Προς το περιεχόμενο

Λύσεις για backup?


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Λοιπόν,

 

Έχω το εξής πρόβλημα: Δουλεύω, γράφω, και ο ένας σκληρός μου (500 GB, Named "audio"), σχεδόν έχει γεμίσει. έχω διάφορα παλιά projects μέσα, που πιάνουν, προφανώς, πολύ χώρο. Φυσικά αυτά έχουν τελειώσει, τα projects που ήταν συνδεδεμένα έχουν κυκλοφορήσει, και τέλος πάντων, δεν τα έχω ανάγκη να είναι εκεί όλη την ώρα.

 

Τι τα κάνω λοιπόν;

 

1. Τα πετάω; Κατ'ουδένα λόγο! Τα θέλω, απλά όχι στα πόδια μου.

2. Τα γράφω σε DVD? Πόσα χρόνια διαρκούν αυτά, μέχρι να καταστραφούν;

3. Τα γράφω σε εξωτερικό σκληρό; Πόσο διαρκεί ο εξωτερικός σκληρός πριν να τα παίξει;

4. Τα στέλνω στο Internet? (το amazon έχει τέτοιο service, πχ)

 

Να σημειώσω ότι έχω 2 εξωτερικούς σκληρούς για το καθημερινό backup, και το πήγαινε έλα με το Internt (αφού ο μουσικός Η/Υ ΔΕΝ είναι στο Internet ΠΟΤΕ). Η ερώτηση, λοιπόν, δεν αφορά το σώσιμο δεδομένων σε περίπτωση ατυχήματος, αλλά το σώσιμο δεδομένων... για πάντα (και καλά...), ως αρχεία.

 

Η βοήθειά σας είναι καλοδεχούμενη, όπως πάντα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Αν και δεν έχεις άδικο, αν το κάνω αυτό (ειδικά το 4 με τις ταχύτητες που έχω μαμώ το Conx μου...), τότε δε θα κάνω το επόμενο Project ποτέ: δε θα μου μείνει χρόνος! ;D

 

τέλος πάντων, θα αρχίσω με το να τα κάνω RAR καταρχήν. Θα κόψει ένα 60% του χώρου, έτσι δεν είναι;... μπρρρ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Τα γράφω σε DVD? Πόσα χρόνια διαρκούν αυτά, μέχρι να καταστραφούν;

 

Καμμια 500αρια χιλιαδες χρονια ,χαλαρα,αν τα χρησιμοποιεις με προσοχη.

Αν δεν τα χρησιμοποιεις καθολου,γυρω στο 1 εκατομμυριο χρονια.

 

 

3. Τα γράφω σε εξωτερικό σκληρό; Πόσο διαρκεί ο εξωτερικός σκληρός πριν να τα παίξει;

 

εχω εξωτερικους σκληρους δισκους που ειναι 10ετιας,ολοι μια χαρα ειναι.

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμφωνήσω με Superfunk. Βασικά κάψε DVD και βάλε τα και σε ένα σκληρό εξωτερικό τον οποίο δε θα έχεις συνδεδεμένο συνέχεια στο σύστημα ώστε να μη λειτουργεί χωρίς λόγο. Αν τον προσέχεις (δεν είναι σε xtreme θερμοκρασίες, δεν πέσει κάτω όσο δουλεύει κτλ.) τότε δε θα έχεις κανένα πρόβλημα. Αν τώρα βαριέσαι να γράψεις 100 DVD, πάρε 2 δίσκους ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3. Τα γράφω σε εξωτερικό σκληρό; Πόσο διαρκεί ο εξωτερικός σκληρός πριν να τα παίξει;

Γιατί, εάν πάρεις ένα ΤΒ, θα το έχεις μονίμως ανοιχτό για να τα παίξει? Πάρε αγόρι μου ένα δίσκο και βάλτα μέσα...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα λίγο προς ειδικό software για backup μεριά

 

υπάρχουν ειδκές εφαρμογές για αυτή τη δουλειά, που προσφέρουν κάποιες ευκολίες, όπως incremental backup.  Αυτά που μού ρχονται στο μυαλό είναι Norton, Nero(νομίζω) και Acronis. Παραπάνω δεν ξέρω. Τώρα και τα DVD είναι καλή ιδέα, γιατί ο δίσκος που θα έχεις τα backup μπορεί να χαλάσει.

 

Και επιεδή έχουμε δει όλοι εκτός από χαλασμένο δίσκο και dvd που δεν παίζει, κοίτα και προς internet μεριά. Το μόνο που δεν ξέρω είναι πόσο χρεώνουν, γιατί προφανώς έχεις πολύ ογκο δεδομένων.

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικόλα, όταν λέμε back up εννοούμε 4 διαφορετικά αντίτυπα, εκ των οποίων το ένα βρίσκεται και σε διαφορετικό χώρο.

 

Με τα DVD δεν αξίζει να ασχοληθείς ιδιαίτερα. Μπορούν όμως να είναι το 1 εκ των back up, αλλά για 500 Giga δεν αξίζει. Κάνε ίσως 3 back up, και το 4ο κάνε μόνο τα σημαντικά σου project σε DVD.

 

Τώρα μια που μιλάμε για 500 Giga, θα ξεκινήσεις με σκληρό ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ, που θα συνδέσεις ΜΕΣΑ στο κουτί, για να τελειώσει κάποτε  ;D Αυτόν μετά ΤΟΝ ΚΑΒΑΤΖΩΝΕΙΣ, δεν τον κρατάς δηλαδή μέσα στο PC, για ώρα ανάγκης. Στη συνέχεια πάρε έναν εξωτερικό, και σιγά- σιγά κάνε το δεύτερο back up σου. Κάνε και κάνα DVD για τα σημαντικά, πήγαινε τον εσωτερικό στο σπίτι... της πεθεράς σου  ;D, και είσαι κύριος, μάγκας και καραμπουζουκλής.  ;D

 

 

Τα άλλα όλα είναι ημίμετρα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά incremental backup (για όσους δεν ξέρουν είναι το backup που αντιγράφει την πρώτη φορά όλα τα αρχεία που έχουμε ορίσει ενώ τις επόμενες επεμβαίνει μόνο αν έχουν αλλάξει ή προστεθεί καινούρια)  έχουν και τα windows 7. Προσωπικώς το χρησιμοποιώ ανελλιπώς 2 φορές τη βδομάδα σε εξωτερικό σκληρό. Ήδη μια φορά με έσωσε καθώς μου κάηκε ένας σκληρός από απανωτές διακοπές ρεύματος.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου