Προς το περιεχόμενο

Drum Mics ®


DrRhythm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτι άλλο, κάνα μικροφωνάκι για ταμπούρο παίζει που να είναι εξίσου καλό με τα Shure SM57 και Audix I5, άλλα όχι τόσο "τσουτσούνι" εμφανισιακά;  :o

 

Keep the info coming...  :)

 

Σε χαλάει η εμφάνιση ή το μέγεθος?

 

Ένα εξίσου καλό αλλά λίγο ποιο δύσκολο στην τοποθέτηση είναι το sennheiser 609 :

 

Evolution-609-Silver.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σε χαλάει η εμφάνιση ή το μέγεθος?

 

Ένα πράγμα που με ξενερώνει αρκετά είναι να πρέπει να περάσω ανάμεσα από τα ήδη cramped στηρίγματα των πιατινιών ακόμα ένα boom stand για μικρόφωνο snare/floor tom και δε συμμαζεύεται, προτιμώ αυτά που μαγκώνουν με clip στο hoop των τυμπάνων.

 

 

Είδα σε πολλά overheads να πωλούνται σε matched pair, τι σημαίνει αυτό;

 

π.χ. εγώ ήμουν της άποψης να πάρω ένα AKG 451 κι ένα OKTAVA MK012 για να δοκιμάσω και τα δύο για τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά τους, αλλά αν είναι με ένα matched το αποτέλεσμα να είναι καλύτερο, το ξανασκέφτομαι.

 

furthermore, ένα Rode NT4 θα μπορούσε να με καλύψει αντί δύο overheads, με το X/Y που διαθέτει;

 

ΥΓ: ζει ακόμα η 12 χρονη GRANITE???  ;D

 

Ζει και βασιλέυει  :D :D , έχει γίνει πολύ καλό practice σετάκι, μέχρι και σε live βγήκε ένα από τα tom.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Matched pair, αν με βοηθούν τα Αγγλικά μου, εννοούμε πως η τιμή συμπεριλαμβάνει 2 ακριβώς ίδια overheads.

 

To keep you is no benefit. To destroy you, no loss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πράγμα που με ξενερώνει αρκετά είναι να πρέπει να περάσω ανάμεσα από τα ήδη cramped στηρίγματα των πιατινιών ακόμα ένα boom stand για μικρόφωνο snare/floor tom και δε συμμαζεύεται, προτιμώ αυτά που μαγκώνουν με clip στο hoop των τυμπάνων.

 

Υπάρχει αυτό που δέχεται διάφορα μικρόφωνα - μεταξύ των οποίων και το SM57 - και πιάνει εύκολα στο στεφάνι (αν και όχι τόσο καλά στα χυτά στεφάνια...).

Η γνώμη μου είναι πως αξίζει να έχεις το 57, ακόμα κι αν χρειάζεσαι βάση.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Matched pair, αν με βοηθούν τα Αγγλικά μου, εννοούμε πως η τιμή συμπεριλαμβάνει 2 ακριβώς ίδια overheads.

 

 

Matched pair σημαίνει πως τα 2 μικρόφωνα είναι διαλεγμένα ώστε να έχουν ακριβώς τα ίδια specs και ηχητική απόκριση ώστε να μπορούν να χρησιμοποιηθούν σαν stereo pair και συνήθως είναι 2 μικρόφωνα με κοντινό serial number. Τώρα το κατα πόσο αυτό ισχύει είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα από μόνο του. Πάντως για overhead δε θα χρειαστείς κάτι παραπάνω από cardiod κάψα σε αυτή τη φάση οπότε αυτό το σετάκι θα σε βολέψει μια χαρά. Είναι και ποιο φθηνό από το να πάρεις 2 μαζί, πράγμα σπάνιο για matched pair επειδή όλοι τα χτυπάνε λίγο παραπάνω για το "και καλά" της υπόθεσης.

 

Υπάρχει αυτό που δέχεται διάφορα μικρόφωνα - μεταξύ των οποίων και το SM57 - και πιάνει εύκολα στο στεφάνι (αν και όχι τόσο καλά στα χυτά στεφάνια...).

Η γνώμη μου είναι πως αξίζει να έχεις το 57, ακόμα κι αν χρειάζεσαι βάση.

 

Μαζί με αυτό που λες υπάρχει και αυτό αυτό της K&M που είναι ποιο φθηνό και βολικό από της shure. Εγώ το χρησιμοποιώ ανελλιπώς σε όλα τα τύμπανα και με άλλους ντράμερ και ποτέ κανένας δεν παραπονέθηκε ότι τον ενοχλεί.

 

furthermore, ένα Rode NT4 θα μπορούσε να με καλύψει αντί δύο overheads, με το X/Y που διαθέτει;

 

Ναι μπορεί, αλλά θα σε περιορίσει αρκετά ως προς το placement ειδικά αν θέλεις να εφαρμόσεις κάποια τεχνική όπως του recorderman.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζί με αυτό που λες υπάρχει και αυτό αυτό της K&M που είναι ποιο φθηνό και βολικό από της shure. Εγώ το χρησιμοποιώ ανελλιπώς σε όλα τα τύμπανα και με άλλους ντράμερ και ποτέ κανένας δεν παραπονέθηκε ότι τον ενοχλεί.

 

Flea, ενδιαφέρον φαίνεται αυτό, κυρίως λόγω της τιμής του. Έχεις διαπιστώσει αν πιάνει εκτός από το στεφάνι, και σε isolation mounts τύπου RIMS;

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως έχει αναφερθεί και σε άλλο thread τα mic πρέπει να μπαίνουν σε βάσεις (γερανούς)

και όχι στο στεφάνι λόγο του ενοχλητικού resonance, αυτά είναι μόνο για live

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εντάξει, σε ένα περιβάλλον επαγγελματικού στούντιο, όσο μεγαλύτερη "απομόνωση" έχεις τόσο το καλύτερο.

Αλλά για (καλές) ερασιτεχνικές εγγραφές, και ειδικά αν έχεις περιορισμένο χώρο, μια χαρά δουλειά κάνουν τοποθετημένα και στο στεφάνι.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έχει μικρό χώρο τότε εντάξει ΑΛΛΆ στην προκειμένη περίπτωση θα βάλει 4 mic

που σημαίνει 2 over 1 kick και 1 snare

 

ε 3 βάσεις θα έχει και μάλιστα οι 2 μεγάλες (overhead) στη μία ακόμα για το snare θα κολλήσει?

 

αν βάλει και σε tom και σε floor τότε αν δεν έχει χώρο να χρησιμοποιήσει αυτό το holder

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως έχει αναφερθεί και σε άλλο thread τα mic πρέπει να μπαίνουν σε βάσεις (γερανούς)

και όχι στο στεφάνι λόγο του ενοχλητικού resonance, αυτά είναι μόνο για live

 

Mπα τα συγκεκριμένα δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα, η κατασκευή τους είναι τέτοια που δεν επιτρέπει να περνάει τίποτα. Τα έχω κάνει a/b με τοποθέτηση σε βάση και δεν υπήρχε καμία διαφορά.

 

Έχεις διαπιστώσει αν πιάνει εκτός από το στεφάνι, και σε isolation mounts τύπου RIMS;

 

Ναι άνετα, εγώ μέχρι και σε πιατίνι το έχω πιάσει  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου