Προς το περιεχόμενο

Noiz New stuff. Διορθώσεις, εξηγήσεις, διαφάνεια.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Ήρθε ο καιρός για λίγη ανανέωση αλλά και να μπουν 2-3 πράγματα στη θέση τους.

 

Πρώτα να πω για τη νέα τοποθεσία των Άρθρων. Είναι διαφορετική από την προηγούμενη αλλά κυρίως υπάρχει η επιλογή "Νέο Άρθρο"! Αν σας ενδιαφέρει να γράψετε κάτι σημαντικό που θα βοηθήσει τα μέλη... ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα! Εννοείται ότι πρέπει να είναι σε καλογραμμένα ελληνικά και θα πρέπει να εγκριθεί πρώτα από τη διαχείρηση ως προς το περιεχόμενο. Για την ώρα, υπάρχουν όσα άρθρα διασώθηκαν από την καταστροφή του Δράμαλη πέρσι τέτοια εποχή, ενώ θα προστεθούν σύντομα κι άλλα.

 

Ακολουθεί η πολυαναμενόμενη ( ; ) Gallery. Πολύ απλή στη χρήση, όπου μπορείτε ν' ανεβάσετε τα φετίχ σας για να τρέχουν τα σάλια μας. Παράκληση: Μην ανεβάζετε τεράστιες φωτογραφίες με ψηλή ανάλυση (maximum 1.5mb). Είναι δύσκολες σε αργά συστήματα και δεν υπάρχει λόγος αφού η ανάλυση που βλέπουν οι περισσότεροι είναι 1024x768. Προσθέστε στη σωστή κατηγορία με λεζάντα και περιγραφή, διαφορετικά δεν έχει πλάκα! Ας μη γίνει σαν την προηγούμενη που δεν ήξερες από που ν' αρχίσεις και τι αντιπροσώπευε η κάθε φωτό και αναρωτιώσουν: "Τι κιθάρα είναι αυτή; Γιατί είναι εδώ; Ποιός την έφτιαξε; Τι περιέχει το στούντιο που βλέπω; Ποιός είναι ο τύπος δίπλα στην εταζέρα;" Περιγραφές λοιπόν. Αν έχετε πρόταση για περισσότερες κατηγορίες στείλτε πμ.

 

Θέλετε να σας φύγει η περιέργεια στην ερώτηση "ποιοί είναι αυτοί που με συμβουλεύουν";

Στο Info υπάρχει πλέον link για τη σελίδα, The Noiz.gr Team, που αναφέρει τις ομάδες και τα πρόσωπα που ανήκουν σε αυτές. Πολλές φορές τίθεται το ερώτημα, "Μα ποιός είν' αυτός και τι ξέρει; Γιατί ειναι εδώ... και μήπως δεν ξέρει τι του γίνεται και απλά πουλάει μούρη;".

 

Να λοιπόν το Noiz.gr team. Αυτά είναι τα άτομα που θα συναντήσετε στο forum και θα σας βοηθήσουν. Θα σας βοηθήσουν αλλά έχουν το αναφαίρετο δικαίωμα όπως όλοι μας, να εκφέρουν και άποψη. Τη δική τους που κάποιες φορές μπορεί και να μην είναι αυτή που εκπροσωπεί το σύνολο ή και την διαχείριση του Noiz.gr. Το Noiz ήταν και θα είναι ο χώρος όπου οι απόψεις μετρούν. Είτε για παχιά μπράτσα είτε για Mac. Και πάνω απ' όλα μη ξεχνάτε ότι η συνεισφορά της ομάδας, γίνεται σε εθελοντική βάση. Και ως εκ τουτου πρέπει να εκτιμάται αναλόγως. Γιατί είναι μια  προσφορά καλής θέλησης.

 

Σε λίγο θα ακολουθήσουν κι άλλες προσθήκες για μεγαλύτερη ευχρηστία και λειτουργικότητα, αλλά και παράλληλες αφορμές για αυξημένη δημιουργικότητα.

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

θελουμε σταθμοοοοο

θελουμε σταθμοοοο

θελουμε στα8μοοοο.

Οχι στην ανεξέλεγκτη χρήση εξουσιας

ο λαος δεν ειναι η πιτσα της κυρα Ευδοξίας

Πειτε ναι στην ισονομη διαταξική υπεργαλακτωματοποίηση

αφήστε τα σκυλια σας να σημαδεύουν τα δέντρα ελεύθερα

ζησε τη ζωή σου σαν αράπης

ενα κι ενα κανουν δύο

ο παπας ο παχύς........

 

 

Υ.Γ.Ωραιες αλλαγες,περιμένουμε κι αλλες.Και καποιες λιγο πιο λειτουργικες όπως ο χρονος δημοσιευσης μηνύματος ή τα σφαλματα του ειδους που μας σκοτώνουν πολλές φορές οταν τους πιάνει κρίση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ΑΝ αυτο που προτεινει ο τριγγας για σταθμο (και δε λεει παλι παπαρολογιες  ;D) και εννοει ραδιοφωνικο, I would be more than happy να εκανα ΚΙ εδω εκπομπη-ες, μιας και ηδη κανω σε 2 αλλα site (musicheaven.gr, rockaces.com) το... γνωστο πια ROCKLAB (μουχαχα)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Guru

Θα ήθελα να κάνω 2-3 προτάσεις σε σχέση με την διάρθρωση του noiz.gr:

 

- Νομίζω πως ίσως θα ήταν (πρακτικά) χρήσιμο να δημιουργηθεί μια ξεχωριστή ενότητα Q&A (...από το Questions and Answers ;D) με ξεχωριστές υποενότητες για recording, computers, guitars, bass, amps κλπ κλπ......θεωρώ πως κάτι τέτοιο θα βοηθούσε στην αποσυμφόριση συγκεκριμένων ενοτήτων του φόρουμ από συνεχείς (ανθρώπινες και κατανοητές....αλλά επαναλαμβανόμενες ;)) ερωτήσεις για παρόμοια θέματα που "χαντακώνουν" κάποια ενδιαφέροντα θέματα καικάνουν δύσκολη την παρακολούθηση τους....η υπάρξη μιας τέτοιας ενότητας θα διεκόλυνε πρώτα από όλα αυτούς που θέλουν να θέσουν κάποιο ερώτημα (και θα μπορούσαν να βρουν πιο εύκολα αν έχει ήδη απαντηθεί κάποιο παρόμοιο θέμα) και στην συνέχεια στην διατήρηση μιας πιο φυσιολογικής ροής σε άλλες ενδιαφέρουσες συζητήσεις.

 

- Πιστεύω (και σε άμεση σύνδεση με το προηγούμενο) πως πρέπει να αναβαθμιστεί η λειτουργία "αναζήτησης" του φόρουμ....είναι απλή και εύκολη στην χρήση αλλά δεν είναι ιδιαίτερα λειτουργική.... νομίζω πως αν υπήρχε κατηγοριοποίηση της "αναζήτησης" και γενικότερα "advanced search" λειτουργείες τα πράγματα θα ήταν πιο ευέλικτα. Επίσης χρήσιμη θα ήταν η δυνατότητα "αναζήτησης" σε συγκεκριμένο τμήμα του φόρουμ.

 

- Ίσως θα ήταν καλή ιδέα να υπήρχε πιο συγκεκριμένο (προσωποποιημένο) moderation για κάθε τμήμα του noiz.....πχ στο guitars&bass moderator είναι ο τάδε, στο recording ο τάδε, στις αγγελίες ο τάδε κλπ κλπ.....θέλω να πιστεύω πως κάτι τέτοιο θα βοηθούσε στην αύξηση της εμπιστοσύνης προς τους moderators, στην αποφυγή σύνγχυσης (πχ πότε ένας modulator "επεμβαίνει" ως moderator και πότε συμμετέχει στην συζήτηση απλά ως μέλος) αλλά και σε πιο "ακριβοδίκαιο" και ξεκούραστο (με ότι αυτό συνεπάγεται ;)) moderating....εννοείται πως αναφέρομαι κυρίως στους πιο εξειδικευμένους τομείς του φόρουμ και όχι πχ στο "περι ανέμων".

 

- Σε συνάρτηση με το προηγούμενο νομίζω πως κάποιος moderator θα πρέπει να αναλάβει αποκλειστικά τον τομέα των αγγελιών (να τον πάρει "επ'ώμου" ;D) και ίσως να γίνει λίγο πιο αυστηρό το moderating στον συγκεκριμένο τομέα....και δεν αναφέρομαι στον σχολιασμό τιμών ή κινήτρων πίσω από τις αγγελίες όσο απλά την εύρυθμη λειτουργία του συγκεκριμένου τομέα - "βόμβα" (το "βόμβα" ισχύει σε όλα τα φόρουμ του πλανήτη ;))....για να δώσω ένα πιο συγκεκριμένο παράδειγμα τις τελευταίες 2 εβδομάδες ο συγκεκριμένος χώρος έχει γίνει "μπάχαλο" από αλεπάλληλες αγγελίες (3-4 διαφορετικές την ίδια μέρα για το ίδιο αντικείμενο) κάτι που είναι μη λειτουργικό αλλά και εκνευριστικό για τα υπόλοιπα μέλη.

 

Επειδή είμαι "νέο" (τρομάρα μου ;D) μέλος δεν γνωρίζω αν κάποια απα αυτά έχουν εφαρμοστεί (και έχουν ίσως αποτύχει) στο παρελθόν...θεώρησα όμως καλό να τα προτείνω. Φυσικά παίζει και να έχω λανθασμένη εντύπωση για κάποια πράγματα ;). Πιστεύω πως η ομάδα του noiz κάνει πολύ καλή δουλειά και το φόρουμ είναι σε πολύ καλό επίπεδο...απλά πάντα υπάρχει περιθώριο για βελτιώσεις ;)

 

anyway καλή συνέχεια, καλό κουράγιο και ένα ευχαριστώ σε όλη την ομάδα του noiz.gr

thumbs up ;) 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό με την αναζήτηση θα συμφωνήσω, ήθελα κι εγώ να το προτείνω... Δηλαδή, να μπορεί κάποιος να ανοίγει ,π.χ., τις αγγελίες, και να ψάχνει μόνο εκεί. Ή οι ίδιες keywords σε αναζήτηση στον πίνακα "testing, one, two" να βγάζουν αποτελέσματα μόνο από τον συγκεκριμένο πίνακα...

 

Αυτά κι από μένα...

Good job so far, go on! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Πιστεύω (και σε άμεση σύνδεση με το προηγούμενο) πως πρέπει να αναβαθμιστεί η λειτουργία "αναζήτησης" του φόρουμ....είναι απλή και εύκολη στην χρήση αλλά δεν είναι ιδιαίτερα λειτουργική.... νομίζω πως αν υπήρχε κατηγοριοποίηση της "αναζήτησης" και γενικότερα "advanced search" λειτουργείες τα πράγματα θα ήταν πιο ευέλικτα. Επίσης χρήσιμη θα ήταν η δυνατότητα "αναζήτησης" σε συγκεκριμένο τμήμα του φόρουμ.

 

Δίπλα στο tab της αναζήτησης υπάρχει ένας μεγεθυντικός φακός, αν το πατήσεις πάει στο advanced search ;)

 

- Σε συνάρτηση με το προηγούμενο νομίζω πως κάποιος moderator θα πρέπει να αναλάβει αποκλειστικά τον τομέα των αγγελιών (να τον πάρει "επ'ώμου" ;D) και ίσως να γίνει λίγο πιο αυστηρό το moderating στον συγκεκριμένο τομέα....και δεν αναφέρομαι στον σχολιασμό τιμών ή κινήτρων πίσω από τις αγγελίες όσο απλά την εύρυθμη λειτουργία του συγκεκριμένου τομέα - "βόμβα" (ισχύει σε όλα τα φόρουμ του πλανήτη ;))....για να δώσω ένα πιο συγκεκριμένο παράδειγμα τις τελευταίες 2 εβδομάδες ο συγκεκριμένος χώρος έχει γίνει "μπάχαλο" από αλεπάλληλες αγγελίες (3-4 διαφορετικές την ίδια μέρα για το ίδιο αντικείμενο) κάτι που είναι μη λειτουργικό αλλά και εκνευριστικό για τα υπόλοιπα μέλη.

 

Αυτό συμβαίνει διότι τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες εγώ που ασχολούμαι συνέχεια με το συμμάζεμα εκεί έχω καταθέσει τα όπλα, και επειδή αγανάκτησα λίγο αλλά και λόγο τρομερής έλλειψης χρόνου αυτές τις μέρες! Κοινώς έχω χάσει την μπάλα που λένε. Έχουμε πει άπειρες φορές κάποια πράγματα αλλά μερικοί ζούνε στην κοσμάρα τους και στη κουτοπονηριά τους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δίπλα στο tab της αναζήτησης υπάρχει ένας μεγεθυντικός φακός, αν το πατήσεις πάει στο advanced search ;)

 

 

oops,i did it again :-[...... ;D ;D ;D ;D

 

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό με την αναζήτηση θα συμφωνήσω, ήθελα κι εγώ να το προτείνω... Δηλαδή, να μπορεί κάποιος να ανοίγει ,π.χ., τις αγγελίες, και να ψάχνει μόνο εκεί. Ή οι ίδιες keywords σε αναζήτηση στον πίνακα "testing, one, two" να βγάζουν αποτελέσματα μόνο από τον συγκεκριμένο πίνακα...

 

Αυτά κι από μένα...

Good job so far, go on! ;)

 

μα και αυτο γινεται. μαλλον δεν θα το εχεις παρατηρησει. οταν εισαι στην κεντρικη σελιδα του νοιζ , η αναζητηση ψαχνει παντου. οταν ομως εισαι σε ενα φορουμ πχ στο περι ανεμων , ψαχνει μονο μεσα στο περι ανεμων , κ.ο.κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου