Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με την e-mu 0404.


talaipwria

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

μόλις αγόρασα την E-MU 0404. Την εγκατέστησα σε μία PCI slot, απενεργοποιήσα την παλιά μου on board κάρτα ήχου από τα BIOS, εγκατέστησα τα drivers, έκανα reboot και μου την αναγνώριζε το σύστημα μου κανονικά.

 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω ήχο. Δεν βγαίνει τίποτα. Και όταν πάω να παίξω ας πούμε ένα mp3 δεν βγάζει κάποιο error. Σαν να παίζει κανονικά. Έλεγξα την Διαχείριση Συσκευών, το Contro Panel και τις εντάσεις (κάτω δεξιά το ηχειάκι), αλλά όλα κανονικά.

Εγκατέστησα και τον ψηφιακό μείκτη της κάρτας αλλά δεν βρήκα κάποιο πρόβλημα, δεν υπήρχε τίποτα mute ας πούμε.

 

Η κάρτα έχει 2 αναλογικές εξόδους και 2 αναλογικές εισόδους, για μεγάλα καρφιά. Τα ηχεία μου έχουν καλώδια με μικρά καρφιά αλλά έβαλα το ειδικό βυσματάκι, που μετατρέπει το μικρό σε μεγάλο. Τα ηχεία δουλεύουν κανονικά, δεν υπάρχει περίπτωση να έχουν καεί δηλαδή. Μάλιστα όταν πάω να συνδέσω τα καλώδια, όταν ακουμπάω το βύσμα στην τρύπα, ακούγονται τα γνωστά "παράσιτα".

 

Οι συνδέσεις φαίνονται να είναι OK. Έκανα δοκιμές σε όλες τις τρύπες, εγκατέστησα και επανεγκατέστησα τα drivers τουλάχιστον 4 φορές αλλά το πρόβλημα παραμένει. Ούτε και input δέχεται καθώς δοκίμασα με το μικρόφωνο αν μπορώ να περάσω ήχο αλλά τίποτα.

 

Κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλώς ήρθες στο club λοιπόν!

 

κατέβασε τους 1,60 + drivers,patchmix (δηλ από έκδοση 1,60 και μετά-οι 1.8 drivers είναι μέχρι στιγμής σε beta μορφή) και αφού τους εγκαταστήσεις τρέχεις το patchmix dsp application ,πατάς δεξί κλικ στο εικονίδιο κάτω δεξιά και επιλέγεις restore defaults.

κάνεις ένα reboot και λογικά όλα μέλι-γάλα.

 

(ελπίζω να έχεις εγκαταστήσει τα winxp στο acpi pc σου και όχι σε standard pc,διαφορετικά μυρίζομαι προβλήματα)

 

 

ps:εξυπακούεται επίσης οτι στο "sounds and audio devices" στο "control panel",εχεις επιλέξει την emu.

 

ps2:για να "παίξει" προφανώς θα εγκαταστήσεις και το patchmix ,δεν είναι ένα απλό utility,επιβαλλεται

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν κατέβασα τους drivers 1.71. (όνομα αρχείου: EmuPMX_PCDrv_L4_1_71_21.exe)

και τη νεότερη έκδοση του Patchmix (EmuPMX_PCApp_L4_1_71_03a.exe)

 

Τα εγκατέστησα, έκανα Restore Defaults, έκανα reboot, αλλά το πρόβλημα επιμένει!

 

Τι άλλο μπορεί να φταίει και μας ξεφεύγει;;;

 

Υ.Γ. Ναι, ACPI PC είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να δείς είναι τι setup έχεις στο patchmix.

Δοκίμασε ένα από τα monitoring presets του manual.

Το πιό πιθανό είναι να μη στέλνει σήμα πουθενά τώρα. Αυτό είναι ένα μικρό "πακέτο" που θα πρέπει να μάθεις αρχικά. Δηλαδή την διακλάδωση του ήχου από τους drivers στην έξοδο. Μόλις καταλάβεις το πως... θα ακούσεις!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλεις να μας πεις και τα specs του μηχανήματος σου?

 

και εγώ είχα παρόμοια προβλήματα στην αρχή (χρησιμοποιώ την onboard της μητρικής για games) αλλά αφού έκανα αυτά που σου είπα το πρόβλημα μου λύθηκε.

 

(msi k8n neo4

3700 san diego)

 

επίσης υπάρχει και forum για τις emu

http://www.productionforums.com/emu/default.asp

όπου μπορείς να βρεις όλες τις απαντήσεις για τωρινά ...και μελλοντικά προβλήματα!!!

 

ps1:φόρτωσε το "product default" 44.1/48k στο patchmix

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yameth κι εγώ εκεί ψιλιάζομαι ότι είναι το prob. Όμως δεν βγάζω άκρη από τα configurations και τα ένα σωρό Send που έχει. Επίσης δεν βρήκα στο manual τίποτα monitoring presets. Εκτός αν δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς..

 

spirou:

 

CPU: AMD Athlon 1800+

OS: Windows XP Home + SP2

Memory: 256 MB

 

τώρα τα άλλα δεν τα θυμάμαι απ' έξω, αν χρειάζονται όμως πες μου να σ' τα πώ.

 

Καμιά άλλη ιδέα κανείς;;;;;; :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν θα τα βρείς στο manual.&

Πρόκειται για έτοιμα setup του patchmix.

Διάλεξε ένα monitoring setup (δηλ. κάτι που να περιέχει Wave in για ν'ακούς μέσα από τα γενικά προγράμματα όπως το media player πχ. Θα πρέπει να διαβάσεις και το manual patchmix, ενώ σε αυτή την σελίδα θα βρείς και setups για ηχογράφηση.

Σιγά - σιγά θα την μάθεις... που θα πάει...
Το ξέρω πόσο ενοχλητικό είναι.
Κάποιες κάρτες για να δουλέψουν θέλουν να ξέρεις mixer routing&λες και είμαστε όλοι ηχολήπτες...

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

You should now have two strips present. The ‘Waves L / R’ strip handles the WDM output which we don’t really need it as we are using ASIO. However the internal Windows sounds use this output so you may want to keep it. I will leave this up to you :) To delete it click on the strip and click the ‘Delete Strip’ button, then OK. You will also have an ‘ASIO OUT 1 / 2’ strip. This is the output strip that your recording software will send its signal to. Each of the strips has a peak meter in its top insert, these are useful in solving problems when you aren’t sure how far the audio is getting.

 

 

That’s our outputs..

 

Αυτά ακριβώς έχω κι εγώ αλλά τίποτα..

 

Μήπως έχει να κάνει τπτ με BIOS; Μήπως υπάρχει περίπτωση conflict με κάποια άλλη συσκευή;

 

Μήπως..; :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν φαίνεται για conflict. Θα είχες κλικς και ποπς.

Αν δεν έχεις κάποιο "κρυφό" fader στο mute, και έχεις επιλέξει την κάρτα σου σαν Default audio device στα audio properties του control panel, τότε θα έχει να κάνει με το σετάρισμα. (τα ηχεία σου εννοείται ότι είναι active έτσι; )

Δυστυχώς χωρίς εικόνα δεν μπορώ να κάνω τίποτα.

Θα σε παραπέμψω λοιπόν στον αντιπρόσωπο για να κάνεις χρήση του after sales service που πρέπει να σου προσφέρει άμεσα.

Θα θέλαμε όλοι να μάθουμε πως θα καταλήξει το θέμα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yameth,πολύ καλή σελίδα.

 

μήπως ξέρεις και καμία με tutorials του emulatorx?έχω ψάξει αλλά δεν έχω βρει κάτι το εξαιρετικό.

 

->talaipwria:χωρίς να θέλω να σε αγχώσω τα specs μηχανήματος σου δεν είναι και πολύ "ενθαρυντικά" για την emu.έχω δει πολλούς χρήστες να αντιμετωπίζουν προβλήματα με παρόμοια μηχανήματα.

 

τι να πω,τσέκαρε αν εχεις irq conflicts,κάνε switching μεταξυ samplerates, κατέβασε την τελευταία έκδοση του bios της μητρικης σου και γενικά κάνε όλα αυτα που προτείνουν χρήστες στο productionforums για παρόμοια προβλήματα.

 

δε μπορεί,κάποια ακρη θα βγάλεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου