onto those MIDI tracks to hear anything.

 

Επίσης απ’το manual:

 

4.6 MIDI Clips and MIDI Files

A MIDI clip contains musical material in the form of MIDI notes and controller envelopes.

When MIDI is imported from a MIDI _le, the data gets incorporated into the Live Set, and

the original _le is not referenced thereafter. In the Live File Browsers, a MIDI _le appears

as a folder that can be opened to reveal its individual component tracks, which can be

selectively dragged into the Live Set.

 

Άρα το midi δεν εισάγεται ως ήχος.

 

Αλήθεια, πώς το έκανες τελικά? Με ρύθμιση σε vst για τύμπανα?

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο ποστ δεν το είχα βρει στο φόρουμ τους, είχα βρει κάποιος να έχει την ίδια απορία και πήγα να γράψω κ εγώ αλλά ήθελε επανενεργοποίηση ο λογαριασμός μου εκεί. Στο manual το έχω διαβάσει κ εγώ.

 

Αυτό που έκανα λάθος εγώ, χρησιμοποιούσα το Impulse για να ακούω τύμπανα από το ableton και με imported files δεν λειτουργούσε (δεν κατάλαβα γιατί) τελικά βρήκα λίγο πιο πάνω τα instruments (live devices> intruments> kits) έπιασα ένα κιτ που να μου κάνει χοντρικά και το έβαλα και ακούω. Οπότε από εκεί και πέρα δεν το ψάχνω παραπάνω να κάνω τη δουλειά μου. Στο επόμενο βήμα όλο και κάποιο vst για ντραμς θα πάρω να ακούω και καλύτερα.

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου