Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με χαμηλές συχνότητες.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον,εγω εχω να σου προτεινω κατι αλλο και θα ησυχασεις.

http://www.ikmultimedia.com/arc/

το παρελαβα απο αμερικη πριν λιγες μερες,εκανα μετρηση, μιξαρα ενα κομματι μου και την επομενη μερα την τσεκαρα στη δουλεια μου οπου ο χωρος ειναι κουρδισμενος να παιζει με τα ATC SCM200 + το αντιστοιχο Sub της ATC που ειναι 18".Στα αυτια μου ακουγοταν το ιδιο πραγμα με το σπιτι μου.

Θα με θυμηθεις.Δεν ειναι καθολου ακριβο για τη δουλεια που κανει.330 μου κοστισε απο Ebay.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

χαχα όχι αυτό δεν γίνετε

και λόγο χώρου και λόγο της φύσης των ακουστικών που δεν μπορούν να καλύψουν τα φάσμα ενός καλού μόνιτορ και ούτε μπορούν να περιγράψουν το ίδιο καλά

Tώρα ησύχασα.Ευχαριστώ φιλτατε jmone ;)

Προς αγαπητό ''sn6111'':

Καλή ιδέα αλλά τώρα δεν υπάρχει σάλιο ;D.

Αλλά και πέρα από αυτό,είμαι πεπεισμένος πως δεν είναι θέμα ηχείων

γιατί τα ίδια ακούω και με τα Β&W.

Πάντως το πρόβλημα εντοπίζεται στο ταβάνι και ειδικά από τις γωνίες διακρίνω το ''ντουμ-ντουμ''.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

Η ολη ιστορια που περιγραφεις με κανει να πιστευω οτι εχεισ στασιμα κυματα στο χωρο σου

(Συνηθες φαινομενο στις χαμηλες συχνοτητες)

 

για να το διαπιστωσεις και μονος σου πριν καλεσεις καποιον ειδικο,και τον πληρωσεις φυσικα,

υπαρχει μια μπακαλο-τεχνικη που μπορει να σου διαφωτισει

 

(σε καμια περιπτωση δεν αντικαθιστα τη μετριση απο εναν ειδικο)

 

 

 

δοκιμασε αυτο,

 

1) βαλε να παιζει καποια συχνοτητα (π.χ 40Hz) απο τα μονιτορ σου

 

2)κανε μια βολτα στο χωρο σου και προσπαθησε να ακουσεις σε ποια σημεια αυξανεται η ενταση σε σχεση με τον υπολοιπο χωρο

 

 

VOILA!  εχεις εντοπισει τα ''κακα'' σημεια του δωματιου σου και τωρα μπορεις να σχεδιασεις μια κατασκευη για αυτα τα σημεια!

ΤΙP= συνηθως ειναι οι γωνιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γωνίες...γωνίες...γωνίες!

Τελικά no money no honey! :'(

Σχετικα με την κατασκευη που μου λες,τι άλλο να βάλω στη γωνία και στον πλαινο τοίχο;

Τα εχω φορτώσει μα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απαντηση σε π.μ... μην παρεξηγηθουμε :P

 

Λοιπον, αυτο που λεει ο φιλτατος same ειναι κατα το ιμιση σωστο...

 

Τα 40Hz παιζει και να μην χωρανε μεσα στο δωματιο μιας που εχουν μηκος κυμματος 8.5 μετρα περιπου... παρολα αυτα η βολτα που λεει μεσα στο δωματιο ειναι πολυ σωστη αρκει να εχεις την γνωση του να καταλαβεις τι παιζει σε σχεση με αυτο που ακους

 

anyway, αυτο που ειναι σωστο ειναι να βρεις χονδρικα με καποιο οργανο να δεις σε ποια νοτα (και κατ'επεκταση συχνοτητα) συντονιζει (για την θεση ακροασης παντα).

 

Ακομα και αν τη βρεις την συχνοτητα παρολα αυτα θα πρεπει να βρεις ενα υλικο το οποιο να εχει μεγαλη αποροφηση σε αυτη τη συχνοτητα... το προβλημα σου ομως δεν εχει λυθει ακομα... πρεπει να βρεις τι ειδους στασιμο ειναι ,αξονικο, πλαγιο η εφαπτομενικο? με αλλα λογια ειναι μεταξυ 2, 4 η 6 τοιχων... και αν ειναι 2 η 4 τοτε ποιοι ειναι αυτοι, ωστε να ξερεις που θα βαλεις και τα αποροφητικα...

 

οπως καταλαβαινεις ειναι απο τα πιο δυσκολα προβληματα για αντιμετοπιση...

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την γρήγορη απάντηση. :D

Πραγματικά είναι μια δύσκολη περίπτωση,μια και το δωμάτιο είναι μόνο 9 τ.μ.

Ευτύχως κατάφερα με τη μετακίνηση των ηχέιων και γένικα όλου του workstation

να εξαλείψω εντελώς το μπουμάρισμα.Αυτό όμως μόνο από θέση ακρόασης.

Ούτε στου παπά :-X

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά έκανες και σήκωσες τα ηχεία σου. θα πρότεινα όμως να τα τοποθετήσεις σε ενα ισοσκελές τρίγωνο (ηχείο 1 - ηχείο 2 - κεφάλι), όρθια και κεκλημένα προς τα εμπρός με τα twiter τους να σημαδεύουν τα αυτιά σου. Με ειδικές βάσεις για αυτά μπορείς να το επιτύχεις εύκολα και χωρίς ακριβές αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά έκανες και σήκωσες τα ηχεία σου. θα πρότεινα όμως να τα τοποθετήσεις σε ενα ισοσκελές τρίγωνο (ηχείο 1 - ηχείο 2 - κεφάλι), όρθια και κεκλημένα προς τα εμπρός με τα twiter τους να σημαδεύουν τα αυτιά σου. Με ειδικές βάσεις για αυτά μπορείς να το επιτύχεις εύκολα και χωρίς ακριβές αγορές.

Εχεις δίκιο.αλλά όσο πλησιαζουν προς τις γωνίες τόσο περισσότερο ''μπουμάρουν''

πίσω μου ακριβώς έχω τα αγαπήμένα μου B&W σε τέτοια θέση,οπότε συμβουλεύομαι και εκείνα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παίδες, μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα τη λύση:

Στο site του Ethan Winer: Acoustic Treatment and Design for Recording Studios and Listening Rooms, έχει (κατά την γνώμη μου) τον καλύτερο DIY τρόπο κατασκευής  broadband bass traps και, deep bass traps.

 

Τα σχέδια, οι πληροφοριες και τα tips βρίσκονται σε αυτόν τον πλήρη οδηγό:

http://www.ethanwiner.com/basstrap.html

 

και γενικότερα περί ακουστικής εδώ:

http://www.ethanwiner.com/acoustics.html

 

Κάντε τον κόπο και διαβάστε και αρθρα στο forum του εδώ:

http://forums.musicplayer.com/ubbthreads.php/ubb/postlist/Board/24/page/1

 

Τα σχέδια:

BTPlans.gif

 

Και τα υλικά:

http://www.ethanwiner.com/BTParts.html

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον,εγω εχω να σου προτεινω κατι αλλο και θα ησυχασεις.

http://www.ikmultimedia.com/arc/

 

Λοιπόν, φίλε sn6111, αυτό μου φαίνεται λουκούμι!!

Εαν είναι όντως τόσο καλό όσο φαίνεται, πιστεύω πως με βασικές παρεμβάσεις στην ακουστική του χώρου τα αποτελέσματα θα είναι..., "θαυματουργά να πώ;;"

 

Μόνη απορία, πόσο μεγάλος είναι ο συντελεστής λάθους, και ποιους περιορισμούς βάζει για την σωστή χρήση τους...

 

Φιλικά

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου