Προς το περιεχόμενο

Guns 'n' Roses - Chinese Democracy: στα ράφια μετά από 14 χρόνια αναμονής;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mε μια ιστορία που τις μακροχρόνιες, κωμικές και κουραστικές της ανατροπές θα ζήλευε και η ίδια η φωσκολική "Λάμψη", το περιβόητο "Chinese Democracy", το νέο άλμπουμ του Axl Rose και κατά προέκταση, των Guns 'n' Roses, δείχνει έτοιμο (για νιοστή φορά) να δει επίσημα το φως της δημοσιότητας στις 23 Νοεμβρίου.

 

chinese-democracy.jpg

 

http://www.rollingstone.com/rockdaily/index.php/2008/10/22/guns-n-roses-management-officially-announce-chinese-democracy-release/

http://en.wikipedia.org/wiki/Chinese_Democracy

http://hardrockhideout.wordpress.com/2008/09/27/best-buy-gets-chinese-democracy-exclusive/

 

Έχοντας κοστίσει μυθικά ποσά παραγωγής, ηχογράφησης και δικαιωμάτων, με μια σειρά από πολύ αξιόλογους μουσικούς όπως πχ. Brian May και Βuckethead που η συμμετοχή τους μέσω των ηχογραφήσεων τους δεν είναι ακόμη σίγουρη, με ατελείωτες μικροδιαρροές κομματιών (το άρθρο της Wiki δεν καλύπτει ούτε καν την κορυφή του παγόβουνου όλης της... σαπουνόπερας), με μια μεγάλη σειρά προγραμματισμένων και ακυρωμένων release dates, το μόνο που μπορεί να ελπίζει κανείς είναι ότι η αναμονή τελικά θα αξίζει τον κόπο... (μεταξύ μας, ψιλομάπα το βλέπω το καρπούζι).

 

 

Το πρώτο σινγκλ, το ομώνυμο "Chinese Democracy", έχει ήδη κυκλοφορήσει εδώ και 10 μέρες:

 

http://www.youtube.com/watch?v=JFruaNAyEM4

 

 

Το δεύτερο σινγκλ, το "Shackler's Revenge", βρίσκεται εδώ κι ενάμισι μήνα στο βιντεοπαιχνίδι Rock Band 2:

 

http://www.youtube.com/watch?v=cl_yubXB_9Y

 

 

Το τρίτο σινγκλ, το ιδιόρρυθμο και εντελώς un-Guns'n'Roses "Ιf the World", ακούγεται στους τίτλους τέλους της νέας ταινίας του Ρίντλει Σκοτ Body Of Lies, με πρωταγωνιστές τον Ράσελ Κρόου και Λεονάρντο Ντι Κάπριο:

 

http://www.youtube.com/watch?v=Zg3ntAoveHQ

 

... και μια βολτούλα από το YouTube θα βοηθήσει και σε μια πρόχειρη ακρόαση των υπόλοπων κομματιών του άλμπουμ.

 

Discuss!!  ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ούτε για 6/10 τα single που ακούσαμε...A rε, που είναι η μπαντάρα του Appetite και του Illusion? :-\

 

(βέβαια γούστα θα μου πείτε...)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε για 6/10 τα single που ακούσαμε...A rε, που είναι η μπαντάρα του Appetite και του Illusion? :-\

 

(βέβαια γούστα θα μου πείτε...)

Συμφωνώ. Αν βγάλεις το guns n roses και βάλεις zputsam band, θα πήγαινε στα αζήτητα. Αλλα οι φωστήρες της βιομηχανίας θα το προμοτάρουν και θα το ρίξουν στην αγορά ως 10/10, για να ρεφάρουν απο τη χασούρα τους όλα αυτά τα χρόνια.

TO BEER OR NOT TO BEER

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Chinese democracy: πολυ pod ακουω στις ρυθμικές ή μου φαίνεται? Μπαίνει γαμάτα η μπάντα (?), hard groove, γεια σου Axl, G'N'F'R goes stoner, καλό ρεφραινάκι, ποιός σολάρει? Για Καλαθοκέφαλος ακούγεται, παπάδες παίζει πάλι.

Shackler's Revenge: ΝΙΝ, ρεφραίν χάλια 80ίλα, πάλι buckethead? τι κάνει πάλι το παλικάρι? Primus θυμίζει... και Zombie. Καλό. Πολύ χάλια το ρεφραίν!!

Ιf the World: ιντερεστίνγκ... σαλατούλα... νάτα και τα μαθήματα φωνητικής... Ποίος είσαι, ο Prince? Να τα και τα γκομενάκια να χορεύουν, και κ@υλοσόλο, πσσσς, μπορεί να είσαι και ο Michael o Jackson, ώπα flamenco outro γειά σας.

 

Πριν 15 χρόνια περίμενα 4 ώρες όρθιος για βγει ο Τριαντάφυλλος με την παρέα, night train και φύγαμε, και γούσταρα τρελά, περπάτησα στον γυρισμό όλη την Κηφισίας κάτω... Τώρα, σαν λίγο μαδημένος μου ακούγεται, και μιας και εγώ σαν λίγο μαδημένος αισθάνομαι βραδυάτικα, αντιμετωπίζοντας την φιλοσοφική πρόκληση του bloody_sunday

... και μια βολτούλα από το YouTube θα βοηθήσει και σε μια πρόχειρη ακρόαση των υπόλοπων κομματιών του άλμπουμ.

λέω καλύτερα να πάω για ύπνο.

Αφου ακούσω πάλι τα σόλο. (μπράβο Axl, καλύτερος είναι απο τον άλλον, ευχαριστήθηκες τώρα?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μούφα μου μυρίζεται. Αλλά ευτυχώς βγαίνει σύντομα, πριν πεθάνει από γηρατειά και ο τελευταίος οπαδός των GnR. ;D

 

ΥΓ. Darshan, προετοιμάζεσαι για μουσικοκριτικός σε έντυπο του Τσαγκαρουσιάνου; Ή είσαι ήδη;  :)  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Darshan, προετοιμάζεσαι για μουσικοκριτικός σε έντυπο του Τσαγκαρουσιάνου; Ή είσαι ήδη;  :)  ;D

 

του Γεωργελέ  ;D  Να σου στείλω βιογραφικό για άλλες απορίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πάντως βλέπω μια κινητικότητα από μεγάλα ονόματα του παρελθόντος, όπως Metallica, Guns'n'Roses και AcDc (το καινούργιο τους πριν από καμιά βδομάδα καρφώθηκε στα No.1 όλου του πλανήτη). Μάλιστα, μερικοί όπως οι Metallica έχουν το θάρρος με το νέο τους άλμπουμ να παίζουν κάτι μακριά από τις προτιμήσεις της μάζας.

 

Λέτε να μπουν σύντομα αυτές οι επιρροές old-school ροκάδικων/μεταλλικών ήχων στην καθημερινή μας popular culture; Ήδη μπορώ να φανταστώ ορδές διαφημιστών και σχεδιαστών μόδας να εργάζονται πυρετωδώς ετοιμάζοντας νέα τρεντς...  ;D ::)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ac/dc, άκουσα το single. ντράπηκα που το άκουγα... metallica, όντως το ψάχνουνε ακόμα, ας είναι καλά o Trujillo.

Πάντως, πάνε κανα-δυο χρόνια, madonna με μπλουζάκι motorhead και βανδή με maiden.

Άντε και Britney Spears με μπλουζάκι Venom...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πολυυπολογίζετε σε Καλαθοκέφαλο, καθώς έχει σφαχτεί με τον Axl κι αποχώρησε εδώ και 3-4 χρόνια από τους GnR. Μάλλον ο Bumblefoot είναι

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα οι guns n roses δεν μου λενε απολυτως τιποτα, και βασικα, δεν μου ελεγαν ποτε  ::)

ουτε μουσικα, ουτε στιχουργικα... εχω ολα τα albums τους, και το ωραιοτερο κομματι τους πιστευω οτι ειναι μια διασκευη (since i don't have you)..

κατα τ'αλλα;  ολο αυτο το macho στυλ ποτε δεν μου εκανε κλικ.. ρατσισμος, σεξισμος, ντυσιμο για τα καρναβαλια, μαρσαλ ενισχυτες (μπλιαχ) και ατελειωτο show off...

 

βεβαια οπως λενε, de gustibus non est disputandum.. 

γουστα λοιπον...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου