Προς το περιεχόμενο

Noiz New stuff. Διορθώσεις, εξηγήσεις, διαφάνεια.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γινεται και πιο "ευθέως":

 

Απο το μεγεθυντικό φακό (αναλυτική αναζήτηση),παταμε στο "Επιλέξτε πίνακα για αναζήτηση ή αναζητήστε σε όλους" και διαλεγουμε σε πιο subsection να ψαχνει.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

nikodemos εύστοχες οι παρατηρήσεις σου και κυρίως το FAQ.

Ξέρεις πόσα χρόνια είναι στα σκαριά; Άστο καλύτερα.

Σε πρώτη φάση πάντως αυτό που έγινε ηταν η δημιουργία των "Απαντημένων θεμάτων" σε κάθε κατηγορία του Music Technology section. Αλλά μάλλον περνάνε απαρατήρητα. Οπότε το FAQ είναι μάλλον μονόδρομος.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως απλώς θα πρότεινα μέσα στα υπόλοιπα να γίνει και ένας τομέας του στυλ high end, όπου εκεί θα συζητιούνται πιο ακριβά μηχανήματα, πιο εξειδικευμένα και γενικώς να ασχολήται με θέματα σαν αυτά:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=160474.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=161190.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=162580.0

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

φίλε boukas αν και συμφωνώ απόλυτα με το όλο σκεπτικό σου νομίζω πως κάτι τέτοιο (και ειδικά κάτω από τον τίτλο "high end") ίσως δεν είναι η κατάληλη επιλογή για το noiz.gr (τουλάχιστον προς το παρόν)...και εξηγούμαι

 

Πιστεύω πως ένας τέτοιου είδους "διαχωρισμός" των θεμάτων (και έχοντας εμπειρία από αντίστοιχα φόρουμ του εξωτερικού) θα οδηγούσε σε "ελιτίστικες" συμπεριφορές, ανούσιους καυγάδες (του στυλ "τι δουλειά έχει αυτό το θέμα στο "high end" κλπ) αλλά και ανούσιες συζητήσεις για gear που το μεγαλύτερο ποσοστό των συμμετέχοντων έχει δει μόνο σε φωτογραφίες περιοδικών.....εκτός αν θέλουμε να δημιουργήσουμε μια κλειστή "κάστα" 10 ατόμων που ηδονίζονται να συζητάνε για "μηχανάκια" (αυτό το γράφω πρώτα απ'όλα για μένα ;)). Νομίζω πως στην παρούσα φάση θα ήταν πιο λειτουργική η δημιουργία ενός νέου βασικού τομέα (αντίστοιχου με τα "MUSIC TECH" & "ΑΓΓΕΛΙΕΣ" , με την αντίστοιχη διάρθρωση και υποκατηγορίες) με λογική Q&A (ή FAQ) όπου ο καθένας θα μπορεί να θέτει ανά κατηγορία τα ερωτήματα του και να γίνεται και η αντίστοιχη δημιουργική κουβέντα.....κάτι τέτοιο θα βοηθούσε στην αποσυμφόρηση του MUSIC TECH και στο να διατηρηθούν "ζωντανά" πολύ ενδιαφέροντα θέματα όπως αυτά που αναφέρεις.....οι 2 αυτοί τομείς μπορούν κάλιστα να λειτουργούν παράληλα με παραπομπές μεταξύ τους.....

 

Προς αυτή την κατεύθηνση νομίζω πως θα βοηθούσε ιδιαίτερα (ανάμεσα στα άλλα) και το δεύτερο θέμα που έθεσα πέρι πιο "προσωποποιημένου" και κατηγοριοποιημένου moderating.

 

Τέλος θα ήθελα να θίξω και ένα θέμα που ίσως είναι ακόμη λίγο "ταμπού" ........νομίζω πως θα βοηθούσε αν το noiz.gr προσπαθούσε να "καλέσει", να προκαλέσει και να αγκαλιάσει την ΕΠΩΝΥΜΗ παρουσία επαγγελματιών του χώρου (μαγαζιά μικρά και μεγάλα, σχεδιαστές, στούντιο κλπ κλπ)...και δεν αναφέρομαι φυσικά στον Yameth και την υπόλοιπη ομάδα του noiz.gr αλλά κυρίως στους ίδιους τους επαγγελματίες και στα ίδια τα μέλη του νόιζ που νιώθω πως κάτι τέτοιο θα το έβλεπαν με καχυποψία (για διαφορετικούς ίσως λόγους)......νομίζω πως κάτι τέτοιο θα βοηθούσε στην καλύτερη ενημέρωση, στην πιο εύκολη αναζήτηση τεχνικής βοήθειας, στην δημιουργία μια "υγειούς" αγοράς αλλά και στην απαλειφή υπονειών για συγκαλυμένη εμπορική δραστηριότητα μέσω του φόρουμ κλπ κλπ.......προσωπικά βρήκα τρομερή βοήθεια σε φόρουμ του εξωτερικού τόσο από ανώνυμους "τρελαμένους" χομπίστες όσο (και ίσως περισσότερο) από επώνυμους επαγγελματίες, είτε παραγωγούς (D.Lanois, M.Wagener και πάρα πολλοί άλλοι), είτε εκπροσώπους εταιριών (ακόμη και από κολλοσούς όπως πχ η SSL) είτε από μαγαζιά και boutique σχεδιαστές (eisen,j.williams,JLM, HCL, Mercenary Audio και άπειροι άλλοι) είτε σχεδιαστές studio (J.Sayers, R.Gervais, E.Desart κλπ) κλπ κλπ κλπ....εννοείται πως ο καθένας από αυτούς πιθανότατα προσπαθεί ταυτόχρονα να προωθήσει την δουλειά του.....προσωπικά δεν βρίσκω τίποτα κακό σε αυτό από την στιγμή που ταυτόχρονα προσφέρει πολύτιμη βοήθεια αλλά και την δυνατότητα να τον "γνωρίσω" και να έχω άμεση αντίληψη για την αξία του αλλά και τον τρόπο που αντιμετωπίζει την ίδια του την δουλειά.

Σίγουρα κάτι αντίστοιχο δεν μπορεί να γίνει στην Ελλάδα (υπάρχει μια σχετική έλειψη ;D ;D) ή και να είχε εντελώς αντίθετα αποτελέσματα (έχω ελάχιστη εμπειρία από ελληνικά φόρουμ - για την ακρίβεια αυτή περιορίζεται στην πρόσφατη, μικρή παρουσία μου στο νόιζ :o....γι'αυτό αν αυτά που γράφω σας φαίνονται τελείως ανεδαφικά δείξτε επιείκεια ;D) αλλά προσωπικά πολύ θα ήθελα να συμμετέχουν στο φόρουμ επώνυμα (εννοώ ως brand name όχι απαραίτητα με ονοματεπώνυμο ;)) περισσότεροι επαγγελματίες....αν μη τι άλλο θα υπήρχε αμεσότητα στην επίλυση τεχνικών προβλημάτων κλπ ή έστω αρκετοί θα αναγκαζόντουσαν να έρθουν προ των ευθυνών τους......το μόνο απου απαιτείται είναι η "ενηλικίωση" της διαδικτυακής μας συμπεριφοράς και κουλτούρας (πρωτίστως των επαγγελματιών ;))

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικόδημε εγώ σε ευχαριστώ για την θαυμάσια παρουσία σου στο φόρουμ και για τον χρόνο που αφιερώνεις! Συμφωνώ με όσα γράφεις. Να επισημάνω ότι η παρουσία επωνύμων στο φόρουμ είναι σίγουρα πολύ επιθυμητή, όμως φτάνει ο κακός λόγος και η επιθετική συμπεριφορά μερικών (ακόμη και ελάχιστων) για να τους φοβίσει.

 

Και μιας και ο Έλληνας έχει μέσα του τις θεωρίες συνομωσίας και την πονηριά, η λεγόμενη υγιής αγορά που αναφέρεις δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσε να είναι... περδίκι  ;D ;D μέσα από τις σελίδες του Noiz... Για περισσότερες λεπτομέρειες ο καθ'ύλην αρμόδιος είναι φυσικά ο Yameth.

 

- Ίσως θα ήταν καλή ιδέα να υπήρχε πιο συγκεκριμένο (προσωποποιημένο) moderation για κάθε τμήμα του noiz.....πχ στο guitars&bass moderator είναι ο τάδε, στο recording ο τάδε, στις αγγελίες ο τάδε κλπ κλπ.....θέλω να πιστεύω πως κάτι τέτοιο θα βοηθούσε στην αύξηση της εμπιστοσύνης προς τους moderators, στην αποφυγή σύνγχυσης (πχ πότε ένας modulator "επεμβαίνει" ως moderator και πότε συμμετέχει στην συζήτηση απλά ως μέλος) αλλά και σε πιο "ακριβοδίκαιο" και ξεκούραστο (με ότι αυτό συνεπάγεται ;)) moderating....εννοείται πως αναφέρομαι κυρίως στους πιο εξειδικευμένους τομείς του φόρουμ και όχι πχ στο "περι ανέμων".

 

Το moderating/modulating αυτό καθαυτό εστιάζεται περισσότερο σε διαδικαστικό ρόλο (καθαρίσματα ακατάλληλων ποστς, τήρηση της τάξης κλπ) και όχι τόσο σε συμβουλευτικό, αν και βεβαίως όλοι οι mods εδώ έχουν ένα Α υπόβαθρο για να το κάνουν κι αυτό... Aυτοί οι δυο ρόλοι όμως διαφέρουν.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ευχαριστώ μπλάντυ ;)....

 

 

Το moderating/modulating αυτό καθαυτό εστιάζεται περισσότερο σε διαδικαστικό ρόλο (καθαρίσματα ακατάλληλων ποστς, τήρηση της τάξης κλπ) και όχι τόσο σε συμβουλευτικό, αν και βεβαίως όλοι οι mods εδώ έχουν ένα Α υπόβαθρο για να το κάνουν κι αυτό... Aυτοί οι δυο ρόλοι όμως διαφέρουν.

 

Δεν εννοώ κάτι διαφορετικό...απλά πιστεύω πως ένας καταμερισμός του φόρτου εργασίας των mods θα βοηθήσει (με πολλούς τρόπους) στην καλύτερη λειτουργία του φόρουμ.

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Χρησιμοποιώ τον Opera και τον τελευταίο καιρό παρουσιάζεται ένα μικρό προβληματάκι στην ανάγνωση του Noiz.

Κάποιοι χαρακτήρες (απόστροφοι, εισαγωγικά, το σήμα του EURO κλπ) δεν φαίνονται καθόλου και στη θέση τους υπάρχει ένα τετραγωνάκι.

 

α. Αν χρησιμοποιήσω τον internet explorer για να δω την ίδια σελίδα, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα Όλα φαίνονται κανονικά.

β. Δεν συμβαίνει πάντα. Μπορεί στο ίδιο κείμενο να υπάρχουν εισαγωγικά κανονικά και εισαγωγικά-τετραγωνάκι. Μάλλον σχετίζαται με το κάτω από ποιας γλώσσας τους χαρακτήρες έχουν γραφτεί

γ. Δεν συνέβαινε στο παρελθόν. Ξεκίνησε εδώ και καναδυό εβδομάδες

δ. Δεν είναι και τίποτα τρομερό αλλά έκρινα σκόπιμο να το αναφέρω.

ε. Ίσως και να φταίνε οι δικές μου ρυθμίσεις. Σε μια τέτοια περίπτωση μήπως ξέρετε τι πρέπει να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ΑΝ αυτο που προτεινει ο τριγγας για σταθμο (και δε λεει παλι παπαρολογιες  ;D) και εννοει ραδιοφωνικο, I would be more than happy να εκανα ΚΙ εδω εκπομπη-ες, μιας και ηδη κανω σε 2 αλλα site (musicheaven.gr, rockaces.com) το... γνωστο πια ROCKLAB (μουχαχα)

 

 

 

Εθελοντής που θα βάζει τα κάτωθι, δηλώνω από τώρα:

http://www.isleofjura.com/generated/0029/002943/v001/transform11/cache4389/10yo-Bottle-and-Carton.jpg

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ τον Opera και τον τελευταίο καιρό παρουσιάζεται ένα μικρό προβληματάκι στην ανάγνωση του Noiz.

Κάποιοι χαρακτήρες (απόστροφοι, εισαγωγικά, το σήμα του EURO κλπ) δεν φαίνονται καθόλου και στη θέση τους υπάρχει ένα τετραγωνάκι.

 

α. Αν χρησιμοποιήσω τον internet explorer για να δω την ίδια σελίδα, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα Όλα φαίνονται κανονικά.

β. Δεν συμβαίνει πάντα. Μπορεί στο ίδιο κείμενο να υπάρχουν εισαγωγικά κανονικά και εισαγωγικά-τετραγωνάκι. Μάλλον σχετίζαται με το κάτω από ποιας γλώσσας τους χαρακτήρες έχουν γραφτεί

γ. Δεν συνέβαινε στο παρελθόν. Ξεκίνησε εδώ και καναδυό εβδομάδες

δ. Δεν είναι και τίποτα τρομερό αλλά έκρινα σκόπιμο να το αναφέρω.

ε. Ίσως και να φταίνε οι δικές μου ρυθμίσεις. Σε μια τέτοια περίπτωση μήπως ξέρετε τι πρέπει να κάνω;

 

Να δεις πρώτα αν ο IE και η Opera αναγνωρίζουν την ίδια σελίδα στο ίδιο encoding.

Στον ΙΕ είναι στο μενου Page>Encoding, στην Opera δεν ξέρω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου