Προς το περιεχόμενο

τα πρωτα μου βηματα στην jazz.


thanasis b

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μια αποπειρα ηχογραφημενη με μικροφωνο ακουστικων και σε προγραμμα aydacity !! :o

το σολο ειναι οτι βγηκε εκεινη τι στιγμη και υπαρχουν λαθη και λιγο επαναληπτικοτητα στο παιξιμο..

 

δεν προκειτε ομως να ταλαιπωρηθειτε πανω απο 1 λεπτο και 25 δευτερα!

απολαυστε! ;D

 

http://www.box.net/shared/2b4ura3zhe

 

δεκτα καθε ειδους σχολια και συμβουλες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μου αρεσε πολυ!

οκ εχει τα λαθακια του(τα οποια κ αυτα μου αρεσαν)

αλλα το σημαντικο ειναι οτι γκρουβαρει!

καλη συνεχεια μαν εισαι σε πολυ καλο δρομο!  ;)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ για τα σχολια σας.

 

η κιθαρα ειναι μια ηλακτρακουστικη washburn!αλλα παιζω χωρις καλωδιο οπως ειπα και παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες αργότερα...

1000 συγνωμη για την ανουσια νεκρανασταση

 

Μου εστειλε ενας φιλος κατι σχετικο με το upload μου και δυστυχως δεν μπορω να του απαντησω γιατι η θυριδα μηνυματων του ειναι γεματη..

φιλε μου αδιασε την!

 

 

(μαμα κλεισε το θερμοσιφωνο και βγαλε βολτα το σκυλο!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Απέχεις ΠΑΡΑ πολύ άπo τη jazz χωρίς να σημαίνει ότι δεν ήταν συμπαθητικό το αποτέλεσμα.

Απ οτι κατάλαβα δεν έχεις ακούσματα και κατάρτιση στο θέμα δεδομένου ότι  αυτή η μουσική πρέπει να ειναι μέσα σου ή να τη βάλεις με πολύ πολύ αφοσίωση.

Πρέπει να μελετήσεις λίγο(τι λίγο ;)) και να ''λύσεις" τη τεχνική στις κλίμακες ΚΑΙ να τις ψάξεις ΚΑΙ απο έξω προς τα μέσα αν καταλαβαινεις.

Ειδικά στο bossa τα πράματα αλλάζουν άλλα είναι μια καλή αρχή (και ποιο εύκολη κατ εμε αφου το Latin στοιχειό το χουμε εμεις οι Έλληνες περισσότερο απ το blues).

Ειδικά - ψάξε ολα τα διατονικά, χρωματικές, πεντατονικες, dim, σε ΟΛΕΣ τις θεσεις, ακου jazz πολυ και μη παιζεις ολοκληρα (με μπαρε) τα ακορντα.

Δε ξερω τι κατάλαβες γιατι αυτα δε γράφονται αναλυτικότερα αλλα αν θες και δε σε τσαντισα, ρωτα οτι απορια εχεις.

Α! πανε παρε το (μαυρο) θεωρια της jazz του φιλου Κ Μπαλταζανη(νακας). Ειναι οτι πρεπει για αρχη, και πολυ ευκολο αν διαβαζεις νοτες.

Φιλικα ELIANIOS

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απέχεις ΠΑΡΑ πολύ άπo τη jazz χωρίς να σημαίνει ότι δεν ήταν συμπαθητικό το αποτέλεσμα.

Απ οτι κατάλαβα δεν έχεις ακούσματα και κατάρτιση στο θέμα δεδομένου ότι  αυτή η μουσική πρέπει να ειναι μέσα σου ή να τη βάλεις με πολύ πολύ αφοσίωση.

Πρέπει να μελετήσεις λίγο(τι λίγο ;)) και να ''λύσεις" τη τεχνική στις κλίμακες ΚΑΙ να τις ψάξεις ΚΑΙ απο έξω προς τα μέσα αν καταλαβαινεις.

Ειδικά στο bossa τα πράματα αλλάζουν άλλα είναι μια καλή αρχή (και ποιο εύκολη κατ εμε αφου το Latin στοιχειό το χουμε εμεις οι Έλληνες περισσότερο απ το blues).

Ειδικά - ψάξε ολα τα διατονικά, χρωματικές, πεντατονικες, dim, σε ΟΛΕΣ τις θεσεις, ακου jazz πολυ και μη παιζεις ολοκληρα (με μπαρε) τα ακορντα.

Δε ξερω τι κατάλαβες γιατι αυτα δε γράφονται αναλυτικότερα αλλα αν θες και δε σε τσαντισα, ρωτα οτι απορια εχεις.

Α! πανε παρε το (μαυρο) θεωρια της jazz του φιλου Κ Μπαλταζανη(νακας). Ειναι οτι πρεπει για αρχη, και πολυ ευκολο αν διαβαζεις νοτες.

Φιλικα ELIANIOS

 

+1!

 

Δεν τολμω να πω οτι κατεχω την τζαζ.. επουδενι!! Εδω και ενα χρονο ασχολουμε και κανω και μαθηματα αρμονιας ,μεχρι προτεινος επαιζα πετατονικη και αγιος ο θεος! Η αληθεια ειναι οτι εχω βελτιωθει αλλα εχω πολυ δρομο μπροστα μου! Σε ευχαριστω για τις συμβουλες. Εννοειτε οτι δεν νευριασα αλλωστε τι νοημα θα ειχε να ανεβασω κατι και να νευριαζω με οσους ''διαφωνουν''.

 

Αυτο που λες για το μπαρε,αν και δεν παιζω με μπαρε στην προκειμενη, το λες απο την αποψη της τεχνικης? η απο την αποψη της αρμονιας (μια τριαδα αρκει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου