Προς το περιεχόμενο

Πεταλιερα ή Πεταλακια..?..


Mikko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο ειναι overdrive ή distortion? :P :P

Distortion,ειδα ενα βιντεακι απο GW κ το παρηγγειλα στο καπακι! Τα παλαιοτερα Ibanez/Maxon παντως,του ιδιου τυπου,δεν ελεγαν και πολλα.

Μην ξεγελαστεις.

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για να αξιοποιήσεις μια πεταλιέρα σε ποσοστό >80% θέλεις λαμπάτο ενισχυτή

 

σε 100% ποσοστο θες να πεις.

 

ο ενισχυτης ειναι η "φωνη" της κιθαρας,οποτε οσο καλυτερος τοσο καλυτερη και η φωνη της.

 

τα εφε ειτε σε μορφη πεταλιερας ειτε σε πεταλακια (μιλαω για modulation,reverb,delay,filters) ετσι κι αλλοιως ψηφιακα ειναι στη συντριπτικη πλειοψηφια τους πια και μαλιστα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ (τραγικα καλυτερα απο οτι κυκλοφορουσε πριν απο 4-5 χρονια).

 

ετσι κι αλλοιως μια και το παλικαρι προσανατολιζεται σε ...βαριες καταστασεις ενας μοντερνος  ενισχυτης με "βαρβαρο" βρωμικο καναλι ειναι must κατα τη γνωμη μου  ;)

 

οτι κιθαρα,οτι εφε και οτι πεταλια και να εχεις αν δεν εχεις καλο ΛΑΜΠΑΤΟ ενισχυτη...ηχο της προκοπης ΔΕΝ ...φτιανεις.. ;D

 

my 2 cents.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

superfunk με απογοήτευσες.....Είχα πολλές φορές εκθειάσει την γνώση σου αλλά τώρα θα συμφωνήσω με τον harilatron.Αν σε δω να βάζεις μια gt10 πάνω στον 800 ε τότε τι να σου πω..Ένα πλαστικό πράγμα θα έφτιαχνες..KPEYOS στο καθαρό κανάλι ενός tranzistoratoy είτε mg είτε ενός fender με ένα ds1 σαν βάση και ένα tubescreamer για boost θα έφτιαχνες έναν πολύ αξιοπρεπέστατο ήχο που όχι μόνο δε θα ξύριζε αλλά θα είχε και όγκο και πολύ σωστό balancarisma και δε θέλει τρελές γνώσεις απλά λίγο αυτάκι..Ο satriani που ηχογράφησε τον πρώτο του δίσκο με ένα ds1 και μια απλή προενίσχυση δεν ήταν άσχετος(θα μου πεις άλλο τα σρεντάδικα άλλο τα εί να ξέρεις να το χρησιμοποιείς..Τώρα το αστειάκι με τις βούρτσες ήταν έτσι για λαικισμό μάλλον εσυ τις μπερδεύεις.....Άνοιξε τον 800 στο 7-8 και πέτα του ένα ds1 ή ένα ts9 και σου λέω εγώ μετά.....

Πάνω στον 800 η gt10 θα έχει τόση απόδοση όση μια μηχανή zastava πάνω σε αμάξι ferrari..Πετάξτε τις πεταλιέρες και πάρτε πετάλια όλοι ρεεεεεεεεεε ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αληθεια ειναι οτι οταν μπλεκεις λαμπατο αναλογικο ενισχυτη με ψηφιακα εφφε, ο ηχος χαλαει ειδικα στην λουπα του ενισχυτη,γινεται πλαστικος χανει την γλυκα του.

Εαν ομως παρεις τον ηχο του ενισχυτη απο μικροφωνο και χρησιμοπιοησεις,

καλης ποιοτητας εφφε g-force G-system κλπ ο ηχος ειναι ποιο γλυκος.

Αυτα τα λεω γιατι εχω κανει δοκιμες με ψηφιακα και αναλογικα εφεε.

ολα τα παραπανω ειναι για ηχογραφηση.

Αυτη ειναι η αποψη μου,και μπορει να κανω λαθος  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε δω να βάζεις μια gt10 πάνω στον 800 ε τότε τι να σου πω..Ένα πλαστικό πράγμα θα έφτιαχνες.

 

Παντως ο Johnny Marr βαζει μια GT5 πανω σε εναν Deluxe Reverb & κατεβαινει ο θεος... :)

 

http://www.google.gr/url?sa=t&source=web&ct=res&cd=2&url=http%3A%2F%2Fflickr.com%2Fphotos%2F41711515%40N00%2F437287381%2F&ei=3Ob2SLaiHpGA0wSnxKWLDQ&usg=AFQjCNFTofcnLKl1B6gwnqJzpG-MMY8ATw&sig2=sBLP6rGcLELtf_DCu_5pFA

 

o EDGE χρησιμοποιει παρα πολλα LINE 6 προϊοντα (και μαλιστα τα τελευταια χρονια χρησιμοποιει για γκαζια σχεδον μονο τα "ψηφιακα" Line 6) & κατεβαινει ο...ημιθεος.. ;D

 

 

Επισης ο Κυριακος απο τα Διαφανα Κρινα βαζει μια Tonelab στον VOX AC30 (& ο Νικος μια BOSS ME50 σε εναν PEAVEY CLASSIC) & κατεβαινουν τα Χερουβιμ... ;D ;D

 

 

Τελος και ΕΓΩ ;D βαζω μια Tonelab πανω στον Mesa Boogie μου και κατεβαινουν οι...αγγελοι...

 

δεν φταινε ποτε τα μηχανηματα για τον κακο ηχο οι ΧΡΗΣΤΕΣ φταινε... ;)

 

για αυτο και αλλωστε απο οτι ειδες προτεινω σε...αλμπανηδες & ...απειρους παικτες που...βιαζονται να βγαλουν ηχο.. ;D ΠΕΤΑΛΑΚΙΑ και οχι πεταλιερες γιατι με αυτα η πιθανοτης.....καταστροφης..ελαχιστοποιειται (και ενας πιθηκας με γαντια του μποξ μπορει να χρησιμοποιησει σωστα ενα πεταλακι... ;D) ,οταν με τον καιρο μαθουν καλα τα πεταλακια και τον τροπο χρησης τους μπορουν να περασουν και σε πεταλιερες ή σε συνδιασμους και των 2.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

superfunk με απογοήτευσες.....Είχα πολλές φορές εκθειάσει την γνώση σου αλλά τώρα θα συμφωνήσω με τον harilatron....

 

Μάλλον δεν εννόησες τι εννόησα. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

superfunk τι να πω γνώμη σου και γνώμη μου..Αν και τα παιδιά απο τα διάφανα επειδή έχουμε παίξει και μαζί θα σου πω ότι στην Πάτρα τουλάχιστον έφεραν 2 τεράστια petalboard με πετάλια..

Όσον αφορά όλους τους μεγάλους κιθαρίστες παίζουν με λάμπα και πετάλια..

 

GARY MOORE-SATRIANI-VAI-MALMSTEEN-HOLDSWORTH-PETRUCCI-ZAK WYLDE τι άλλο να σου πω τώρα να κάθομαι να λέω ονόματα θα ξημερώσω..Κι εσύ μου λες για sarr marr και το κακό συναπάντημα ;D ;D

 

Η πεταλιέρα έχει πλαστικές προενισχύσεις πλαστικα πετάλια και απλά αξιοπρεπή delay chorus  και όλα αυτά τα ψηφιακά εφέ..Είτε είναι Line6pod είτε boss gt 6-8-10 είτε vox tonelab..Οι προενισχύσεις είναι ψευτοψηφιακές τέλος..

 

Όταν έχεις προενίσχυση λάμπα full δεν τις βάζεις πάνω πλαστικόπραγμα ούτε πετάς το πλαστικόπραγμα στην loopa για να χρησιμοποιήσεις μόνο τον τελικό αγνοώντας τη..Είναι τρελό ειναι παρανοικό απλά

 

Τα πετάλια θέλουν ψάξιμο μεγάλο μαζί με τον ενισχυτή..Η πεταλιέρα είναι το πιο εύκολο βήμα για αρχάριους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φιλοι που ειναι υπερ των πεταλακιων ομως πρεπει να αναφερουν για τι ποιοτητας πεταλακια μιλανε.. Αν εχει να κανει με εκεινα που χουν 300e το κομματι τοτε εκ των πραγματων δεν υπαρχει συγκριση με καμια πεταλιερα,

επισης οπως κ καποιες πεταλιερες δεν ταιριαζουν με καποιος ενισχυτες ετσι κ καποια πεταλακια δε ταιριαζουν μεταξυ τους..

 

Γενικα οι πεταλιερες ειναι ποιο ευκολη κ ευελικτη λυση, τα πεταλακια ειναι ποιο ποιοτικα και μπελαλιδικα.Ο μως τι να τη κανω τη ποιοτητα αφου στα μαγαζια η ποιοτητα χωλαινει στο συνολο της.

 

Γενικα πολυ φασαρια για το τπτ τη βλεπω την ιστορια. Οποιος γουσταρει αυτο που παιζει κ αυτο που κανει θα βγαλει ακρη κ με τις 2 λυσεις.

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά όλους τους μεγάλους κιθαρίστες παίζουν με λάμπα και πετάλια..

GARY MOORE-SATRIANI-VAI-MALMSTEEN-HOLDSWORTH-PETRUCCI-ZAK WYLDE τι άλλο να σου πω τώρα να κάθομαι να λέω ονόματα θα ξημερώσω..Κι εσύ μου λες για sarr marr και το κακό συναπάντημα ;D ;D

 

Οκ, τώρα κάνε λίγο κράτει, και ξαναδιάβασε τα posts στα οποία θεωρείς πως απαντάς......

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Αν και τα παιδιά απο τα διάφανα επειδή έχουμε παίξει και μαζί θα σου πω ότι στην Πάτρα τουλάχιστον έφεραν 2 τεράστια petalboard με πετάλια..

 

Τα..χρονια τα ..παλια..τωρα αλλαξαν τα πραγματα...(επετρεψε μου να ξερω λιγο...καλυτερα απο εσενα... ;D ;D)

 

Και εγω κουβαλαγα τεραστιες πεταλιερες μεχρι που ειδα το φως το αληθινο.. ;D

 

GARY MOORE-SATRIANI-VAI-MALMSTEEN-HOLDSWORTH-PETRUCCI-ZAK WYLDE τι άλλο να σου πω τώρα να κάθομαι να λέω ονόματα θα ξημερώσω..Κι εσύ μου λες για sarr marr και το κακό συναπάντημα

 

ολους τους παραπανω τους θεωρω απλα μια..τριχα απο ξερεις τι του Marr ;D ;D ,με εξαιρεση τον Garry βεβαια, αλλα μην αρχισουμε τωρα τον...πολεμο...(εξαλλου δεν μου αρεσει κανενος ο ηχος απο αυτους που αναφερεις μια και δεν ακουω μεταλλα και shred)

 

Τα περι..πλαστικουρας τα ακουω βερεσε και τα θεωρω περισσοτερο αποτελεσματα αναγνωσης πολλων...κιθαριστικων περιοδικων & forum παρα real world experiences.Εξαλλου το ΨΗΦΙΑΚΟ δεν ειναι αναγκαια και κακο (δεν ειμαστε στο 1989 στο 2008 ειμαστε.. ;D) & πολλες φορες μονοδρομος (τι να κανω θελω 4 sec delay .....)

 

Tελος παντων εκ του..ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ κρινονται ολοι και με χαρα μου να ακουσω δουλεια σου στην οποια ο ηχος σου θα ειναι καλυτερος απο τον ηχο ολων αυτων που ανεφερα (αλλα και απο τον δικο μου... ;D ;D)

 

Εν πασι περιπτωση ειτε με πεταλακια (τα οποια ειναι μια χαρα) ειτε με καλες πεταλιερες (οι οποιες ειναι επισης μια χαρα και γινονται ολο και καλυτερες) ηχο θα βγαλεις αν εχεις ΚΑΛΟ λαμπατο ενισχυτη και ΚΑΛΟ ΜΥΑΛΟ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου