Προς το περιεχόμενο

Ο άνθρωπος, τα εργαλεία του και η νοημοσύνη του.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με 2 λόγια ο καθένας έχει τις ανάγκες του και κρίνει με βάση αυτές σε καθαρά προσωπικό επίπεδο.

 

Δε συμφωνώ με την έννοια της κατανάλωσης, όπου ο καταναλωτής ταυτίζεται με ένα άβουλο ων που είναι απροστατεύτο θύμα των διάφορων σειρήνων. Ο καθένας έχει τους λόγους του για να αγοράσει κάτι και το marketing προσπαθεί να αναγνωρίσει τους λόγους αυτούς για να προσσεγγίσει τον πελάτη με μεγαλύτερη επιτυχία.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

kilon ενα αντικείμενο γίνεται εργαλείο με τον εγκεφαλο

 

Αυτό το είπα εγώ λίγο πιο πάνω, αν διάβασες το ποστ μου.

 

Του καθενός βρίσκεται σε διαφορετικό επίπεδο νοημοσύνης, προτεραιοτήτων, κτλ. και αντιστοίχως κάνει την ανάλογη χρήση των αντικειμένων/εργαλείων.

 

Η νοημοσύνη για να καλλιεργηθεί , θέλει προκλήσεις. Αυτό που είπα είναι ότι οι άνθρωποι που δεν έχουν τα μέσα είναι πολύ πιο συνηθισμένοι στις προκλήσεις από αυτούς που τα έχουν, ακριβώς γιατί δεν μπορούν να τις αποφύγουν.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 2 λόγια ο καθένας έχει τις ανάγκες του και κρίνει με βάση αυτές σε καθαρά προσωπικό επίπεδο.

 

Δε συμφωνώ με την έννοια της κατανάλωσης, όπου ο καταναλωτής ταυτίζεται με ένα άβουλο ων που είναι απροστατεύτο θύμα των διάφορων σειρήνων. Ο καθένας έχει τους λόγους του για να αγοράσει κάτι και το marketing προσπαθεί να αναγνωρίσει τους λόγους αυτούς για να προσσεγγίσει τον πελάτη με μεγαλύτερη επιτυχία.

Kάπου πρέπει να συμφωνούμε (νομίζω...)

Που είναι ο Wow! που τον καταλαβαίνω...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το είπα εγώ λίγο πιο πάνω, αν διάβασες το ποστ μου.

 

Η νοημοσύνη για να καλλιεργηθεί , θέλει προκλήσεις. Αυτό που είπα είναι ότι οι άνθρωποι που δεν έχουν τα μέσα είναι πολύ πιο συνηθισμένοι στις προκλήσεις από αυτούς που τα έχουν, ακριβώς γιατί δεν μπορούν να τις αποφύγουν.

 

Όχι δεν είπες αυτό, μήπως δεν διάβασες το ίδιο σου το ποστ καλά;

 

Και όχι, οι άνθρωποι που δεν έχουν τα μέσα δεν είναι πολύ πιο συνηθισμένοι στις προκλήσεις από αυτούς που τα έχουν, ακριβώς γιατί δεν μπορούν να τις αποφύγουν. Επίσης, δεν μας είπες που κολλάει με τα τρέχοντα του παρόντος θέματος.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν είπες αυτό, μήπως δεν διάβασες το ίδιο σου το ποστ καλά;

 

 

 

Με δουλεύεις ....  ???

 

Τι να πώ αν είναι τόσο δύσκολο να διαβάσεις τα πόστ μου τότε αγνόησε με εντελώς. Μόνο μην προσπαθείς να με βγάλεις ψέυτη. Για να μην κουραστείς στο παραθέτω εδώ .

Το ειρωνικό είναι ότι τα εργαλεία είναι προϊόν της ανθρώπινης νοημοσύνης και όμως είναι η αιτία που αυτή υποβαθμίζεται.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αξία των εργαλείων είναι αντιστρόφως ανάλογη με την αξία της ανθρώπινης νοημοσύνης. Όταν το ένα ανεβαίνει , το άλλο πέφτει. Αυτό φυσικά δεν είναι αποκλειστικό στην μουσική , συμβαίνει παντού. Το ειρωνικό είναι ότι τα εργαλεία είναι προϊόν της ανθρώπινης νοημοσύνης και όμως είναι η αιτία που αυτή υποβαθμίζεται.

:o :o :o :o :o :o :o

 

Αν θέλεις να εξασκήσεις τη νοημοσύνη σου υπάρχουν 1000 άλλοι τρόποι πέραν του να αποποιηθείς αυτά που κάνουν τη ζωή σου ευκολότερη. Αυτοί των οποίων η νοημοσύνη ατονεί επειδή υπάρχουν "εργαλεία" μάλλον έχουν χαμηλή νοημοσύνη anyway.

 

 

Ontopic: Εγώ θα πάρω Macbook επειδή αρέσει στη φίλη μου. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με δουλεύεις ....  ???

 

Τι να πώ αν είναι τόσο δύσκολο να διαβάσεις τα πόστ μου τότε αγνόησε με εντελώς. Μόνο μην προσπαθείς να με βγάλεις ψέυτη. Για να μην κουραστείς στο παραθέτω εδώ .

 

Όχι εσύ με δουλεύεις + απαξίωση^2.

 

Άλλο αυτό που γράφεις εσύ και άλλο αυτό που γράφω εγώ. Εσύ γράφεις ότι "εργαλεία είναι προϊόν της ανθρώπινης νοημοσύνης". Παράδειγμα: ένας MS Exchange server πάνω σε ένα σύστημα HP Proliant είναι ενα εργαλείο το οποίο παράχθηκε απ'την ανθρώπινη νοημοσύνη. Εγώ γράφω ότι "ενα αντικείμενο γίνεται εργαλείο με τον εγκεφαλο". Παράδειγμα: αν δεν έχεις ιδέα τι είναι ενας MS Exchange server πάνω σε σύστημα HP Proliant και έχεις έναν μπροστά σου, τότε για σένα δεν είναι τίποτε παραπάνω από έναν άχρηστο υπολογιστή με κάποιο εξίσου άχρηστο λογισμικό.

 

Ontopic: Εγώ θα πάρω Macbook επειδή αρέσει στη φίλη μου. :P

 

Ίσως το πιο σοβαρό ποστ που διάβασα εδώ μέσα.

 

αν δε μας τη γνωρίσεις σε καταριέμαι να πάρεις λάπτοπ...Harley Benton  :P :D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι εσύ με δουλεύεις + απαξίωση^2.

 

Άλλο αυτό που γράφεις εσύ και άλλο αυτό που γράφω εγώ. Εσύ γράφεις ότι "εργαλεία είναι προϊόν της ανθρώπινης νοημοσύνης". Παράδειγμα: ένας MS Exchange server πάνω σε ένα σύστημα HP Proliant είναι ενα εργαλείο το οποίο παράχθηκε απ'την ανθρώπινη νοημοσύνη. Εγώ γράφω ότι "ενα αντικείμενο γίνεται εργαλείο με τον εγκεφαλο". Παράδειγμα: αν δεν έχεις ιδέα τι είναι ενας MS Exchange server πάνω σε σύστημα HP Proliant και έχεις έναν μπροστά σου, τότε για σένα δεν είναι τίποτε παραπάνω από έναν άχρηστο υπολογιστή με κάποιο εξίσου άχρηστο λογισμικό.

 

 

αν δε μας τη γνωρίσεις σε καταριέμαι να πάρεις λάπτοπ...Harley Benton :P :D

 

Και περίμενες να το καταλάβω έτσι όπως το έγραψες ?

 

Και που συμπεράνεις ότι σε δουλεύω και σε απαξιώνω ?

 

Δηλαδή θες να μου πεις ότι θέλει νοημοσύνη περισσότερη ή ίση το να ξέρεις να χειριστείς ένα εργαλείο από το να δημιουργείς λύσεις χωρίς εργαλεία ?

 

Με λίγα θέλεις να μου πεις , για να φέρω και ένα πρακτικό παράδειγμα ότι το να προσπαθήσεις χειροκίνητα να δημιουργήσει αποτέλεσμα ομοίου του Reverb  απαιτεί την ίδια ευφυΐα με το να ανοίξεις όμορφα και ωραία ένα Reverb VST και να πειράξεις τις ρυθμίσεις ( αν βέβαια δεν υποθέσουμε ότι δεν προτιμήσεις να χρησιμοποιήσεις έτοιμα Presets) ?

 

Ρωτάω για να ξέρω ότι μιλάμε στο ίδιο μήκος κύματος.

 

Αν και εφόσον το πιστεύεις αυτό , δικαίωμα σου απόλυτο. Ο μόνος λόγος που βγήκα offtopic είναι για να συμφωνήσω με κάτι που είπε ο φίλος marathon.

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου