Προς το περιεχόμενο

Είμαι παλιοντολόγος τι να κάνουμε.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νελλη Μανου εεεεεε...

 

http://www.box.net/shared/fvylfb1qoi

 

Παντως εμενα αυτο που μου αρεσε ΤΟΤΕ απο ταινια και το θεωρω και ΜΕΓΑΛΗ κομματαρα ειναι ΑΥΤΟ (που ειναι και αυθεντικος ο Σειληνος)

http://www.box.net/shared/9zo2r8dzr3

 

Επισης το ραδιο αρβυλλα της εποχης δεν ειναι να το εμπιστευεσαι παντα ε?

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επισης το ραδιο αρβυλλα της εποχης δεν ειναι να το εμπιστευεσαι παντα ε?

 

καλα σιγουρα..εδω λενε οτι ο...Ηendrix....θαυμαζε τον Χιωτη... ;D ;D & πηγαινε και τον εβλεπε καθε βραδυ  στη Νεα Υορκη (πως τα καταφερνε βεβαια οταν ζουσε στο Λονδινο & ο Χιωτης επαιζε στο...Σικαγο  ουτε εγω ξερω... ;D ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον εκανε download απο το ιντερνετ. Επισης επιβεβαιωνεται οτι ο Hendrix ετρωγε ολα τα λεφτα του σε χαρτουρα προκειμενου να του παιζει ο Χιωτης το "περασμενες μου αγαπες" και να το αφιερωνει στη Monica Danemann

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελα σου βρηκα και ωραιο προϊστορικο λινκ

 

http://www.otoe.gr/SPET/dhmiourgies/dhmioyrgies_doc/dhm_t_2_rock1_2001.htm

 

Μια παράπλευρη παρατηρησούλα έχω να κάνω μόνο:

 

Κάπου ο συγγραφέας του άρθρου λέει για το "συντηρητισμό της ελληνικής κοινωνίας της εποχής εκείνης" .

 

Νομίζω ότι αυτή η φράση είναι παγίδα, διότι, εξ αιτίας του μεγάλου χάσματος που υπήρχε, ο συντηρητισμός αφορούσε κυρίως την ελληνική επαρχία.

 

Η πρωτεύουσα αντίθετα ήταν ιδιαίτερα αφομοιωτική στις νέες τάσεις, και πιο προοδευτική με την πολιτιστική έννοια του όρου. Ίσως πιο πολύ και από σήμερα δεδομένων των αναλογιών.

 

Ιδιαίτερα στην ηλεκτρική μουσική, λόγω της μη ύπαρξης μεγάλων απαιτήσεων σε τεχνολογικό επίπεδο και άρα μεγάλων διαφορών σε σχέση με τον υπόλοιπο κόσμο, μπορούσε να είναι ιδιαίτερα παραγωγική και δημιουργική.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια παράπλευρη παρατηρησούλα έχω να κάνω μόνο:

 

Κάπου ο συγγραφέας του άρθρου λέει για το "συντηρητισμό της ελληνικής κοινωνίας της εποχής εκείνης" .

 

Νομίζω ότι αυτή η φράση είναι παγίδα, διότι, εξ αιτίας του μεγάλου χάσματος που υπήρχε, ο συντηρητισμός αφορούσε κυρίως την ελληνική επαρχία.

 

Η πρωτεύουσα αντίθετα ήταν ιδιαίτερα αφομοιωτική στις νέες τάσεις, και πιο προοδευτική με την πολιτιστική έννοια του όρου. Ίσως πιο πολύ και από σήμερα δεδομένων των αναλογιών.

 

 

Δυστυχώς φίλε wasted

ο συντηρητισμός ζούσε και βασίλευε και στην Αθήνα

Στα 70΄ς που έζησα εγώ ως έφηβος και φοιτητής ήθελε πολλά κότσια να περάσεις εξω απο οικοδομή αν είχες μακριά μαλλιά,σκουλαρίκια,κλπ κλπ...

Είχες 2 επιλογές :

ή παρακάμπτες τα μέρη που μύριζαν μπαρούτι

ή πλακώνοσουν στο ξύλο

Ανάλογα με την διάθεση σου πάντα

Ειδικά στις αρχές των 70΄ς

Και δεν εννοώ το μακρύ μαλλί και μουστάκι που έκανε λίγο "φοιτητικό" στυλ.

Εννοώ πιο "ακραίο" outlook

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη, εγώ, όπως και το άρθρο, αναφερόμουν στα 60's, που τα κριτήρια ήταν πολύ διαφορετικά από το μήκος των μαλλιών. Οι δυο δεκαετίες, 60 και 70, έχουν πολύ μεγάλες διαφορές μεταξύ τους. Ακμή και παρακμή ένα πράγμα. (Μέσα από μια δικτατορία, ας μην ξεχνάμε)

 

Πάντως, αν μου επιτρέπεις ένα αστείο, μου θύμισες το ανέκδοτο με την αρκούδα. Και συ τι ήθελες με μαλλιά έξω από τις οικοδομές;

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρωτεύουσα αντίθετα ήταν ιδιαίτερα αφομοιωτική στις νέες τάσεις, και πιο προοδευτική με την πολιτιστική έννοια του όρου. Ίσως πιο πολύ και από σήμερα δεδομένων των αναλογιών.

 

Παντως τον πατερα μου το 60 τον σταματησανε οι αστυνομικοι στην Πανεπιστημιου επειδη φορουσε...τζην (του το ειχε φερει η μητερα μου απο τις ΗΠΑ...μια και ηταν αεροσυνοδος...θα πρεπει να ηταν το πρωτο τζην στην Ελλαδα... ;D) και του το σκισανε με ξυραφι.... ::)

 

***** τους προοδευτικους δηλαδη... ;D ;D

 

αυτα για τα ρουχα μονο γιατι σιγουρα αν αναφερεσαι στην τεχνη και στην ποιοτητα των παραγομενων....πνευματικων αγαθων σε ολο το φασμα της τεχνης... το 60 η Αθηνα δεν ειχε τιποτα να ζηλεψει απο οποιαδηποτε ξενη πρωτευουσα ...οχι οπως τωρα που μονο για λυπηση ειμαστε.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα για τα ρουχα μονο γιατι σιγουρα αν αναφερεσαι στην τεχνη και στην ποιοτητα των παραγομενων....πνευματικων αγαθων σε ολο το φασμα της τεχνης... το 60 η Αθηνα δεν ειχε τιποτα να ζηλεψει απο οποιαδηποτε ξενη πρωτευουσα ...οχι οπως τωρα που μονο για λυπηση ειμαστε.....

 

Ήμουν έτοιμος να απαντήσω ότι εγώ σας μιλάω για αφομοίωση των σύγχρονων μουσικών και γενικότερα καλλιτεχνικών τάσεων και σεις μου μιλάτε για μαλιά και blue jeans, ώσπου είδα το παραπάνω quote.

 

Αυτό ακριβώς εννοώ.

 

 

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο δεκαδες ιστοριες που εχω ακουσει (αλλα και διαβαζοντας απλα ενα βιβλιο του Γιαννη Μαρη) εχω καταλαβει οτι οντως η Αθηνα (και η Ελλαδα γενικοτερα) λογω του γεγονοτος οτι ειχε δεν ειχε το 60 ενα εκατομμυριο κατοικους (850.000) οποτε λογικο ειναι.

 

Ουτε τα "χωρια" ειχαν ακομα κατεβει μαζικα (οπως δηλ.το 70 & το 80 ) στην πολη,το λαϊκο στοιχειο ηταν κυριως προσφυγες υψηλου κατα τα αλλα πνευματικου & κυριως ΗΘΙΚΟΥ επιπεδου και ας εμεναν σε υποβαθμισμενες περιοχες & βεβαια δεν υπηρχε ο καρκινος της τηλεορασης οποτε ο κοσμος διαβαζε η τουλάχιστον την εψαχνε διαφορετικα.

 

Η τεχνη ηταν στα "χερια" των "επαϊοντων" της εποχης και οχι του καθε τυχαρπαστου και υπηρχαν ΣΧΟΛΕΙΑ και ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ και οχι ΠΟΡΝΕΙΑ οπως σημερα...

 

ΦΥΣΙΚΟ ειναι λοιπον να ηταν το επιπεδο ΤΡΑΓΙΚΑ υψηλοτερο απο οτι σημερα.

 

Απο την αλλη βεβαια μη γελιεσαι μονο οι ΠΛΟΥΣΙΟΙ την περνουσαν καλα (οπως αλλωστε και σημερα) ενω οι φτωχοι τραβουσαν τα πανδεινα.... (ισως ηταν χειροτερα απο οτι ειναι σημερα),απλα υπηρχε οντως μια ΜΕΣΑΙΑ ταξη η οποια κοινωνιολογικα και μορφωτικα ηταν πραγματικα μεσαια και οχι ο σημερινος αχταρμας οπου χανει η μανα το παιδι και το παιδι τη μανα.... ;D,και οντως "ασχολουνταν" με την "τεχνη" πολυ περισσοτερο απο τη σημερινη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την παλια Αθηνα και την παλια Ελλαδα γενικως την εχω γνωρισει μεσα απο τις αξεχαστες Ελληνικες ταινιες και την μουσικη της εποχης και ομολογω, εχει μια ωραια μαγεια!Αλλες εποχες που λενε...Αλλα μπορει κιολας να μου την εχουν περασει ετσι την αντιληψη, ουτοπικα  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου