Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με προενίσχυση-κάρτα ήχου-Cubase


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους....Ηχογραφούσα ως τώρα τελείως απλά καρφί στo input της καρτας ηχου χωρίς κανένα πρόβλημα με Cubase.Πρόσφατα έγινα κάτοχος της εξής προενίσχυσης :

 

http://www.thomann.de/gb/art_digital_mpa_mikrofonpreamp.htm

 

Όντας επίσης κάτοχος της ακόλουθης κάρτας ήχου :

 

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=2070&ref=pathfinder

 

...θέλω να κάνω τις ηχογραφήσεις για μια ακουστική κιθάρα πχ, με την εξής σειρά...

 

κιθάρα-->instrument input(προενίσχυσης)-->spdif output(προενίσχυσης)-->

-->spdif input(καρτας ηχου)

 

  Το πρόβλημα μου είναι ότι ενώ η προενίσχυση παίρνει σήμα απτην κιθάρα, δεν περνάει(το σήμα)μέσα στο pc στην κάρτα ήχου και κατά συνέπεια στο Cubase..

 

Να τονίσω ότι :

1) η προενίσχυση και το rca καλώδιο της δοκιμάστηκαν σε στούντιο χωρίς πρόβλημα και έπαιζε κανονικότατα.

2)το sample rate προενίσχυσης-κάρτας είναι σωστά ρυθμισμένα (44,1),ηχογραφώ στα 24 Bit

3)πρόσθεσα τα αντίστοιχα Bus για spdif στα vst connections του Cubase.

4)έλεγξα νά'ναι όλα ανοιχτά...εντάσεις κλπ.... ;)

5)οι ρυθμίσεις της κάρτας απότι ρώτησα σε φίλους που ασχολούνται με την ηχοληψία είναι σωστές....

6)το sync source ειναι ρυθμισμενο σε internal.Δοκίμασα να το βάλω σε external χωρις να ειμαι σιγουρος αν ειναι σωστό αλλά όταν δοκίμασα να ανοίξω το Cubase δεν ανοιγε και στη θέση του sample rate του mixer της καρτας ηχου έγραφε unlocked αντί 44.1...,οπότε το άφησα ξανά στο internal

 

  Παρολαυτα δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει και παρότι τηλεφωνικά με βοήθησαν...δυστυχώς δεν φαίνεται να περνάει το σήμα στο mixer της καρτας..

Θέλοντας λοιπόν να αποφύγω να τους ταλαιπωρήσω και να τους φέρω σπίτι μου και πιστεύοντας στη βοήθεια σας ευελπιστώ να ξεπεράσω το πρόβλημα και να πειραματιστώ επιτέλους πιο σοβαρά με τις ηχογραφήσεις...

 

p.s :Σορυ για το μακροσκελές κείμενο αλλά ήθελα να δώσω μια λεπτομερής ανάπτυξη στο πρόβλημά μου..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) To "rca" καλώδιο που λες πρέπει να είναι ειδικό για digital spdif συνδέσεις και όχι το απλό που χρησιμοποιούμε. Έχει άλλη Ωμική αντίσταση (75ohm)

3) Αν πρόσθεσες input bus το επέλεξες και από το input του καναλιού εγγραφής?

6) Εδώ υπάρχει πρόβλημα. Το sync source πρέπει να είναι οπωσδήποτε external spdif για να λοκάρει η m-audio από τον art.

H αλλαγή πρέπει να γίνεται μεν στο control panel της κάρτας αλλά αυτό πρέπει να καλέιται μέσα από το cubase, δηλ φορτώνεις το cubase πρώτα και μετά πας στο device manager και φορτώνεις το control panel από εκεί και κάνεις την ρύθμιση.

 

υγ. Μην ζητάς συγγνώμη, έτσι πρέπει να είναι όλα τα post που ζητούν βοήθεια. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φίλε Χαρυ...ευχαριστώ για την άμεση απάντηση...ήταν τόσα πολλά που ξέχασα να τονίσω ότι το καλώδιο rca ειναι οντως στα 75 Ω...τοχα προσέξει να μην κάνω λάθος στην αγορά....τώρα για το θέμα input επίσης το πρόσεξα να είναι οκ και να το έχω ανοίξει από μέσα....απο το καναλι εγγραφης...

 

Οπότε καταλαβαίνω ότι το πρόβλημα εντοπίζεται στο να γίνει η αλλαγή στην κάρτα και να μπει σε external...το θέμα είναι ότι δοκίμασα να το βάλω και μέσα από το Cubase αλλά πάλι δεν μου κάνει την αλλαγή....παραμένει σε internal......

 

...Δηλαδή πήγα στο control panel της καρτας μέσα απτο Cubase στα Devises αν θυμαμαι καλα....οπως μου ειπανε να κανω και εμφανιζεται το control panel οπως και οταν εχω κλειστο το cubase...δηλαδη δεν αλλαζει κατι στις επιλογες μου....υποτιθεται ανοιγω τους drivers της καρτας μεσα απο το control panel της καρτας μέσα απτο Cubase και μου εμφανιζεται το ιδιο παραθυρο του μικτη της καρτας που εχω στην επιφανεια των windows....

 

Λεπτομερειες του συστηματος μου δεν αναφερω καθως λειτουργει κανονικοτατα οπως ανεφερα αρχικα χωρις προβλημα....στις καρφι-εγγραφες

 

ουφ... :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Στο control panel της κάρτας πήγαινε στο spdif output source και βάλτο στη θέση mixer (μήν τυχόν απενεργοποιείται το spdif in όταν περνάει κώδικας ac3 από το spdif out)

2) Όταν δοκίμασες τον art και το ψηφιακό καλώδιο, τα δοκίμασες όπως τα έχεις στο σπίτι σου δηλαδή έστειλες ψηφιακή έξοδο από τον art σε κάποια συσκευή του studio και ακούσατε ήχο?

3) Μήπως το optical out του Art είναι ρυθμισμένο σε spdif και όχι σε adat? Μπορεί ο art να απενεργοποιεί την coaxial spdif out αν είναι ενεργή η optical spdif out.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 3 άκυρο. :)

 

Τέλος άλλα 3 πράγματα, ο διακόπτης του sample rate να είναι στη μέση στο spdif 44.1kHz και όχι ελαφρώς δεξιά στο aes/ebu 44.1kHz.

To digital level να είναι ανοιχτό.

Να μην έχεις συνδεδεμένο το aes/ebu xlr out γιατί πιθανότατα δεν θα παίξει το spdif out ταυτόχρονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Χαρη.....το 1 και το 2 είναι ακριβώς όπως τα λες και τα έχω κάνει.....το 3 προσπαθούσα να καταλάβω αλλά αφού λες άκυρο οκ....

 

Στα καινούρια που μου έγραψες το sample rate είναι όντως στη μέση στο spdif 44.1kHz , το digital level ανοιχτό και στη μέση και το μόνο καλώδιο που συνδέεται είναι το rca και το βύσμα της κιθάρας στη high gain input....α και το τροφοδοτικό  ;)

 

ουφ..κάτι γίνεται και δεν μπαίνει στο external....τι όμως?

...αύριο αν είναι θα προσπαθήσω να ανεβάσω κάποια στιγμή κάποιες φωτό απτις ρυθμίσεις μου γιατί πιστεύω ότι κάτι θα μου ξεφεύγει........

 

επίσης να ρωτήσω....στην κάρτα ήχου το input selector Που πρεπει να το εχω?στο front h rear?απλα για να μην το ανοιγοκλεινω συνεχεια για να ελεγχω για σημα....

 

Ευχαριστώ καλό βράδυ και εννοείται κάθε επιπλέον συμβουλή δεκτή

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες μήπως έχεις συνδέσει το καλώδιο στο spdif out της κάρτας κατά λάθος.

 

Μου φαίνεται πάντως ότι το πρόβλημα είναι στην m-audio. Ανέβασε καμιά εικόνα του control panel να δούμε αλλά πέρα από αυτό βγάλε και ξαναβάλε και τους drivers της m-audio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Καλησπέρα και πάλι...δυστυχώς είχε πέσει λίγο δουλίτσα το σαβ/κο και τώρα βρήκα χρόνο να γράψω....

 

  Στο θέμα μας....το καλώδιο είναι στο input και γενικά τα έχω προσέξει πάρα πολύ ως τώρα και δεν πιστεύω ότι έχω συνδέσει κάτι λάθος...

  Το πρόβλημα είμαι σχεδόν σίγουρος ότι βρίσκεται στο πως θα μου επιτρέψει το σύστημα να βάλω το sync source σε external...Δυστυχώς δεν βρήκα ακόμα τρόπο και το πρόβλημα παραμένει...

  Τους drivers φοβάμαι να τους πειράξω γιατί είμαι λίγο άσχετος από τέτοια καθώς μου το έφτιαξαν το σύστημα πριν από 2 χρόνια και για λόγους ασυμφωνίας δεν έχω κρατήσει επαφή...οπότε αν κάνω καμιά ζημιά δεν θα ξέρω πως να το φτιάξω κλπ...κλπ....παρόλαυτα εξακολουθώ να πιστεύω ότι το πρόβλημα έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις καθώς στις υπόλοιπες ηχογραφήσεις που ανέφερα παραπάνω δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα...

  Επίσης να ρωτήσω....στην κάρτα ήχου το input selector Που πρεπει να το εχω?στο front h rear?απλα για να μην το ανοιγοκλεινω συνεχεια για να ελεγχω για σημα....

 

Παραθέτω μία φωτό του control panel μήπως έχω κάνει κάτι λάθος εκεί...(δυστυχώς είναι από κιν..ελπίζω να φαίνεται) [/img]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου