Προς το περιεχόμενο

Λύσεις για backup?


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά έχω 3 σκληρούς για backup, έναν μέσα στον υπολογιστή που κάνει κάθε μέρα backup με το time machine και με τους άλλους τα περνάω με το χέρι μετά από κάθε project και τους φυλάσσω σε διαφορετικούς χώρους.

 

Επίσης έχω ρυθμίσει το cubase να κρατάει αυτόματα backup του project στον φάκελο μου στο dropbox για να μην έχω το καθημερινό βάλε βγάλε τον εξωτερικό σκληρό. Βέβαια αυτό προϋποθέτει να έχεις internet  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Νικόλα, εγώ θα σου πρότεινα ένα NAS σκληρό.

Προσωπικά πήρα το «κουτί» της LINKSYS http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615188

, όπου κοτσάρεις μέσα δύο σκληρούς (όσο giga θέλεις), έχεις την επιλογή να παίρνει αυτόματα backup ο ένας στον άλλο…..και έχεις πρόσβαση σε αυτούς μέσω internet όπου και αν είσαι. Πλέον κοιμάμαι σαν ΠΟΥ(ΛΑΚΗ)  :D

edit:

τώρα το πρόσεξα

Ήδη μια φορά με έσωσε καθώς μου κάηκε ένας σκληρός από απανωτές διακοπές ρεύματος.

Δεν το ανέφερα διότι το θεωρούσα δεδομένο, τόσο στην πρότασή μου όσο και γενικά. Το UPS είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ. Ειδικά σε μία περιοχή σαν τη δική μου……όπου μπορεί να έχουμε όλα τα εργοστάσια της Δ.Ε.Η. δίπλα μας, αλλά αυτό ανάλογα σημαίνει ότι και όλοι οι συνδικαλιστές της Δ.Ε.Η. είναι δίπλα μας! (ό,τι σχέση μπορεί να έχει αυτό με τις διακοπές ρεύματος :o >:( ::)). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια αυτό προϋποθέτει να έχεις internet  ;)

Το οποίο να έχει αποδεκτή ταχύτητα upload, να μην κόβεται κάθε λίγο και λιγάκι κτλ.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οποίο να έχει αποδεκτή ταχύτητα upload, να μην κόβεται κάθε λίγο και λιγάκι κτλ.  :)

 

Μόνο το project file που είναι 200-300kb, όχι όλο το project είπαμε  ;D Αυτό γίνεται μόνο κατά το στάδιο της μίξης για να μην κουβαλάω τους σκληρούς μαζί μου στο στούντιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το επαγγελματικό backup είναι όπως λέει ο Μάνος.

 

Αν είσαι απολύτως anal σχετικά με το θέμα, ένα incremental backup σε σταθερή μονάδα κάθε μέρα, ένα incremental backup κάθε εβδομάδα σε εξωτερική μονάδα και ένα μηνιαίο full backup πάλι σε εξωτερική μονάδα. Τουλάχιστον το τελευταίο μηνιαίο και το τελευταίο εβδομαδιαίο backup, καλό είναι να φυλάσσονται σε διαφορετική τοποθεσία.

 

Σίγουρα τα παραπάνω φαίνονται εξωφρενικά, αλλά αν εκτιμάς τα δεδομένα σου είναι η μόνη σοβαρή διαδικασία που μπορείς να ακολουθήσεις. Στην χειρότερη αυτοσχεδίασε πάνω στα παραπάνω.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το rar δεν θα χάσουν σε ποιότητα?

και ειδικά με απανωτά rar..?

 

όσο για τα dvd....κι εγώ νομίζω πως αν τα γράψεις και τα φυλάξεις κάπου (όπως και για τον εξωτερικό σκληρό) δεν θα χουν πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το UPS είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ

 

Συμφωνώ απολύτως. Μην αρκείστε σε πρίζες/πολύπριζα ασφαλείας. Εγώ έτσι την έπαθα γιατί νόμιζα ότι είμαι οκ. Απότομες αυξομειώσεις της τάσης χτυπάνε RAM και εσωτερικούς σκληρούς κατ' αρχήν.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το rar δεν θα χάσουν σε ποιότητα?

και ειδικά με απανωτά rar..?

 

όσο για τα dvd....κι εγώ νομίζω πως αν τα γράψεις και τα φυλάξεις κάπου (όπως και για τον εξωτερικό σκληρό) δεν θα χουν πρόβλημα

Γιατί να χάσουν σε ποιότητα; ???

Για τα DVD, όπως ανέφερα δε θα έχεις πρόβλημα. Απλά αν έχεις 500GB δεδομένα είναι τουλάχιστον 100 DVD και πολλεεεεεεες ώρες για να τα γράψεις όλα μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καταρχήν ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις.

 

Το RAR δε χάνει σε ποιότητα: είναι lossless compression.

 

Και, φυσικά, έχω UPS!

 

Συνεχίζω απ'το πρωί να κάνω RAR αρχεία... και μετά θα τα περάσω σε DVD καταρχήν και μετά σε καινούριο σκληρό, για να πάει σπίτι... Το καθημερινό backup γίνεται, ούτως ή αλλιώς για τα τρέχοντα projects!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου