Προς το περιεχόμενο

Ξύλα ηλεκτρικης κιθάρας. Μας κοροιδευουν η οχι;


sayan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια που μιλαμε για Gibson να πω οτι μια απο τις ποιο καλες κιθαρες που περασανε απο τα χερια μου το τελευταιο καιρο ειναι ..ειτανε την εδωσα.

η Joe Perry signature.

Τα εχει ολα, ειναι ελαφρια, καταπληκτικο μανικι και ηχο.

Ο φιλος που την πηρε θα την χαρει για πολυ καιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 188
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

(το πρωτο μου rig ηταν ενας....ECOLENA με ενα..fuzz...CORON & μια GERLEY ταυρακι Grin)

 

Ρε δεν το πιστευω, ΚΙ ΕΜΕΝΑ, μονο που η Gerley ηταν στρατ 2tone sunburst και με 5θεσιο αλλα με 3θεσιο παρακαλω

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε,ολοι οι...μεγαλοι κιθαριστες απο τον ΑΡΜΑΟ... ψουνιζανε τοτε ;D ;D (μου ειχε δωσει δωρο και κατι πενες...υφασματινες  :o :o :o (ακομα τις εχω!!!)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας....ECOLENA ;D

 

χεχε...  τι μου θυμισες τωρα!...  

 

ειχα εναν που περα απο τον τραγικο ηχο, ειχε πολυ καλο* built in tremolo.

 

*= ετσι μου φαινοταν τοτε...  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχα βοήθεια από κάποιον θα ανέβαζα τεστάκι (έχω 5-6 στρατ) θα χρησιμοποιούσα το ίδιο pickguard και τον ίδιο μάνικα σε μαόνι, αλντερ, ας, Basswood και Poplar με καπάκια maple.....

Πάντως μιά από τις φτηνότερες κιθάρες μου έχει τον καλύτερο ήχο.... (καί δυό - τρεις ακριβές επίσης) είναι μια Cortez Goltop του 1975 με μαγνήτες 490 Gibson, μαόνι bolt on..... και η partcaster μου (alder - maple) με Surfuri Tonerider η οποία συγκρίθηκε με 5-6 USA fender και τους έριξε στα αφτιά.... (κιθαρίστες σε μπουζουκλερί έκαναν το τεστ) ή μία με 54άρηδες,Τexas, Noisseless, Kinnman, 62HotRod (μανίσια η κιθάρα), Δεύτερη βγήκε μιά αγνώστης προέλευσης Japan Early 80s strat με Lace Sensors !!!!! μάλιστα γι αυτήν ψαχνουμε να βρούμε τι μάρκα είναι (διότι κάποιος την έσβυσε) από C καλλιγραφικό άρχιζε πάντως.........

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χεχε...  τι μου θυμισες τωρα!...  

 

ειχα εναν που περα απο τον τραγικο ηχο, ειχε πολυ καλο* built in tremolo.

 

*= ετσι μου φαινοταν τοτε...  ;)

 

Επειδή άρχισα την... καρριέρα μου σαν τραγουδιστής!.. ;D.....στο πρώτο group που συμμετείχα ο echolena εκτελούσε χρέη μικροφωνικής!!... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ρίξτε και μια ματιά σε αυτό το site:

http://www.mother-of-tone.com

 

Μου το έστειλε ένας φίλος μου και ακόμη δεν έχω προλάβει ούτε κι εγώ να το διαβάσω ολόκληρο.

Φαίνεται ενδιαφέρον όμως ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw. those old fender pickguards were made of celluloid, and thus sound much better than modern plastic pickguards. However, a wooden pickguard sounds best.

 

Μονο αυτη η λαλακια που διαβασα με εκανε να σταματησω ΑΜΕΣΩΣ να διαβαζω τις ΜΠΟΥΡΔΕΣ του τυπου...... ::)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AAAAAA συγνώμη SF....

Αν εσύ δε μπορείς να ακούσεις ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ πράγματα, όπως πχ αν είναι single-ply ή 3-ply το pickguard, ή αν δεν  μπορείς να αναγνωρίσεις με τη μία το "σκάσιμο" του tortoise shell, τότε εμείς δε σου φταίμε σε τίποτα...

 

Παρακαλώ αποχώρησε τώρα από το thread. :P ;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου