Προς το περιεχόμενο

Kαλύτερος all around tube amp;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Ποιός είναι κατα τη γνώμη σας ο καλύτερος all arund tube amp?

 

Aυτός που χωρίς άλλα εφέ θα μπορούσες να παίξεις jazz (άρα μάλλον τίποτα σε Marshall), αλλά και κλασικό ροκ μέχρι τα 70s;

 

Ένας ενισχυτής που θα έχει "ζεστά" καθαρά, αλλά θα παίρνει και fuzz μπροστά χωρίς να λασπώνει (Aρα μάλλον τίποτα σε Twin)...

 

Eγω ώς τώρα έχω ακούσει έναν Matchless Chieftain, αλλά έχω ακούσει και πολυ καλά λόγια για κάποιους Victoria Amps.

 

Oι γνώμες σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτος εδω.

http://s256.photobucket.com/albums/hh170/ffmakis/?action=view&current=Picture006.jpg

Παιζει με οτι και να του βαλεις.

Ιδανικος για Jazz μεχρι οτι θελεις.

Εγω του βαζω οτι προενισχυτη θελω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακούσει τόσο λίγους που είναι ζήτημα αν αξίζει να τοποθετηθώ, αλλά οι δύο προτάσεις που χρησιμοποιείς για να ορίσεις το "δικό σου" all-around ήχο με πάνε κατευθείαν στο Hiwatt Custom 100 του φίλου Noizster NicolasAth72.

 

Ελπίζω να δει εγκαίρως το thread και να...παινέψει το σπίτι του!

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακούσει τόσο λίγους που είναι ζήτημα αν αξίζει να τοποθετηθώ, αλλά οι δύο προτάσεις που χρησιμοποιείς για να ορίσεις το "δικό σου" all-around ήχο με πάνε κατευθείαν στο Hiwatt Custom 100 του φίλου Noizster NicolasAth72.

 

Ελπίζω να δει εγκαίρως το thread και να...παινέψει το σπίτι του!

 

 

Τρομερή πεταλομηχανή οι hiwatt....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πιο all around ενισχυτης ειναι σιγουρα αυτος που υπαρχει σε ΟΛΑ σχεδον τα στουντιο και τις σκηνες στον πλανητη,κανει τα ΠΑΝΤΑ με ανεση,ειναι pedal friendly και τον συναντας σε ολα τα ειδη μουσικης (απο slasa,reggae & rumba μεχρι alternative,brit rock & blues) αυτος ΣΙΓΟΥΡΑ ειναι ο TWIN REVERB.

 

Oσοι TR ακουγονται "κακα" με πεταλια (λασπωνουν,"ξυνουν" κτλ) απλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ρυθμισμενοι,εχουν λαθος μεγαφωνα ή ειναι ταλαιπωρημενοι.

 

Το ιδιο all around ειναι και οι Pro Reverb οπως και οι Super Reverb ,απο εκει και περα & οι υπολοιποι μικροτεροι κλασσικοι Fender ειναι all around αλλα σε καποιους πεφτουν "μικροι" παντως και οι ννες σειρες της Fender ειδικα η σειρα HOT ROD μπορει να παιξει τα παντα.

 

Προσωπικα ο πιο versatile & all around ενισχυτης που εχω στην κατοχη μου (και ο μονος που εχω κρατησει μετα απο δεκαδες Fender,Vox,Marshall,etc) ειναι ενας Mesa Boogie Mark 1 (ουσιαστικα ενας TWIN δηλ αλλα σε μικρο package )

 

Αλλα γενικα οποιοσδηποτε ενισχυτης εχει ΠΟΛΥ καλο καθαρο ηχο,δεν "σπαει" (εχει δηλ.headroom) & ειναι καλορυθμισμενος μπορει να παιξει τα ειδη που λες. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα γενικα οποιοσδηποτε ενισχυτης εχει ΠΟΛΥ καλο καθαρο ηχο,δεν "σπαει" (εχει δηλ.headroom) & ειναι καλορυθμισμενος μπορει να παιξει τα ειδη που λες. ;)

Ετσι ακριβως.... μονο που super & Twin ειναι γαιδουρια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μόνο που οι Τwin είναι το μέρος που τα fuzz πάνε για να πεθάνουνε  ;D ;D ;D

 

Κι αυτοί οι Ηot Rod...πολύ λάσπη ρε παιδί μου...καλύτερα τα καθαρά του JCM 800 στο low input...

 

Για τους Ηιwatt αν έχεις τον χώρο να τους ανοίξεις στο 11... συμφωνώ (Townshed ζεις, εσύ μας οδηγείς)...

 

Και για τον Μark I, λόγω μάλλον του διαφορετικού gain structure...

 

Aλλά ο Vox AC50 πολύ με ψήνει... μπορεί και να μοιάζει με τον Chieftain άραγε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που θα περασεις θα τον ακουσεις.

Αν και δεν εχω την αναλογη καμπινα.

Marshall Jcm 800 ειχα 2-3 ο ενας ειτανε πολυ καλος, (2203) 1983

οι αλλοι 2 πολυ μαπα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μια που θα περασεις θα τον ακουσεις.

Αν και δεν εχω την αναλογη καμπινα.

Marshall Jcm 800 ειχα 2-3 ο ενας ειτανε πολυ καλος, (2203) 1983

οι αλλοι 2 πολυ μαπα.

 

 

εγώ έχω έναν 4104 του 1983...καθόλου μάπα, σαν ακομπρεσσάριστο Plexi 50άρι παίζει στο High, ενώ στο low λόγω πολύ μεγάλου headroom έχει και πολύ καλά καθαρά τύπου the seed απο τους Roots... Με αυτόν έπαιζε και ο κιθαρίστας των Blur πριν το γυρίσει στους Orange.

Φοράει αυθεντικά Rola G12'65, και για την ιστορία έχει κάνει τον ιδιοκτήτη ενός VHT των 3000 ευρώ να δακρύσει...

 

Να σαν αυτόν είναι, αλλά εμένα έχει τα original ηχεία...είναι 220v, φοράει EL34 και βέβαια είναι mint condition!!!

 

http://cgi.ebay.com/Marshall-JCM-800-4104-2x12-combo-1982-Vertical-Inputs_W0QQitemZ110300974768QQcmdZViewItem?hash=item110300974768&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1205%7C66%3A2%7C65%3A12%7C39%3A1%7C240%3A1318

 

αλλά με αυτόν Jazz ντεν παίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου