Προς το περιεχόμενο

Θεμα με αλλαγη χορδων και μπρατσο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης ένας άλλος κλασσικός τρόπος είναι να πάρεις μερικές επαγγελματικές κάρτες (business cards) και να τις "στοιβάξεις" στο πάχος που χρειάζεται για να κρατάει την βάση της γέφυρας παράλληλα με το σώμα της κιθάρας (αυτή είναι η θεωρητικά σωστή θέση για τα floyd rose).

 

Εφόσον η θέση της γέφυρας είναι η επιθυμητή (και η κιθάρα κουρδισμένη καλά), το σωστό πάχος του πάκου με τις κάρτες θα μπεί κάτω από το πίσω μέρος της γέφυρας και θα την σταθεροποιήσει χωρίς να αλλάξει το pitch. (Μπορείς να τυλίξεις το πάκο και με μονωτική ταινία για να το έχεις και για επόμενες χρήσεις)

 

Αυτό ήταν και το "δύσκολο" μέρος. Από εκεί και πέρα, βγάζεις όλες τις χορδές βάζεις καινούριες κλπ και τις κουρδίζεις (κάτι το οποίο γίνεται πολύ εύκολα αφού με τις κάρτες από κάτω το τρέμολο έχει γίνει ουσιαστικά fixed bridge). Όταν τις κουρδίσεις όλες στο σωστό pitch, το πάκο με τις κάρτες χαλαρώνει και βγαίνει άνετα.

 

Αν θελήσεις να αλλάξεις πάχος χορδών θα πρέπει πρώτα να φέρεις την βάση της κιθάρας στην σωστή παράλληλη θέση (βιδώνοντας τα ελατήρια από πίσω για να μετακινηθεί η γέφυρα προς τα πίσω σε περίπτωση που πας σε μεγαλύτερο πάχος και ξεβιδώνοντας τα ελατήρια για να μετακινηθεί προς τα εμπρός αν αλλάξεις σε πιο λεπτές χορδές)

 

Μετά φτίαχνεις ένα νέο πάκο καρτών στο σωστό πάχος κλπ κλπ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παιδια λογο ανωτερας βιας το καλοκαιρι αλλαξα τις χορδες απο 9αρες σε 10αρες(εκει που ημουν τους ειχαν τελιωσει οι 9αρες) αυτες τις 10αρες τις εχω ακομα πανω στη κιθαρα,δεν πειραξα καθολου το σετταρισμα και ουτε θελω, υπαρχει περιπτωση να παρουσιαστει κανενα προβλημα?Αμα ειναι να βαλω παλι 9αρες μιας και δεν θελω να πηγαινω σε τεχνικο για σετταρισμα για αυτον μονο το λογο(αφου ημουν ευχαριστημενος και με τις 9αρες)και μονος μου δεν ξερω/δεν εχω προσπαθησει ποτε να πειραξω την βεργα. :-[ ;D

 

Η κιθαρα εχει σταθερη γεφυρα.

 

Σορυ για την ερωτηση αλλα μου φανηκε παραπλησιο το θεμα και βαριομουν να ανοιξω καινουργιο thread ;D ;D ;D

And so castles made of sand melts into the sea.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παιδια λογο ανωτερας βιας το καλοκαιρι αλλαξα τις χορδες απο 9αρες σε 10αρες(εκει που ημουν τους ειχαν τελιωσει οι 9αρες) αυτες τις 10αρες τις εχω ακομα πανω στη κιθαρα,δεν πειραξα καθολου το σετταρισμα και ουτε θελω, υπαρχει περιπτωση να παρουσιαστει κανενα προβλημα?Αμα ειναι να βαλω παλι 9αρες μιας και δεν θελω να πηγαινω σε τεχνικο για σετταρισμα για αυτον μονο το λογο(αφου ημουν ευχαριστημενος και με τις 9αρες)και μονος μου δεν ξερω/δεν εχω προσπαθησει ποτε να πειραξω την βεργα. :-[ ;D

 

Η κιθαρα εχει σταθερη γεφυρα.

 

Σορυ για την ερωτηση αλλα μου φανηκε παραπλησιο το θεμα και βαριομουν να ανοιξω καινουργιο thread ;D ;D ;D

 

Καλά, δεν είναι τελείως παραπλήσιο, αλλά ΟΚ.  ;D ;)

 

Μπορεί με την αλλαγή που έκανες να μην επηρεάστηκε το μπράτσο (οπότε δεν χρειάστηκε σφίξιμο η βέργα) αλλά σίγουρα είναι άλλα-ντάλλων οι αρμονικές σου. Έκανες έλεγχο?

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοεις το intonation το εφτιαξα κουνωντας τα βαγονακια στην γεφυρα.

 

Μια χαρά τότε, προφανώς οι 10άρες που έβαλες είχαν παρόμοια τάση με τις προηγούμενες 9άρες.

 

Πάντως το να πειράξεις τη βέργα δεν είναι και εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς.  ;) Αλοίμονο αν έπρεπε να πηγαίνουμε στο μάστορα για τέτοια θέματα.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ στις παλιές φέντερ που έβγαιναν με 9άρες χορδές άτομα σαν τον srv τους κοπανάγανε κάτι 13άρες και ήταν τουφέκια. Μην φοβάστες, γιαυτό είναι οι βέργες και οι υπόλοιπες ρυθμίσεις...

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά τότε, προφανώς οι 10άρες που έβαλες είχαν παρόμοια τάση με τις προηγούμενες 9άρες.

 

Πάντως το να πειράξεις τη βέργα δεν είναι και εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς.  ;) Αλοίμονο αν έπρεπε να πηγαίνουμε στο μάστορα για τέτοια θέματα.

Οι 10αρες δεν εχουν ποτε το ιδιο tension με 9αρες στο ιδιο κουρδισμα.

Το neck θα εχει "σιγουρα" αναγκη απο 1-2 κλικ σφυξιμο εαν θες η κιθαρα σου να επανελθει στο παλαιοτερο action που ηταν σιγουρα λιγο χαμηλοτερο και "σωστοτερο"(εαν μου επιτρεπεται η εκφραση!) :)

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου