Προς το περιεχόμενο

Cubase 6 - Remove Automation


lock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά σας χαιρετώ.

 

Είχα το Write (W) ενεργοποιημένο σε ένα track και πείραζα το EQ με αποτέλεσμα μαζί με τους άλλους αυτοματισμούς, όλες οι κινήσεις που έχω κάνει ξεχνώντας το W να πραγματοποιούνται κατά την αναπαραγωγή.

 

Πως μπορώ να ακυρώσω τον συγκεκριμένο αυτοματισμό στο συγκεκριμένο track?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για να στο παίζει (αυτό που έκανες automation) σημαίνει ότι πέραν του w ( write) είναι πατημένο και το read ( R) . Αποτσέκαρέ τα και το δυο και είσαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω όμως και άλλους αυτοματισμούς στο track οι οποίοι απενεργοποιούνται επίσης. Αυτούς τους θέλω...

 

Το θέμα είναι ότι τώρα, έχοντας το Read ® ενεργοποιημένο για τους άλλους αυτοματισμούς του track, δεν μπορώ καθόλου να πειράξω το EQ αλλά γίνονται μόνες τους οι κινήσεις; που είχα κάνει ξεχνώντας ότι είχα ενεργοποιημένο το το W.

 

Θέλω να απενεργοποιήσω μόνο το λάθος automation και να μπορώ να ξαναπειράξω το EQ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχω όμως και άλλους αυτοματισμούς στο track οι οποίοι απενεργοποιούνται επίσης. Αυτούς τους θέλω...

 

Α! Αυτό τώρα μας το λες. :P :P ;D ;D ;D

 

Άρα, αν κατάλαβα καλά, θέλεις να κρατήσεις κάποιους αυτοματισμούς, και θέλεις να απαλλαγείς από κάποιους άλλους (EQ εν προκειμένω).

 

Πήγαινε πάνω στο κανάλι και πάτα συνέχεια το (+) μέχρι να βρεις ποιον αυτοματισμό θέλεις να αφήσεις έξω, και αποτσέκαρε από εκεί το( R)

 

 

edit: Δεν βρήκα πρόχειρη  φωτο με audio channel (που πιθανολογώ ότι έχεις) και έβαλα με midi…το ίδιο είναι.

 

edit 2: Στην τελική κάνε και το εξής:

Αποτσέκαρε το (read) ( R)…και με πατημένο MONO το (write) ( W) ρύθμισε εκ νέου το EQ.

cubase_r_enable.jpg.938a7fbdec6138029a541a4457835c06.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε LK σε ευχαριστώ για τη βοήθεια.

 

Ακολουθώ τις οδηγίες σου αλλά για κάποιο λόγο όταν απενεργοποιήσω ένα R αυτόματα απενεργοπουοίνται όλα ΚΑΙ τι R το track. Βλ. Φώτο.

jhgf.thumb.jpg.15ad591adf5c9c863286f4abd5da0246.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φίλε LK σε ευχαριστώ για τη βοήθεια.

 

Ακολουθώ τις οδηγίες σου αλλά για κάποιο λόγο όταν απενεργοποιήσω ένα R αυτόματα απενεργοπουοίνται όλα ΚΑΙ τι R το track. Βλ. Φώτο.

 

Δηλαδή όλοι οι αυτοματισμοί σου (από ό,τι βλέπω) αφορούν  EQ (απλά διαφοροποιούνται σε συχνοτικό επίπεδο;)  Σωστά;

 

Θέλω να πω πως δεν έχεις διαφόρων ειδών αυτοματισμούς π.x “pan” , “Volume” , αλλά μόνο eq.

 

Γι΄αυτό ίσως στο κάνει αυτό μάλλον.

 

Άρα ξανα προτείνω αυτό:

 

edit 2: Στην τελική κάνε και το εξής:

Αποτσέκαρε το (read) ( R)…και με πατημένο MONO το (write) ( W) ρύθμισε εκ νέου το EQ.

 

 

Δεν είμαι και στο studio να ανοίξω το cubase να το δοκιμάσω και εγώ  σε πραγματικό χρόνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι θες να απενεργοποιήσεις? πχ το eq στο κανάλι vox.πατάς το + μέχρι να εμφανιστεί ο παράγοντας eq, και κάπου σε ένα πλαίσιο μεσα με επιλογές αν πας κατω κατω λεει "remove parametr". το πατας και είσαι οκ. Επίσης αν κάνεις αυτό με το +, κάποια στιγμή κάτω απο τη κυματομορφή σου θα δείς μία γραμμική αναπαράσταση της κάθε αλλαγής που έχει συμβεί στη παράμετρο. Μπορείς να την πειράξεις. Αρκει να είναι το R πατημένο (οπότε διαβάζει την αυτοματοποίηση), θα πάρεις με το ποντίκι σου τη γραμμή και θα τη πας όπου θέλεις. Μπορείς να σβήσεις, να μετακινήσεις, να δημιουρήσεις ότι θες σε αυτη τη γραμμή. Αυτό σε περίπτωση που δεν θες να διαγράψεις τελείως τη παράμετρο γιατί πιο πισω στο κομμάτι έχεις κάποια ρύθμιση που θες να παραμείνει. Οπότε αφού πείραζες τα knobs των eq, θα πρέπει να δεις αυτές τις γραμμές απο εκει που ήταν σταθερές πριν (με τις "σωστες"ρυθμίσεις που είχες πριν) να τις δεις να κουνιουνται πανω κατω (το ψάξιμο που έκανες με το χέρι για να βρεις τη κατάλληλη ρύθμιση) Υπόψιν πως για κάθε συχνότητα (μπασα, μεσαία, πριμα κτλπ) που έχεις επιλλέξει στα settings των eq σου, θα εμφανιστεί και μία ξεχωριστή γραμμή σε ένα ξεχωριστό πλαίσιο (σαν υποtrack ας πούμε κάτω απο το track σου) Γενικά μην ανυσηχείς θα το βρείς αν πειραματιστείς λιγο με τα + κάτω απο το track σου. Η cubase είναι εύκολη, σοφή και συγχωρεί λάθη. Το μικρόφωνο όχι.... ;)

 

 

 

 

 

 

 

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ. Το βρήκα.

 

Φίλε degdekis γνωρίζω για τις γραμμές κλπ αλλά αυτό που έψαχνα ήταν να "αποσυνδέαω" τελείως συγκεκριμένους αυτοματισμούς από το κανάλι. Η λέξη κλειδί ήταν το "remove parameter". :D Ευχαριστώ πολύ και πάλι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου