Προς το περιεχόμενο

B.Y.O.C.'s Πετάλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά και πάλι!

 

Προσφάτως είχα δανειστεί από έναν φίλο το BYOC Armstrong Twin

το οποίο (όπως φαντάζομαι θα ξέρετε  ;D ) είναι compressor και octave 2 σε 1.

Γενικώς μου άρεσε πάρα πολύ πόσο μάλλον μέσα από ένα Big Muff οπότε

και θέλω να το τσιμπίσω..

 

Όμως...

Δεν έχω ιδέα από ηλεκτρονικά και μάλλον ούτε την όρεξη αλλά κυρίως ούτε το

χρόνο να μάθω.

 

Οπότε ερωτώ:

1) Ξέρετε κάποιον εδώ τριγύρω (forum - Αθήνα) που να το κατέχει το άθλημα?

* παίζουν και pre-built στο net αλλά μου φαίνονται πολύ ακριβά :o

2) Πόσο θα κοστίσει.. περίπου... και πόσο χρόνο θα πάρει?

3) Μπορώ να βλέπω? (kind of μαζοχισμός)  ;D - αστειεύομαι...

Επειδή ενδιαφέρομαι και για το Large Beaver (κυρίως για τις επιλογές των mids

που όντως θα ήθελα στο Muff)

4) ποια είναι η άποψη σας για αυτά τα δύο?

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Κωστή. Ένα ψαξιματάκι στο φόρουμ θα βγάλει μερικά αποτελέσματα. Γενικά έχουν πολύ καλή φήμη, προσεγμένα υλικά και καλό σχεδιασμό. Όμως είναι υπερκοστολογημένα, η κατασκευή τους από κάποιον άσχετο είναι εξαιρετικά δύσκολη, και μπορεί να αποδειχθεί πέταμα λεφτών...

 

Η δυσκολία έγκειται στο ότι η πλακέτα είναι πολύ μικρή και τα μέρη που πρέπει να τοποθετήσεις είναι πολλά και πολύ, μα ΠΑΡΑ πολύ στριμωγμένα. Ο βαθμός δυσκολίας ποικίλλει βέβαια... δεν είναι σε όλα ο ίδιος αλλά σε αρκετά είναι υψηλός. Εγώ έχω φτιάξει το Large Beaver, δεν παίζει και ακόμη να βρω το λάθος! Ήμουν έτοιμος να πάρω και το Rat clone, το ΕQ και το Booster αλλά ευτυχώς που δεν προχώρησα...

 

Τα κομμάτια που έχουν την μεγαλύτερη φήμη είναι ο κλώνος του Big Muff (μιας και είναι δύσκολο να βρεις αξιοπρεπές Muff στις μέρες μας), του Rat και το κομπρεσσοράκι. Παλιότερα υπήρχε η προσφορά δώρου ενός έξτρα απλού κιτ με κάθε παραγγελία δυο πεταλιών, με την προοπτική να εξασκηθείς πάνω του κι αν δεν τα καταφέρεις, να στείλεις την παραγγελία σου πίσω και να σου επιστραφούν τα χρήματα. Δυστυχώς όμως, η προσφορά αυτή ισχύει αποκλειστικά για την Αμερική.

 

 

Στις ερωτήσεις σου:

 

1. Πολλοί εδώ το κατέχουν το άθλημα, και σίγουρα μπορούν να βοηθήσουν, όπως και στο πολύ φιλικό φόρουμ της BYOC. Γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις με κάτι πολύ απλούστερο & φτηνότερο όπως πχ. το Noiz Overdrive (http://www.noiz.gr/index.php?page=21 και http://www.noiz.gr/index.php?topic=3656.msg42804#msg42804), και αν δεις ότι τα καταφέρνεις ανεβαίνεις κατηγορία. Βοηθάει να έχεις κι ένα φίλο που ξέρει να σε βοηθήσει από κοντά αν τα βρεις σκούρα... (σημειωτέον ότι το Noiz ΟD μπροστά στα BYOC από πλευράς δυσκολίας είναι σαν Βίπερ Νόρα μπροστά στο Εκκρεμές του Φουκώ ;D ;D )

 

2. Θα σου στοιχίσει περίπου 80 ευρώ με τα μεταφορικά και θα σου πάρει από 2 ώρες μέχρι... 15 και βάλε, αναλόγως με τις δυσκολίες σου και την δεξιοτεχνία σου με το κολλητήρι.

 

4. Ποια δυο; Aν εννοείς τους κλώνους του Muff και του Rat, είναι εξαιρετικά και τα δυο - πάρα πολύ κοντά στα αυθεντικά vintage πετάλια.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ...

 

Χρήσιμες οι πληροφορίες αλλά, βασικά, εννοούσα αν κάποιος ξέρει

ή ξέρει κάποιον ηλεκτρονικό που θα μπορούσε να το συναρμολογήσει..

Δυστυχώς, σε αυτή τη φάση, δεν έχω καθόλου χρόνο για να ασχοληθώ

και, θα ήθελα όταν το κάνω να το κάνω σωστά  ;D

 

Anyway, ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ εύκολα θα βρεις ηλεκτρονικό, αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα σου πάρει όσα βλέπεις να κοστίζουν τα ίδια τα πετάλια έτοιμα από το δίκτυο. Συν τοις άλλοις, εκτός από τον καλό τους ήχο τα παίρνεις και για να κάνεις μια βουτιά στον κόσμο του DIY (των ιδιοκατασκευών), οπότε αν δεν τα φτιάξεις ο ίδιος αναιρείται κάπως ο λόγος ύπαρξης του πεταλιού.

 

Και να σημειώσω ότι δουλεύοντάς το, δεν μου φάνηκε να έχει ιδιαίτερη αντοχή σε κακομεταχείριση, με την έννοια ότι στο στούντιο θα το χρησιμοποιούσα, αλλά με τίποτα σε λάιβ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου