Προς το περιεχόμενο

Ξύλα ηλεκτρικης κιθάρας. Μας κοροιδευουν η οχι;


sayan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ έχω μερικές πολύ σοβαρές απορίες:

 

Το μήκος των νυχιών στα δάκτυλα παίζει ρόλο στον ήχο;

ναι

Αν ναι, παίζουν ρόλο και τα νύχια του χεριού που κρατάμε την πένα

ναι(ειδικά αν έχουμε ένα μάγκικο νυχάκι να καθαρίζουμε το κερί απ'τα αυτιά);

οχι

Η ποσότητα της βρωμιάς στα νύχια μας δίνει πιο βρώμικο ήχο;

σαφώς  ;D ;D

πως θα κατανείμω τη βρώμα για να πετύχω πιο scooped ήχο;

ομοιόμορφα >:( >:(

 

Επίσης, είναι γεγονός ότι όταν παντρεύεσαι, αλλάζει ο ήχος και γίνεται πιο μπλουζ, όχι γιατί σε πιάνουν τα ντουζένια του έγγαμου βιου, αλλά γιατί φοράς τη χρυσή βέρα στον παράμεσο που αλλάζει την ιδιοσυχνότητα;

οχι

Πέρα από την πλάκα για κάποιους που χρησιμοποιούμε πένα και τα δάχτυλα του δεξιού,  παίζει σημαντικο ρόλο η ύπαρξη και κατ επέκταση το μήκος του νυχιού ;)

 

την πάτησα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 188
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εδώ έχω μερικές πολύ σοβαρές απορίες:

 

Το μήκος των νυχιών στα δάκτυλα παίζει ρόλο στον ήχο; Αν ναι, παίζουν ρόλο και τα νύχια του χεριού που κρατάμε την πένα (ειδικά αν έχουμε ένα μάγκικο νυχάκι να καθαρίζουμε το κερί απ'τα αυτιά); Η ποσότητα της βρωμιάς στα νύχια μας δίνει πιο βρώμικο ήχο; πως θα κατανείμω τη βρώμα για να πετύχω πιο scooped ήχο;

 

Επίσης, είναι γεγονός ότι όταν παντρεύεσαι, αλλάζει ο ήχος και γίνεται πιο μπλουζ, όχι γιατί σε πιάνουν τα ντουζένια του έγγαμου βιου, αλλά γιατί φοράς τη χρυσή βέρα στον παράμεσο που αλλάζει την ιδιοσυχνότητα;

 

 

Είναι γνωστό οτι τα καλύτερα δάχτυλα είναι αυτά με σκελετό τιτανίου. Υπάρχουν βέβαια και αυτοί που ορκίζονται στην συνολική αφαίρεση της παλάμης, και προτιμούν σκελετο απο κράμα τιτανίου-πλατίνας και επικάλυψη κραμάτων καουτσούκ-πολυέστερ. Εγώ προσωπικά πιστεύω οτι τα νύχια δεν επηρεάζουν καθόλου τον ήχο, και το πεντικιούρ-μανικιούρ που κάνουν πολλοί είναι κοροϊδία σκέτη, το πληρώνουν χρυσό και καλά, ενώ με μια απλή αλλαγή του κεφαλωτού σε υψηλής σκληρότητας πλαστικό επιτυγχάνωνται τα ίδια αποτελέσματα...

 

Η βρώμα αποτελεί και αυτή μύθο. Στις αρχές του 2089 η βρώμα ήταν απλή επίστρωση μάυρου νίτρου και χώματος. Τώρα ξαφνικά όλοι έχουν αρχίσει να λένε περι ειδικών βρομών που αφήνουν την παλάμη να αναπνέει και να υγραίνεται καλύτερα, και άλλοι ακόμα και οτι μετράει και η μυρωδιά της (μπούρδες...)!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά,

είμαι και ελόγου μου μεγάλος χαβαλές αλλά μην το μαμήσουμε κιόλας το thread

To θέμα ήταν αν παίζουν ρόλο τα ξύλα.....(ΒΕΒΑΙΩΣ ΚΑΤΕΜΈ),

 

για τα δάχτυλα τι να λέμε.....οτι κιθαρα πιάσω vinntage η μη, ακριβή η φθηνή τα ίδια σκατά sorry θα παίζω

είναι γνωστό ότι με την μελέτη τα αποτελέσματα βελτιώνονται πολύ

αν υπάρχει και ταλέντο ... xamosssss

αλλά εδώ μιλάμε για TONE ΠΟΥ ΤΟ ΌΡΓΑΝΟ Ή δεν έχει

ΤΕΛΟΣ

...ΜΗΝ ΑΡΧΙΣΟΘΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ..ΣΕ ΤΙ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΘΑ ΠΑΙΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΞΗΜΕΡΩΣΟΥΜΕ ΠΑΛΙ

ΧΑΧΑΧ

ΦΙΛΙΚΑ

jIM

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

μα γιατι ΕΙΝΑΙ απλο.ΞΕΡΕΙΣ να παιζεις και ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ απο τον ηχο σου?Ε,τοτε βγαζεις καλο ηχο.ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ?Ε, τοτε δεν βγαζεις.

 

 

 

Μαλλον εχεις παρεξειγησει καποια πραγματα φιλε!!! Ειπα εγω ποτε οτι εχω προβλημα στο να βγαλω καλο ηχο?? Το ερωτημα μου ηταν σαφες και προκυπτει στην απειρια μου οσων αφορα τις κιθάρες διοτι δεν εχω παιξει με πολλες διαφορετικες και κυριως δεν εχω παιξει με ακριβα μοντελα. Το πιο ακριβο μοντελο που εχω πιασει στα χερια μου ειναι μια ibanez των 850 €. Και εχω την απορια αν ενα οργανο πολαπλασιας τιμης υπο ιδιες συνθηκες (ενισχυτη καλωδια χωρος κτλ) θα ειχε τοσο καλυτερο ηχο που να δικαιολογει την τιμη της. Εθεσα το θεμα των ξύλων γιατι το μονο που μπορουσα να φανταστω οτι θα δικαιολογουσε αυτη την τιμολογιακη διαφορα θα ηταν τα ξυλα. Μην μπερδευεις το θεμα "δεν ξερω να παιζω" με το "εαν μια ακριβη κιθαρα βγαζει ηχο που να δικαιολογει τα λευτα της) Προφανως για να τα ψάχνω ολα αυτα σημαινει πως και εγω ξερω να παιζω αλλα δεν ξερω "τι παιζει"

 

φιλικα παντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εθεσα το θεμα των ξύλων γιατι το μονο που μπορουσα να φανταστω οτι θα δικαιολογουσε αυτη την τιμολογιακη διαφορα θα ηταν τα ξυλα.

 

πηγαινε σε οποιονδηποτε ΤΙΜΙΟ...ξυλεμπορα και θα δεις οτι οι διαφορες στις τιμες των ξυλων ειναι ΑΣΤΕΙΕΣ...

;) υπαρχουν και αλλα πραγματα πολυ πιο σημαντικα για την ...ανυψωση της τιμης και ΚΥΡΙΩΣ τα ΕΡΓΑΤΙΚΑ κοστη και οι οικονομιες κλιμακας στην παραγωγη που εχει καθε ευκαιρια και φυσικα η ΜΑΡΚΑ (θες πρωτη μουρη?θα την...πλερωσεις...και ενα Vacheron Constantin λεει το ιδιο καλα την ωρα με ενα Casio αλλα κανει 500.000 ευρω ;))

 

btw οταν λεω ΞΕΡΕΙΣ να παιζεις  ΔΕΝ αναφερομαι σε εσενα αλλα γενικολογω  πως λεμε δηλ.γενικα  "αν φας πολυ ΦΑΣΟΛΑΔΑ θα εχεις αερια..."  ,κατι τετοιο κανω.... ;D ;D ;D  

 

σημαινει πως και εγω ξερω να παιζω αλλα δεν ξερω "τι παιζει"

 

αν παιξεις λιγο ακομα περισσοτερο και την ψαξεις και λιγο και μονος σου θα μαθεις,μη τα περιμενεις και ολα στο...πιατο.. :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατε Sayan να ρωτήσω. Ηρθες να ρωτήσεις / μάθεις ή ήρθες να αρπαχτείς;

Με το (κυνικό) χιούμορ τα παιδιά του φόρουμ σου δίνουν κάποιες απαντήσεις. Και προς τιμήν τους καθότι μετά από κάποιες χιλιάδες postings το θέμα αυτό το έχουν συζητήσει άπειρες φορές και δεν ενέχει κάποιο ενδιαφέρον για αυτούς. Παρ΄όλα αυτά το συζητάνε.

Και ο SF σε μια τεχνική υποθετικού διαλόγου χρησιμοποιούμενη στη Νεοελληνική γλώσσα (και από εσένα υποθέτω) άπειρες φορές, είπε κάτι που είναι αληθές.

Γιατί τώρα το άρπαξες ζαβά και πας να ξεσκάψεις τα τσεκούρια.

Τεσπά.

Ψυχραιμία κύριοι.

 

ΥΓ. Νίκο με πρόλαβες

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

anyway, καλυτερα να μην το συνεχισω αλλο το θεμα γιατι απο οτι φαινεται η μονη λυση παραμενει η δοκιμη και του ακριβου και του φθηνου για να καταλαβει κανεις εαν η διαφορα αξιζει. Σε καθε περιπτωση πρεπει να δοκιμαζουμε τα οργανα προτου τα αγορασουμε γιατι μονο τα αυτια θα μας λυσουν τις αποριες, οχι οι θεωριες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dear sayan...

ξαναπαραθέτω την γνώμη μου για τα ξύλα...

διάβασέ το κάτι θα πάρεις κι από εδώ...

Από τη μικρή μου εμπειρία αλλά και συνάμα από τις απίστευτα πολύωρες αναγνώσεις μου σε βιβλία που αφορούν κυρίως τις gibson και fender επιτρέψτεμου να καταθέσω κι εγώ την άποψή μου.

 

Βεβαίως δίκιο έχει ο superfunk και πράγματι έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο σκουπόξυλα να πωλούνται σε αστρονομικές τιμές ενώ ανατολικής προελέύσεως κιθαρίτσες να έχουν δεν θά λεγα καλύτερο αλλά σίγουρα πιο τίμιο ήχο.

 

Όμως θεωρώ ότι πρόκειται για εξαιρέσεις.

 

Γενικά μετά τα μέσα της δεκαετίας του 50 (΄βλέπε fender strat n tele) το σύνολο ελαφριών ξύλων με έντονο συντονισμό  - ressonance -μετά τον ερεθισμό τους από τις παλλόμενες χορδές -  vibrations-  και η χρήση μαγνητών με υλικά απαγορευμένα σήμερα λόγο υποψιών για καρκινογενέσεις - κοβάλτιο - κλπ,

έδιναν έναν ήχο δεν θα πω καλό ή όχι, είναι όμως ο ήχος που ακούμε τόσα χρόνια από ηχογραφήσεις και για τους περισσότερους από εμάς η βασική επιδίωξη και στόχος ζωής (the holy graal tone...).

Στην περίπτωση της gibson όπως φαίνεται και από τα αναγραφόμενα στο βιβλίο the beauty of the burst..το επίσης σχετικά χαμηλό βάρος συνδυάστηκε τέλεια με τους paf μαγνήτες ενώ εδώ το ζητούμενο ήταν το μη ressonance γιαυτό και χρησιμοποιούνταν ξύλα ελαφριά αλλά μεγάλης σκληρότητας (Που σαι αγαπημένο και περιζήτητο brasilian rosewood).

Χαρακτηριστικά σήμερα το ακριβότερο μοντέλλο σε επανέκδοση του custom shop της gibson είναι η r9, gibson lespaul standard 59 reiisue. Eπειδή πέρα  από τα παραπάνω προτιμήθηκε και ο συνδυασμός μεσαίας καμπυλότητας μπράτσου (σε αντίθεση με το χοντρό του 58 και το ιδιαίτερα λεπτό του 60) και ψηλών τάστων που επέτρεπαν πιο dramatic bends.

Για να δείτε πόση σημασία δίνουν στο βάρος του ξύλου οι αμερικάνοι σας παραπέμπω στο site - μαγαζί guitarsale.com....εκεί θα δείτε να πωλούνται καμια 30ριά 59 vos σε τιμές περίπου 5000$...ξαφνικά στην σελίδα 13βρίσκω μια σε χρώμα tea burst  με εντελώς ίδια χαρακτηριστικά και έτος μοντέλου επίσης 2008 να κοστίζει 3200$ Τι γίνεται εδώ? μήπως επειδή τα νερά sto maple καπάκι δεν είναι τόσο έντονα...παίζει καποιο ρόλο κι αθτό αλλά αν παρατηρήσετε καλύτερα θα δείτε ότι η κιθάρα ζυγίζει 9,21lbs έναντι 8,30 - 8,80lbs των υπολοίπων.

Το βάρος διαφορετικό αλλά ο όγκος της κιθάρας ίδιος...διαστάσεις κλπ...άρα να μια διαφορά σε φαινομενικά ίδια όργανα...άλλα ξύλα παιδιά.

Το θέμα είναι ανεξάντλητο και ενώ δέχομαι ότι ακόμη και το custom shop και της fender και της gibson μπορούν να βγάλουν και μέτρια ή αδιάφορα όργανα πολλές φορές και να ζητάνε ...κέρατα...Ποιός αλήθεια μπορεί να εγγυηθεί την ΠΑΝΤΟΤE KATAΣΚΕΥΗ ΟΡΓΑΝΩΝ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΚΑΛΟ ΗΧΟ?

O john sure και ο tom anderson μεταξύ άλλων high end κατασκευαστών θα ισχυριστούν κάποιοι...κι εδώ θα συμφωνήσω...άριστης κατασκευής όργανα με μειωμένη σαφώς παραγωγή και άρα καλύτερο έλεγχο...αλλά όπως λέει κι ένας φίλος μου τυχερός συλλέκτης vintage οργάνων και ενισχυτών ...ολα καλά με τα νέα High end ΌΡΓΑΝΑ αλλά τα σφάλματα στην κατασκευή το εύκολο ξεκούρδισμα και τα χτυπήματα μαζί με τον ήχο που κακά τα ψέματα όλοι πάνω κάτω αγαπήσαμε... είναι που έχουν αυτό που λέμε...mojo

Άντε βγάλε άκρη εσύ τωρα με τα ξύλα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 και η χρήση μαγνητών με υλικά απαγορευμένα σήμερα λόγο υποψιών για καρκινογενέσεις - κοβάλτιο -

 

Kοβαλτιο εχουν ολοι οι AlNiCo μαγνητες (Αl = αλουμινιο  Ni = Νικελιο  Co = Κοβαλτιο) οι οποιοι φτιαχνονταν τοτε, φτιαχνονται σημερα, αλλα θα φτιαχνονται και αυριο...

 

Το Νιτρο στο βερνικι προκαλει βλαβες που σχετιζονται με καρκινους, αλλα μονο στον βαφεα που εισπνεει τα εξαερωμενα σωματιδια κατα τη διαρκεια της βαφης...

 

κατα τ'αλλα οι κιθαρες φτιαχνονται με τα ιδια υλικα, βαφονται με τις ιδιες (περιπου) μπογιες -βερνικια - μεθοδους και εχουν τα ιδια hardware.

 

Για τα ξυλα καποιοι λενε, οτι επειδη τοτε ηταν πιο καθαρη η ατμοσφαιρα τα δεντρα παρηχαν ξυλεια διαφορετικης ποιοτητας...  

Σιγουρα ηταν πιο καθαρη η ατμοσφαιρα, αλλα δεν μπορουμε ποτε να ξερουμε αν αυτο επηρεαζει τελικα την ποιοτητα της ξυλειας, οσον αφορα στην χρηση της για κατασκευη οργανων...

 

 

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου