Προς το περιεχόμενο

Ξύλα ηλεκτρικης κιθάρας. Μας κοροιδευουν η οχι;


sayan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aντε θα προσπαθησω να σου απαντησω (αν και η απαντηση μου τελει υπο αιρεση)

 

Το πιο ακριβο μοντελο που εχω πιασει στα χερια μου ειναι μια ibanez των 850 €. Και εχω την απορια αν ενα οργανο πολαπλασιας τιμης υπο ιδιες συνθηκες (ενισχυτη καλωδια χωρος κτλ) θα ειχε τοσο καλυτερο ηχο που να δικαιολογει την τιμη της. Εθεσα το θεμα των ξύλων γιατι το μονο που μπορουσα να φανταστω οτι θα δικαιολογουσε αυτη την τιμολογιακη διαφορα θα ηταν τα ξυλα.

 

Ας πουμε οτι το "καλυτερο" οργανο θα εκανε 3000€. Οι πιθανοτητες του να εχει καλυτερο ηχο θα ειναι ανω του......... 50%. Δεν θα ειχε 3000-850=2150€ καλυτερο ηχο. (ασε που πιθανοτατα θα ειχε ενα σωρο αλλες βελτιωσεις σε σχεση με την 850 που αμφιβαλλω αν θα ηξερες αν αυτο οφειλονταν στα ξυλα, στα ταστα, στο βουντου των κουρδισμενων κ.ο.κ)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 188
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλτατε Sayan να ρωτήσω. Ηρθες να ρωτήσεις / μάθεις ή ήρθες να αρπαχτείς;

 

Καμια σχεση φιλε μου, να μαθω θελω και ευχαριστω ολους οσους μου απαντουν και γενικα ολους τους συνφορουμιτες που με βοηθεισαν στο παρελθον. Απλα καποιες εκφρασεις ειναι παρεξηγησιμες. Εξξαλου το χιουμορ μπορει μερικες φορες να θεωρηθει και ως ειρωνια.

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δε πρεπει να ξεχναμε οτι ο ηχος ειναι κατι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ!!!!!!!Μπορει ο ενας να γουσταρει ηχο epiphone les paul,ο αλλος gibson les paul black beauty 3 pu custom bigsby,ενας αλλος fender strat japan κοκ.Στα ποιο ακριβα οργανα(ανω των 1000 ευρω) πληρωνεις

 

1)Ονομα,καλως η κακως ολοι θελουμε ενα επωνυμο οργανο για το mojo της υποθεσης

2)Διαδικασια και ποιοτητα κατασκευης(καλυτερα βαλμενα ταστα,ρυθμιση οργανου,εργατικα χερια αμερικανου,κατι το οποιο δεν ειναι παντα σιγουρο,μιας και υπαρχουν πανακριβα οργανα με χαλια ρυθμιση)

3)τις λεπτομερειες οπως νερα στα ξυλα,διακοσμηση με αλλου τυπου ξυλα κλπ

4)το αν ειναι ειδικης σειρας οπως fender vintage series,fender deluxe,gibson custom shop κλπ

 

Οι boutique κιθαρες οπως tom anderson,suhr κλπ το οτι ειναι περιορισμενες σε αριθμο ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΗΧΟ.Ο καθε παικτης διαλεγει τον ηχο που θελει.Ποιοτικη κιθαρα απο αποψης κατασκευης,προσοχη στη λεπτομερεια κλπ δε σημαινει υποχρεωτικα οτι εχει απο την gibson les paul custom shop 1959 γιατι πολυ απλα ο ηχος ειναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ.

 

 

 

Επισης,για να καταλαβεις τη διαφορα απο maple σε maple για παραδειγμα ειναι ή να εχεις φαει τα χρονια σου προσπαθωντας να ακουσεις διαφορες ή να εχεις ευαισθητα αυτια στις σχεσεις ηχων,κατι που πολλοι εχουν.Προσωπικα αν μου εβαζες να διαλεξω αναμεσα σε μια john shur των 7000 ευρω και μια fender strat mexico των 400 θα διαλεγα την mexico γιατι ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ ΤΟΝ ΗΧΟ της shur.Ειπαμε,καλυτερη ποιοτητα δε σημαινει καλυτερος ηχος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησε ο 3ος παγκόσμιος: :P

 

Λοιπόν ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου γνώμη!Τα ξύλα έχουν κυρίως αισθητική επίδραση σε μία κιθάρα και κατά δεύτερον ηχητική!και το ηχητική το εννοώ με την έννοια της συνισταμένης του βάρους και του ειδικού βάρους της κάθε ποικιλίας ξύλου!Την άποψη μου αυτή ενίσχυσα όταν έπαξα με 2 partscaster που είχαν ίδιους μαγνήτες,ίδιο nut,ίδια ηλεκτρικά,ίδιες γέφυρες,ίδια κλειδιά,ίδια jumbo τάστα και η μοναδική τους διαφορά ήταν ότι η μία είχε rosewood σωμα και μπράτσο,ενώ η άλλη ash σωμα και maple μπράτσο!3 άτομα τριγύρω και οι τρείς ακούγαμε την πρώτη πιο μεσαία και πιο ‘μπουκωμένη’,ενώ τη δεύτερη πιο πριμαριστή και πιο ‘ανοικτή’!τυχαίο το γεγονός??τώρα όσον αφορά τις αξίες των ξύλων και τα φύκια για μεταξωτές κορδέλλες...αυτό είναι άλλου Εφραιμ ευαγγέλιο :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνωμη κιολας αλλα ειδικα για τον jimmy boy δεν νομιζω οτι καταληγεις καπου παρα μονο οτι ξερεις καποιες μικροδιαφορες για τα οργανα στο custom shop.

 

Ειναι η δεν ειναι γεγονος οτι κανενας κατασκευαστης μεχρι σημερα δεν εχει καταληξει σε κανενα φυσικο τυπο η εξισωση που να λεει για παραδειγμα ash/alder*18κ bridge pickup=spike στα πριμα στα 3.283 κ 1/2 hz ακριβως;

Οποτε κανενας δεν μπορει sayan να σου δωσει μια απαντηση που τελικα φαινεται να ζητας γιατι την εμπειρια τους την κατεθεσαν πολλοι. Μπες στο τεχνικο "τμημα" του νοιζ και παθε την πλακα ποσο καλυτερα ελεγχουν τον ηχο οσοι ασχολουνται με πυκνωτες και πετανε θεϊκα αλλαζω μια τιμη πυκνωτη και βγαινουν αυτα τα πριμα. Και ξερεις πιο ειναι το αστειο;Γινεται! Αλλα εδω ρωτησες για ξυλα σωστα;

 

Κ θα σου προτεινω και κατι αλλο.Φτιαξε αν μπορεις μια κιθαρα απο τσιμεντο(οχι δε θα σηκωνεται ευκολα) και πες μας πως θα ακουγεται. Η απο ανθρακονηματα(εχει γινει με καταπληκτικα αποτελεσματα) Και ας ερθει ο Jimmyboy να μετρησει resonance και lbs ;D ;D

 

Προσωπικα θεωρω οτι τα ξυλα δεν παιζουν κανενα ρολο στον ηλεκτρικο ηχο. Την απαντηση βασικα τη δινουν τα ηχεια hi-fi (αλλη μια απο τις λοξες μου). Άλλαξε το υλικο της καμπινας κ θα δεις καποιες διαφορες που θα ειναι πιο "απτες" αν τελικα αλλαξεις το υλικο του κωνου του μεγαφωνου κτλ που ΠΑΡΑΓΕΙ τον ηχο.

 

Στην ακουστικη κιθαρα υπαρχει συσχετιση, μπορεις να θεωρησεις το καπακι "μεμβρανη μεγαφωνου" στο στυλ του παθητικου ακτινοβολητη.

 

Στην ηλεκτρικη ακομη και αν την επηρεαζαν ωστε να αλλαζει ο ακουστικος της ηχος(μηδαμινες διαφορες ποσοστιαια ασχετα αν το εκπαιδευμενο αυτι ισως τις εντοπισει(μιλαμε παντα για την ιδια κιθαρα σε διαστασεις και να αλλαζες μονο τα ξυλα) απο τη στιγμη που μπαινει ο ηλεκτρισμος στο παιχνιδι αλλαζουν ολα. Κ δεν εχει κατι το μεβρανοειδες για να παραγει ηχο και ακομη και απο τα σκαφακια δεν παιρνεις σπουδαιο ακουστικο ηχο και αν αυτο ειναι το ζητουμενο ε παρε ακουστικη και βαλε την σε ηλεκτρικο ενισχυτη! Έχει τυχει να ακουμπησει κανεις την ωρα που παιζει χωρις ενισχυτη σε τοιχο με το heαdstock; Ωπα ο ηχος εγινε μεγαλος απεκτησε και μπασα φοβερο ε; Τι εγινε ρουφηξε μαονι η κιθαρα και αυξηθηκαν τα lbs; ελεος! Βαλτε την μετα στον ενισχυτη με καμια διαφορα στον ηχο οταν μπει το (φιλτρο) των μαγνητων κτλ. Αποσυνδεστε την πλεον απο τον τοιχο τελος του πειραματος.

 

Εστω κ εχεις μια india κιθαρα των 30 euritos που εισαι μεγαλος πατος και τελικα εχει το κατι παραπανω στα 862 hz(τυχαιο νουμερο) που τις δινει ενα καλο ηχητικα γεματο χαρακτηρα. Αν ο μαγνητης σου,το eq σου,o ενισχυτης εχει χε**#@η αυτη τη συχνοτητα τζαμπα πηγε. Αντικατεστησε αυτη την κιθαρα με μια les paul custom shop με τον ιδιο χαρακτηρα. Ε ναι παλι εξαρταται απο ολα αυτα.

 

Οι ακριβες κιθαρες ειναι και λιγο επιπλα αν θες maple flame να φαινεται ωραιο πρεπει να το βγαλεις απο τη ριζα του δενδρου και θα χρεωθεις περισσοτερο. Αν φτιαχτει και στο υπογειο του πρεσβη της γερμανιας απο τη βυζαρου ερωμενη του Nick huber θα χρεωθεις ακομη περισσοτερο

 

Οι φθηνες κιθαρες εχουν το δικαιωμα να ακουγονται χαλια η κ καταπληκτικα. Οι ακριβες δεν εχουν καμια διακαιολογια να μην ακουγονται κ ομως ψιλοτυχαινει οπως ειπε κοσμος. Οι φθηνες κιθαρες εχουν περιθωρια να αλλαξεις με λογικο κοστος καποια εξαρτηματα κ να τις φερεις στα μετρα σου. Και τις ακριβες μπορεις με λιγες αλλαγες να τις φερεις στα μετρα σου αλλα μου φαινεται ασκοπο να πληρων 5000 μια strat και να πρεπει να καθομαι να ψαχνομαι να αλλαζω μαγνητες και ποτενσιομετρα. Τι την πηρα τοτε αν δεν ακουγεται καρφι οπως ΘΕΛΩ;

 

 

Για μενα υπαρχει η λεγομενη "συνταγη" κιθαρας δηλαδη μια tele θα ακουστει ετσι γιατι οι χορδες κουρδιζονται με scale 25,5 και οχι 24 κ 3/4 και βγαζει αλλες αρμονικες(εδω χωραει φυσικη)και εχει κατω απο το μαγνητη την μεταλικη πλακα που σε συνδυασμο με το ashtray μαγνητιζει η δεν ξερω κι εγω τι κανει(ο superfunk μαλλον θα ξερει) και δημιουργει τρελο πεδιο(κι εδω χωραει φυσικη) και το ενα απο τα δυο σημεια εναρξης της ταλαντωσης (δηλαδη η γεφυρα, τα saddles) εχει συγκεκριμενο υλικο ενω το αλλο σημειο εχει το ταστο(συνηθως ιδιο υλικο στις περισσοτερες κιθαρες) και τη δαχτυλαρα του καθενος με τη μπιχλα που σταθεροποιει τη χορδη πανω στα ταστα(μαστορα πιασε ενα κιλο malmsteen μπιχλα θελω να γκαζωσω) και το setup επισης θα αλλαξει τον τροπο που ταλαντωνεται η χορδη με ολα αυτα τα παραπανω. Κ βαλε τα παραπανω μηχανικα στοιχεια σε κιθαρα bolt on les paul με μαονι και εβενο των 100000 ευρω και πες μου αν θα ακουγεται σαν les paul. Μαλλον σαν tele θα ακουγεται.

 

E οχι τα ξυλα δεν παιζουν ρολο στον ηχο της ηλεκτρικης κιθαρας που να αξιζει να τον πληρωσεις παιζουν ομως ρολο στην τιμη της αφου αυτο θελεις να ακουσεις και θα προτιμουσε πιστευω ο οποιοσδηποτε αυτο το κοστος να πηγαινε σε ποιοτητα κατασκευης συναρμολογησης και ηλεκτρονικων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε τι κανει το νετ..

Το '91-'92 περιπου ειχα αγορασει μια Ibanez EX series Korean made,νομιζω 40χιλιαρικα,ειχε ενα bright ηχο,πολυ γαματο,ελαμπε κυριολεκτικα.Eιχε στανταρ 2 point strat trem.

 

Την ειχα αγρατσουνιστη..μεχρι περυσι..οπου μου την εδωσε μια μερα,ελυσα το μανικι,εβγαλα τους μαγνητες,πηρα το σωμα κατω στο γκαραζ κ αρχισα με ενα γυαλοχαρτο να το τριβω!Πρωτα εβαλα διαβρωτικο να φυγουν τα χοντρα κ υστερα του εδωσα να καταλαβει.

Ηθελα να το βαψω ασπρο ματ απο κοκκινο..

Οταν εφτασα στο ξυλο(δεν ειχα ιδεα τι ηταν) ειδα οτι αποτελουνταν απο πολες στρωσεις κοντρα πλακε με birds eye maple!!Κουφαθηκα..

Εχουν περασει απο τα χερια τοσες κιθαρες (GLesPaul Ace Frehley-Malmsteen strat-custom διαφορες) και ομως καμια δεν ακουγονταν σαν την ταπεινη Ibanez με το φτηνιαρικο σωμα..δεν κανω πλακα..

Γιατι?

Δεν ξερω!

Να σου πω και κατι αλλο..δεν με νοιαζει..δεν θελω να ξερω..

 

 

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φθηνες κιθαρες εχουν το δικαιωμα να ακουγονται χαλια η κ καταπληκτικα. Οι ακριβες δεν εχουν καμια διακαιολογια να μην ακουγονται κ ομως ψιλοτυχαινει οπως ειπε κοσμος. Οι φθηνες κιθαρες εχουν περιθωρια να αλλαξεις με λογικο κοστος καποια εξαρτηματα κ να τις φερεις στα μετρα σου. Και τις ακριβες μπορεις με λιγες αλλαγες να τις φερεις στα μετρα σου αλλα μου φαινεται ασκοπο να πληρων 5000 μια strat και να πρεπει να καθομαι να ψαχνομαι να αλλαζω μαγνητες και ποτενσιομετρα. Τι την πηρα τοτε αν δεν ακουγεται καρφι οπως ΘΕΛΩ;

 

 

Για μενα υπαρχει η λεγομενη "συνταγη" κιθαρας δηλαδη μια tele θα ακουστει ετσι γιατι οι χορδες κουρδιζονται με scale 25,5 και οχι 24 κ 3/4 και βγαζει αλλες αρμονικες(εδω χωραει φυσικη)και εχει κατω απο το μαγνητη την μεταλικη πλακα που σε συνδυασμο με το ashtray μαγνητιζει η δεν ξερω κι εγω τι κανει(ο superfunk μαλλον θα ξερει) και δημιουργει τρελο πεδιο(κι εδω χωραει φυσικη) και το ενα απο τα δυο σημεια εναρξης της ταλαντωσης (δηλαδη η γεφυρα, τα saddles) εχει συγκεκριμενο υλικο ενω το αλλο σημειο εχει το ταστο(συνηθως ιδιο υλικο στις περισσοτερες κιθαρες) και τη δαχτυλαρα του καθενος με τη μπιχλα που σταθεροποιει τη χορδη πανω στα ταστα(μαστορα πιασε ενα κιλο malmsteen μπιχλα θελω να γκαζωσω) και το setup επισης θα αλλαξει τον τροπο που ταλαντωνεται η χορδη με ολα αυτα τα παραπανω. Κ βαλε τα παραπανω μηχανικα στοιχεια σε κιθαρα bolt on les paul με μαονι και εβενο των 100000 ευρω και πες μου αν θα ακουγεται σαν les paul. Μαλλον σαν tele θα ακουγεται.

 

E οχι τα ξυλα δεν παιζουν ρολο στον ηχο της ηλεκτρικης κιθαρας που να αξιζει να τον πληρωσεις παιζουν ομως ρολο στην τιμη της αφου αυτο θελεις να ακουσεις και θα προτιμουσε πιστευω ο οποιοσδηποτε αυτο το κοστος να πηγαινε σε ποιοτητα κατασκευης συναρμολογησης και ηλεκτρονικων

αψογος!!!!! ;)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανταλλάσεται Baja telecaster made in mexico με '52 reissue usa telecaster ή G.E.Smith usa telecaster.

 

Η συγκεκριμένη baja ανήκει στην κατηγορία των φτηνών που ακούγονται καταπληκτικά.

Όποιος έχει κάποιο απο τα παραπάνω μοντέλα και ενδιαφέρεται για άμεση ανταλλαγή ας μου στείλει πμ.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εχω την απορια αν ενα οργανο πολαπλασιας τιμης υπο ιδιες συνθηκες (ενισχυτη καλωδια χωρος κτλ) θα ειχε τοσο καλυτερο ηχο που να δικαιολογει την τιμη της.

 

Θα πω την γνωμη μου μιας και εχουνε περασει αρκετες και ακριβες κιθαρες απο τα χερια μου.

Μια πολυ καλη κιθαρα εαν δεν την βαλεις σε ενα πολυ καλο ενισχυτη ειναι πεταμενα χρηματα.

και μιλαμε για καθαρο ηχο εαν ειναι να βαλεις τερμα τα γκαζια ολες καλα παιζουν.

Τωρα  για τα ξυλα της κιθαρας σιγουρα εχει μεγαλη σημασια,και το που φτιαχτηκε η κιθαρα.

Οποιος εχει παιξει με Gibson 50-60's kalamazoo ξερει τι λεω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου