Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με DVD που δεν αναγνωρίζεται ως συσκευή εγγραφής


npap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Αγαπητοί φίλοι ζητώ τα φώτα σας (έστω και το φακό σας άντε έστω και κανά λεντάκι... ;D)

 

ένα DVD SATA Sony Οptiarc ξαφνικά δεν αναγνωρίζεται ως συσκευή εγγραφής από τα ανάλογα προγράμματα...

σαν player το βλέπουν κανονικά...

μέχρι τώρα (εδώ και κάτι μήνες) έγραφε άψογα...

κατέργησα ατον controler του,  το ξαναείδαν εκ νέου τα XP αλλά το πρόβλημα παρέμεινε...

ήταν ευκαιρία να ξαναεγκαταστήσω τα win αντικαθιστώντας τα παλιά ελληνικά sp1 με update sp3 που μου παρουσίαζαν

ανεξήγητες αστάθειες και με format έβαλα english XP pro sp2... βρήκα την υγειά μου σε σταθερότητα αλλά το DVD τα ίδια...

 

καμιά ιδέα για να γλυτώσω την επιστροφή του και τον χρόνο μου?

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα αντίστοιχο πρόβλημα (εμένα όμως δεν το έβλεπε καθόλου), απενεργοποίησα από το BIOS το "quick boot" (ή κάπως έτσι) και δούλεψε.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ευχαριστώ αν και δεν ελπίζω πολλά θα το δοκιμάσω...

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα δεν μας λες και πολλα..πιο sony optiarc ειναι?Με ποιο προγραμμα κανεις burn?Δοκιμασε να βαλεις το sata καλωδιο σε αλλα υποδοχη sata στην μητρικη και δες τι κανει...η αλλαξε ακομα και το sata καλωδιο του recorder...Επισης ισως να χρειαζεται καποιο firmware update ή καποιο driver για τα sata της μητρικης...Κανε και ενα load bios defaults...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης ισως να χρειαζεται καποιο firmware update

 

Εγώ εκεί θα ποντάριζα γέρο μου, πήγαινε στην διαχείριση συσκευών, στις συσκευές CD/DVD λέει ακριβώς το μοντέλο και την έκδοση του firmware. Μετά έμπα στην σελίδα της εταιρείας και θα βρεις κάπου το firmware που ψάχνεις.

Το firmware update είναι πολύ απλή διαδικασία, μην σε τρομάζει!

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

να το κάνω φίλτατoι μπανανοπαραγωγέ μου και simon αφού το λέτε αλλά αν ήθελε την αναβαθμισούλα του δεν θα είχε εξ αρχής πρόβλημα? μεχρι πρότινος έγραφε κανονικότατα όπως προανέφερα ...

 

θα δοκιμάσω να αλλάξω και καλώδιο και θέση στην μητρική..

 

burn soft πλην των nero 6, 7, 8 και Ashampoo Burning Studio 7, έχω δοκιμάσει και διάφορα αξιόλογα freeware όπως το infrarecorder αλλά τα ίδια..

 

άντε και καλή μου τύχη μάγκες...:)

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάνεις firmware update, καλιμπράρεται το σύστημα του λεϊζερ εκ νέου και μπορεί να στρώσει! Μερικές φορές αυτό μπορεί να ξαναφέρει στην ζωή ένα νεκρό οδηγό cd/dvd.

 

Πάντως αν δεν δουλέψει το κόλπο, και εφόσον είναι στην εγγύηση, δώστο πίσω χωρίς πολλά-πολλά, δεν αξίζει να παιδεύεσαι για ένα παλιο-dvd!

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

όχι ρε Κωστή μ'...τι εγγύηση και τρίχες για 30 ευρώ... θέμα χρόνου αλλά και περιέργειας ...γηράσκω αεί διδασκόμενος και "παιδευόμενος"...:)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου