Προς το περιεχόμενο

Kαλύτερος all around tube amp;


kpeyos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οχι,οχι, για κιθαρα ειναι και μαλιστα θεωρειται το holly grail για τους ...Μαρκακιδες ολου του κοσμου ειδικα αν φορα το θεϊκο 15αρι EV. (ο ΣΤΙΒΙΡΕΪΒΟΝΗΣ επινε νερο στο ονομα τους... ;D)

 

Συνδεσε την με ενα καλο Μαρκο στο καθαρο καναλι,βαλε πανω μια στρατ ή μια τελε της προκοπης και αν δεν κατεβει ο θεος να σου...χαϊδευει τα αυτια εμενα να με λενε Επαμεινωνδα..... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν επαιζε καλα με τον boogie και την χαρισα σε ενα φιλο

θα παω να την παρω πισω  ;D

 

Θες να γίνουμε φίλοι? ;D ;D ;D ;D

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί είσαι τόσο κατηγορηματικός(στο ΟΧΙ πήγαινε αυτό! :))!!! ;D ;D

 

Δεν μοιάζει με τον Κωστάλα σε πιο ξανθό ο κιθαρίστας!!! ;D

 

Πάντως ,για να πώ και κάτι on-topic, εγώ είχα την αίσθηση ότι οι Marshall ήταν πολύ πιο all around από τους fender λόγω μεγαλύτερης άνεσης στα βρώμικα.Δεν ισχύει αυτό?

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

δεν νομιζω παντα με SUPER LEAD 100 (με attenuators Marshall & τα τελευταια χρονια THD) επαιζε,τον εχω δει πολλες φορες live (εχει και εναν 50αρι RI) καθοτι ειναι απο τους αγαπημενους μου....

 

 

Κι εγώ τον έχω δεί μια στα ξεκινήματα με τους Blur το 1994 με 4104 και μιά πριν 3-4 χρόνια με τη δική του μπάντα με Orange τεράστιους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ δεν θα πω ότι οι Twin Reverbs δεν αγαπούν τα φαζ, αλλά κάτι ενδιάμεσο: ότι τα αγαπούν πολύ σπανιότερα από semi-overdriven Plexis. Oι πιο all-around ενισχυτές που μπορώ να σκεφτώ είναι αυτοί με μεγάλο headroom αλλά από μια "ζεστή" ακουστική γωνία, δλδ όχι Fender αλλά μεγάλοι Marshall ή παλιοί graphic 120ρηδες Orange.

 

Eννοείται όμως ότι αυτοί δεν έχουν 500 μαγκιές με οχταπλά channel switchings, midi, ενσωματωμένα attenuators, διπλά wattages κλπ κλπ. Αν θες να σου προτείνω κάποιον all around από αυτήν την κατηγορία, πες μου...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Eγώ δεν θα πω ότι οι Twin Reverbs δεν αγαπούν τα φαζ, αλλά κάτι ενδιάμεσο: ότι τα αγαπούν πολύ σπανιότερα από semi-overdriven Plexis. Oι πιο all-around ενισχυτές που μπορώ να σκεφτώ είναι αυτοί με μεγάλο headroom αλλά από μια "ζεστή" ακουστική γωνία, δλδ όχι Fender αλλά μεγάλοι Marshall ή παλιοί graphic 120ρηδες Orange.

 

Eννοείται όμως ότι αυτοί δεν έχουν 500 μαγκιές με οχταπλά channel switchings, midi, ενσωματωμένα attenuators, διπλά wattages κλπ κλπ. Αν θες να σου προτείνω κάποιον all around από αυτήν την κατηγορία, πες μου...

 

Tα πολλά κουμπιά υπάρχουν στους ενισχυτές που προσπαθούν να μας πείσουν ότι φταίμε εμείς που δεν βγάζουμε καλό ήχο... ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για μενα, ο twin reverb ειναι ο πιο all around.

Ενισχυτης που παιζει ευκολα απο surf rock μεχρι jazz και punk. Ο ενισχυτης που μπορεσε να βγαλει ασπροπροσωπους τους παντες, ο,τι μουσικη και αν επαιζαν, απο τους ventures μεχρι τον cobain και τους sonic youth.  ;)

ο μονος λογος που δεν τον πηρα ειναι... οτι ειναι θηριο για τα δικα μου δεδομενα (μεταφορας και εντασης).  :)

 

 

Πάντως ,για να πώ και κάτι on-topic, εγώ είχα την αίσθηση ότι οι Marshall ήταν πολύ πιο all around από τους fender λόγω μεγαλύτερης άνεσης στα βρώμικα.Δεν ισχύει αυτό?

 

οι μαρσαλ για μενα αντιμετωπιζουν μεγαλο προβλημα στο "all around", καθως δεν θα ελεγες οτι ειναι το φορτε τους παιξιματα jazz, psychedelic/60's rock, surf rock κλπ. δηλαδη αφηνεις εκτος "παικτικου" σου .. πεδιου αρκετα πραγματα.. 

φυσικα καποιοι θα σου πουν οτι μπορεις να παιξεις ακομα και surf rock με εναν jcm, αλλα αυτο μαλλον εχει να κανει με το αξιωμα "με τα παντα παιζεις τα παντα"....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου