Προς το περιεχόμενο

Ξύλα ηλεκτρικης κιθάρας. Μας κοροιδευουν η οχι;


sayan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάρτε ένα ωραίο αντίστοιχο παλιό θεματάκι (έτσι για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι ;) ):

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=4863.0

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 188
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το ειπε ο ανθρωπας το καλο ρε και ακομα ασχολείστε?Αυθυποβολοχαγός Αντώνης.Εδώ λύγει το θέμα.Μπιχλοδάχτυλο, πατζαροηλεχτρικα,ψαροαμπλιφάϊερ,διαβασμα,μπερκελέϊ-λέϊ-λέϊ-λέϊ(να εχει και ντιλέϊ) και παιζεις.

 

Που εισαι ρε αποτοξίνωση τοσο καιρο.Ηρθες και αρχισαμε τις κουβέντες με τα ξύλα ναούμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που εισαι ρε αποτοξίνωση τοσο καιρο.Ηρθες και αρχισαμε τις κουβέντες με τα ξύλα ναούμ.

 

"You talking to me?"

you-talking-to-me.jpg

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι πλεον με τοση τεχνολογια στην διαθεση ολων η ψαλιδα εχει μικρυνει αρκετα..

προχθες μου ηρθε μια G&L tribute semihollow  made in indonesia αλλα  με μαγνητες ιδιους με τις USA ,

κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι το ιδιο λειτουργικη και ας εχει κανα 1000ρικο  διαφορα,

το προβλημα ειναι η ρηχη αγορα που μας αναγκαζει να ..μαντευουμε τι αγοραζουμε .

Ας ειχε κανα guitar center και πρως τα δω και θα πεφταν οι μασκες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι πλεον με τοση τεχνολογια στην διαθεση ολων η ψαλιδα εχει μικρυνει αρκετα..

προχθες μου ηρθε μια G&L tribute semihollow  made in indonesia αλλα  με μαγνητες ιδιους με τις USA ,

κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι το ιδιο λειτουργικη και ας εχει κανα 1000ρικο  διαφορα,

το προβλημα ειναι η ρηχη αγορα που μας αναγκαζει να ..μαντευουμε τι αγοραζουμε .

Ας ειχε κανα guitar center και πρως τα δω και θα πεφταν οι μασκες..

 

Kαλά τη διαφορά τους την έχουνε, ειδικά στο μανίκι.Αλλά πότε έπαιξες εσύ τελευταια φορά με κιθάρα και να μην ακουστηκες καλά?

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρτε ένα ωραίο αντίστοιχο παλιό θεματάκι (έτσι για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι ;) ):

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=4863.0

Δε λέγεσαι googlelavd τυχαία. Ίσως το καλύτερο (και το λιγότερο κουκουρούκου) thread που έχει γραφεί πάνω στο θέμα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνωμη κιολας αλλα ειδικα για τον jimmy boy δεν νομιζω οτι καταληγεις καπου παρα μονο οτι ξερεις καποιες μικροδιαφορες για τα οργανα στο custom shop.

 

Ειναι η δεν ειναι γεγονος οτι κανενας κατασκευαστης μεχρι σημερα δεν εχει καταληξει σε κανενα φυσικο τυπο η εξισωση που να λεει για παραδειγμα ash/alder*18κ bridge pickup=spike στα πριμα στα 3.283 κ 1/2 hz ακριβως;

Οποτε κανενας δεν μπορει sayan να σου δωσει μια απαντηση που τελικα φαινεται να ζητας γιατι την εμπειρια τους την κατεθεσαν πολλοι. Μπες στο τεχνικο "τμημα" του νοιζ και παθε την πλακα ποσο καλυτερα ελεγχουν τον ηχο οσοι ασχολουνται με πυκνωτες και πετανε θεϊκα αλλαζω μια τιμη πυκνωτη και βγαινουν αυτα τα πριμα. Και ξερεις πιο ειναι το αστειο;Γινεται! Αλλα εδω ρωτησες για ξυλα σωστα;

 

Κ θα σου προτεινω και κατι αλλο.Φτιαξε αν μπορεις μια κιθαρα απο τσιμεντο(οχι δε θα σηκωνεται ευκολα) και πες μας πως θα ακουγεται. Η απο ανθρακονηματα(εχει γινει με καταπληκτικα αποτελεσματα) Και ας ερθει ο Jimmyboy να μετρησει resonance και lbs Grin Grin

 

Προσωπικα θεωρω οτι τα ξυλα δεν παιζουν κανενα ρολο στον ηλεκτρικο ηχο. Την απαντηση βασικα τη δινουν τα ηχεια hi-fi (αλλη μια απο τις λοξες μου). Άλλαξε το υλικο της καμπινας κ θα δεις καποιες διαφορες που θα ειναι πιο "απτες" αν τελικα αλλαξεις το υλικο του κωνου του μεγαφωνου κτλ που ΠΑΡΑΓΕΙ τον ηχο.

 

Στην ακουστικη κιθαρα υπαρχει συσχετιση, μπορεις να θεωρησεις το καπακι "μεμβρανη μεγαφωνου" στο στυλ του παθητικου ακτινοβολητη.

 

Στην ηλεκτρικη ακομη και αν την επηρεαζαν ωστε να αλλαζει ο ακουστικος της ηχος(μηδαμινες διαφορες ποσοστιαια ασχετα αν το εκπαιδευμενο αυτι ισως τις εντοπισει(μιλαμε παντα για την ιδια κιθαρα σε διαστασεις και να αλλαζες μονο τα ξυλα) απο τη στιγμη που μπαινει ο ηλεκτρισμος στο παιχνιδι αλλαζουν ολα. Κ δεν εχει κατι το μεβρανοειδες για να παραγει ηχο και ακομη και απο τα σκαφακια δεν παιρνεις σπουδαιο ακουστικο ηχο και αν αυτο ειναι το ζητουμενο ε παρε ακουστικη και βαλε την σε ηλεκτρικο ενισχυτη! Έχει τυχει να ακουμπησει κανεις την ωρα που παιζει χωρις ενισχυτη σε τοιχο με το heαdstock; Ωπα ο ηχος εγινε μεγαλος απεκτησε και μπασα φοβερο ε; Τι εγινε ρουφηξε μαονι η κιθαρα και αυξηθηκαν τα lbs; ελεος! Βαλτε την μετα στον ενισχυτη με καμια διαφορα στον ηχο οταν μπει το (φιλτρο) των μαγνητων κτλ. Αποσυνδεστε την πλεον απο τον τοιχο τελος του πειραματος.

 

Εστω κ εχεις μια india κιθαρα των 30 euritos που εισαι μεγαλος πατος και τελικα εχει το κατι παραπανω στα 862 hz(τυχαιο νουμερο) που τις δινει ενα καλο ηχητικα γεματο χαρακτηρα. Αν ο μαγνητης σου,το eq σου,o ενισχυτης εχει χε**#@η αυτη τη συχνοτητα τζαμπα πηγε. Αντικατεστησε αυτη την κιθαρα με μια les paul custom shop με τον ιδιο χαρακτηρα. Ε ναι παλι εξαρταται απο ολα αυτα.

 

Οι ακριβες κιθαρες ειναι και λιγο επιπλα αν θες maple flame να φαινεται ωραιο πρεπει να το βγαλεις απο τη ριζα του δενδρου και θα χρεωθεις περισσοτερο. Αν φτιαχτει και στο υπογειο του πρεσβη της γερμανιας απο τη βυζαρου ερωμενη του Nick huber θα χρεωθεις ακομη περισσοτερο

 

Οι φθηνες κιθαρες εχουν το δικαιωμα να ακουγονται χαλια η κ καταπληκτικα. Οι ακριβες δεν εχουν καμια διακαιολογια να μην ακουγονται κ ομως ψιλοτυχαινει οπως ειπε κοσμος. Οι φθηνες κιθαρες εχουν περιθωρια να αλλαξεις με λογικο κοστος καποια εξαρτηματα κ να τις φερεις στα μετρα σου. Και τις ακριβες μπορεις με λιγες αλλαγες να τις φερεις στα μετρα σου αλλα μου φαινεται ασκοπο να πληρων 5000 μια strat και να πρεπει να καθομαι να ψαχνομαι να αλλαζω μαγνητες και ποτενσιομετρα. Τι την πηρα τοτε αν δεν ακουγεται καρφι οπως ΘΕΛΩ;

 

 

Για μενα υπαρχει η λεγομενη "συνταγη" κιθαρας δηλαδη μια tele θα ακουστει ετσι γιατι οι χορδες κουρδιζονται με scale 25,5 και οχι 24 κ 3/4 και βγαζει αλλες αρμονικες(εδω χωραει φυσικη)και εχει κατω απο το μαγνητη την μεταλικη πλακα που σε συνδυασμο με το ashtray μαγνητιζει η δεν ξερω κι εγω τι κανει(ο superfunk μαλλον θα ξερει) και δημιουργει τρελο πεδιο(κι εδω χωραει φυσικη) και το ενα απο τα δυο σημεια εναρξης της ταλαντωσης (δηλαδη η γεφυρα, τα saddles) εχει συγκεκριμενο υλικο ενω το αλλο σημειο εχει το ταστο(συνηθως ιδιο υλικο στις περισσοτερες κιθαρες) και τη δαχτυλαρα του καθενος με τη μπιχλα που σταθεροποιει τη χορδη πανω στα ταστα(μαστορα πιασε ενα κιλο malmsteen μπιχλα θελω να γκαζωσω) και το setup επισης θα αλλαξει τον τροπο που ταλαντωνεται η χορδη με ολα αυτα τα παραπανω. Κ βαλε τα παραπανω μηχανικα στοιχεια σε κιθαρα bolt on les paul με μαονι και εβενο των 100000 ευρω και πες μου αν θα ακουγεται σαν les paul. Μαλλον σαν tele θα ακουγεται.

 

E οχι τα ξυλα δεν παιζουν ρολο στον ηχο της ηλεκτρικης κιθαρας που να αξιζει να τον πληρωσεις παιζουν ομως ρολο στην τιμη της αφου αυτο θελεις να ακουσεις και θα προτιμουσε πιστευω ο οποιοσδηποτε αυτο το κοστος να πηγαινε σε ποιοτητα κατασκευης συναρμολογησης και ηλεκτρονικων

 

+1  ;)

 

Ξύλα ηλεκτρικης κιθάρας. Μας κοροιδευουν η οχι;

Σας κοροϊδεύουν!!  Τα ξύλα παίζουν ρόλο μόνο αν έχετε τζάκι!

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα το αλλο θεμα που λεει myth busters και θυμήθηκα την εκπομπή με το ιδιο ονομα.Αν αυτο που βλέπουμε εδω ελλάδα δεν ειναι επανάληψη απο μια εκπομπή που τελείωσε εδω και 50 χρονια γιατι δεν στέλνει καποιος κανα μήνυμα να κανουν μια ερευνα για τα ξύλα και τα τζάκια ρε?Να μας φύγει κ το καρούμπαλο που βγάζει το ξύλο ήχο κ το τσιμέντο όχι.

 

Λέω γω τώρα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά μετά τα μέσα της δεκαετίας του 50 (΄βλέπε fender strat n tele) το σύνολο ελαφριών ξύλων με έντονο συντονισμό  - ressonance -μετά τον ερεθισμό τους από τις παλλόμενες χορδές -  vibrations-  και η χρήση μαγνητών με υλικά απαγορευμένα σήμερα λόγο υποψιών για καρκινογενέσεις - κοβάλτιο - κλπ,

 

αγαπητε Bokos ...εεε.Jimmy Boy ηθελα να πω ;D...καλη η...μυθολογια αλλα μη την παιρνεις και τοσο σοβαρα... ;D

 

καταρχην τα...καρκινογονα...υλικα που αναφερεις ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ και ΣΗΜΕΡΑ απο την Fender &την Gibson (& οι 2 εταιρειες χρησιμοποιουν και φτιαχνουν alnico μαγνητες και βαφουν με νιτρο...)

 

οποτε ο πρωτος μυθος παει τον εφαγε η μαρμαγκα... ;D

 

τωρα οσον αφορα το ΒΑΡΟΣ και ΣΗΜΕΡΑ και οι δυο εταιριες προσφερουν ΠΑΝΑΛΑΦΡΕΣ κιθαρες ακομα και στα φτηνα μοντελλα τους, η ελαφρυτερη στρατ που εχω παιξει ποτε μου (και εχω παιξει....χιλιαδες) ηταν μια Classic Player των 500 ευρω ;)

 

Επισης το resonance δεν ειναι αποκλειστικο προνομοιο των...ελαφρων κιθαρων,υπαρχουν και βαριες κιθαρες που ειναι και resonant & ακουγονται υπεροχα (παιξε ας πουμε αν βρεις με μια Gibson Les Paul Custom του 59 που ζυγιζει εναν ...τονο... :) και αποκλειεται να μη σου αρεσει).

 

Αντιθετα δεν ξερω αν εχει παιξει με ΠΟΛΛΕΣ VINTAGE FENDER (εγω ειχα αρκετες και εχω παιξει με πολλες) το βαρος τους ηταν all over the place και οι περισσοτερες μυθικες strat & tele μεχρι το 59 ηταν γενικα "μεσαιου βαρους προς βαριουτσικες" και οχι παναλαφρες οπως λεει η μυθολογια .... ;),ηταν δε φτιαγμενες απο οτιδηποτε ξυλο μπορεις να φανταστεις (μια φορα ειχα δει μια strat του 54 απο....spruce!!) αν και κυριως ash & alder χρησιμοποιουσαν (σε 3-4 κομματια αλλα εχω δει και 5 κομματια οπως και 3 κομματια ΔΙΑΓΩΝΙΑ κολλημενα... ;D)

 

Ηταν δε ολες βουτηγμενες σε...ωραιοτατο fullerplast (ενα... λαστιχοειδες ΠΛΑΣΤΙΚΟ ) πριν τη βαφη τους.... με το...αερινο νιτρο.. ;D

 

Στις Gibson οντως "εγινε ζημια" (η οποια ευτυχως τα τελευταια χρονια επιδιορθωνεται με γοργους ρυθμους απο τη Gibson) αλλα οχι λογω των "κακων" ξυλων οσο της αλλαγης κατασκευης (long tenon joint),των αθλιων μαγνητων & της γεωμετριας (headstock angle) απο την Norlin (κυριως στις Les Paul) ;) 

 

έδιναν έναν ήχο δεν θα πω καλό ή όχι, είναι όμως ο ήχος που ακούμε τόσα χρόνια από ηχογραφήσεις και για τους περισσότερους από εμάς η βασική επιδίωξη και στόχος ζωής (the holy graal tone...).

 

αυτο τον ηχο θα σου ελεγα να τον αναζητησεις στο.... ανθρωπινο μαστερινγκ εκεινων των εποχων & σε μαρκες οπως NEVE,UREI,ALTEC  & AMPEX παρα σε Fender & Gibson :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου