Προς το περιεχόμενο

Jack Bruce: Led Zep Were Crap


kwstas79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Fenderiarh ατιμούτσικο ξέρω που το πάς και δυστηχώς δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί σου!!!  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Ευχαριστώ επίσης τα παιδιά που διορθώνουν την μνήμη μου για το ποιό τραγούδι είναι πού των Zepp.. γιατί ειλικρινά ο λόγος που τα έφερα ως παραδείγματά είναι ότι και εγώ πραγματικά δεν θυμόμουν αρκετά καλά μιάς και τα έχω αφήσει σε αυτήν την περιοχή μνήμης που λέει ο  Fenderiarhs, και τα βινύλια τους στο πατάρι στο πατρικό μου...

 

Πάντως το Wooman from Tokyo έχει παίξει πιό πολύ από το Good times bad times... το οποίο έκανε τεράστια επιτυχία στην εποχή του όμως μικρότερη από το Black Knight, ή το child in time για παράδειγμα. Όσο για το no quarter πριν το διασκευάσουν οι tool, πάω και στοίχημα ότι πιό πολύ ατάκα του Mel Gibson σε ταινία δράσης θα θύμιζε σε πολλούς παρά κομμάτι της ροκ... ιδιαίτερα για την πιό νέα γενιά.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 134
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όσο για το no quarter πριν το διασκευάσουν οι tool, πάω και στοίχημα ότι πιό πολύ ατάκα του Mel Gibson σε ταινία δράσης θα θύμιζε σε πολλούς παρά κομμάτι της ροκ... ιδιαίτερα για την πιό νέα γενιά.

 

Σε ό,τι με αφορά, έχασες, το θεωρώ Νο1 των Zeppelin.

 

 

(Κάποιοι δεν δίνουμε δεκάρα για τους Purple. Κάποιοι βρίσκουμε υπερεκτιμημένους τους Zeps. Καταλάβαμε πού τάσσεσαι, μην το ζορίζεις άλλο) ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φυσικά έχασα Earendil μου... δεν είμαι εσύ ούτε εσύ εγώ.

 

Μην με κατηγοριοποιείς σε παρακαλώ... είναι λάθος γιατί δεν διάβασες καλά ίσως την θέση μου.... μιλάς με έναν συμφορουμίτη που λατρεύει όλα τα κομμάτια των Zeppelin και δεν ξεχωρίζει κανένα... όπως λατρεύει και όλα τα κομάτια των Purple.. όμως πιστεύω πως αν τα βάλεις κάτω και αυτό είτε το θές είτε όχι ένας μέσος ροκάς θα σου πει 10 τραγούδια ότι θυμάται στο μπαμ από τους DP και 5 Από τους LZ.

 

Αν εσύ είσαι οπαδός των LZ τότε και γώ μαζί σου. Απλά μεγάλωσα ακούγοντας όλους αυτούς με ιδιαίτερο ζήλο... και μπορώ να ξεχωρήσω μέσα μου τι μου έδωσε ως μουσικό κίνητρο ο κάθε ένας τους για να παίξω κιθάρα.

 

Και για να γελάσουμε ο Blackmore με έβαλε στην πρίζα να παίξω κιθάρα στα 16 μου και ο Page να πάρω την ..... Gibson στα 28!!!  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D (πριν φοβόμουνα.... έλεγα έτσι θα ακούγομαι στο live????  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D)

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γουάτ;;:!!; Διαφωνώ κάθετα! Το Woman from Τοkyo στο υπογράφω ότι πολύ λιγότεροι το ξέρουν από το Νο Quarter (ειδικά από τη στιγμή που το διασκεύασαν οι Tool και το λένε και στις συναυλίες τους...) Και με αυτό που λες για το ραδιόφωνο διαφωνώ! Μετά βίας 2-3 κομμάτια των Περπλ βολτάρουν στα ερτζιανά ενώ τους Ζέπελιν τους παίζει και η κουτσή Μαρία...

 

ξεχνας πως εκανε διασκευη το smoke on the water η Εφη Θωδη ομως...  :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα άλλο θέμα όσο αφορά την εμπορικότητα των Zeppelin & Deep Purple , αυτό που έχω να πώ είναι ότι και οι 2 πούλησαν τα αντεράκια τους από δίσκους με ίσως ελαφρά εμπορικότερους τους Zepp.... όμως προσέξτε την διαφορά ... ρωτήστε έναν μέσο ακροατή της ρόκ, πόσα τραγούδια θυμάται από το In through out the door και το Coda, και ρωτήστε τον και πόσα track του έρχονται στο μυαλό από το Burn και το Stormbringer των Deep Purple. Είναι άνιση η σύγκριση... και γέρνει προφανώς την πλάστιγγα προς τους DP με το mistreated το ομώνυμο Burn, και το Soldier of fortune.... σε σχέση με το Achiles last stand.. (εκπληκτικό κομμάτι δε...).

 

η ιστορια απλα μιλαει.....(κ με λιγοτερα χρονια....)

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_best-selling_music_artists#cite_note-0

 

επειδη εμεις ζουμε στην καψουρο χωρα του σφακιανακη κ του Soldier of fortune δεν σημαινει οτι ολος ο πλανητης μας ακολουθει!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ιστορια απλα μιλαει.....(κ με λιγοτερα χρονια....)

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_best-selling_music_artists#cite_note-0

 

 

Πραγματικά ΕΔΩ φαίνεται πλέον η αλήθεια . Η Alla Pugachova , βάση των πωλήσεων είναι μακράν ανώτερη από Led Zeppelin και Deep Purple  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Όσον αφορά το τι κάνει ο υπόλοιπος πλανήτης δεν με απασχολεί στο παραμικρό , ούτε τα δημοψηφίσματα με συμμετέχοντες ΑΣΧΕΤΟΥΣ πιτσιρικάδες !

 

Όπως επίσης χοντροκομένες , ανώριμες τοποθρτήσεις...''σιχαίνομαι τους DP , ή παίζουν ΡΟΚ για 12χρονους'' !!!!!!

 

Ναι , ε? Το ''April'' ας πούμε είναι για 12χρονους , όπως και το ''Fools'' και το ''Place In Line'' και ...και..και...

Σίγουρα και το εγχείρημα με τη φιλαρμονική θα άρεσε σε ένα κάρο 10χρονους , ναι ναι....

 

Όσον αφορά τα μέσα που χρησιμοποιούμε για μία σύνθεση σε αντίθεση με μία ζωντανή εκτέλεση . Δηλαδή ΤΟΣΟ ανώτερες ήταν οι συνθέσεις του Page ρε παιδιά ? Γιατί οι live εμφανίσεις των DP , ΝΑΙ , ήταν ΑΝΩΤΕΡΕΣ , μακράν ! Και Αν αντιπαραθέσουμε τα 2 τραγούδια ΣΗΜΑ-ΚΑΤΑΤΕΘΕΝ των δύο συγκροτημάτων , τότε να πούμε ότι θέλουμε για το ''Smoke On The Water'' σε αντίθεση με το ''Whole Lotta Love'' που είναι μία -και με απόφαση δικαστηρίου- ξεκάθαρη ΛΗΣΤΕΙΑ !

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα  :)

 

Προτείνω να αλλαχτεί ο τίτλος σε:

 

"Που είναι η μπάλα; Οεο;"

 

Τα σέβη μου

 

Τσερεμόνης

 

 

υ.γ. βρήκα κάτι μπάλες, μήπως είναι καμια η δικιά σας;

tennis%20ball.jpg

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το τι κάνει ο υπόλοιπος πλανήτης δεν με απασχολεί στο παραμικρό , ούτε τα δημοψηφίσματα με συμμετέχοντες ΑΣΧΕΤΟΥΣ πιτσιρικάδες !

οκ αλλα ουτε η Ελλαδα ειναι το κεντρο κοσμου....

γενικα ειμαστε χωρα της κλαψομουνιας οποτε τραγουδια που αναφερει ο Tag ειναι λογικο να ειναι διασημα οπως κ το Belladona τον Ufo που μονο στο Ελλαδα ειναι γνωστο. Για αυτο κιολας μας επισκεπτονται οι Scorpions σχεδων καθε χρονο κ γεμιζουν τα γηπεδα. Επισης αυτο δεν ειναι δημοψηφισμα αλλα οι πραγματικες πωλησεις( κ το εβαλα γιατ ο Tag ανεφερε τους purple ως πιο εμπορικα πετυχημενο Group)

 

Όπως επίσης χοντροκομένες , ανώριμες τοποθρτήσεις...''σιχαίνομαι τους DP , ή παίζουν ΡΟΚ για 12χρονους'' !!!!!!

 

Ναι , ε? Το ''April'' ας πούμε είναι για 12χρονους , όπως και το ''Fools'' και το ''Place In Line'' και ...και..και...

Σίγουρα και το εγχείρημα με τη φιλαρμονική θα άρεσε σε ένα κάρο 10χρονους , ναι ναι....

 

για 12χρονους οχι αλλα μεχρι τα 18 το πολυ.....

η μουσικη τους ειναι καθαρα για να χτυπηθεις κ να ξεσπασεις....

ειναι πολυ ομορφη αλλα ειναι για εκεινα τα δυσκολα χρονια της εφηβιας!

το βλεπω κ στην παρεα μου κ στους οσους γνωριζω οτι πολυ λιγοι ακουνε πλεον DP σπιτι τους(ενω ZP ολοι μας). Σιγουρα υπαρχουν πολλες εξερεσεις αλλα θα ειναι τυποι που ακουνε μονο Μεταλ κ Hard Rock γιατι αμα μεγαλωνοντας ακουσεις κ αλλες μουσικες πιο Prog, psychedelic οι DP σου φαινονται βαρετοι(εκτος εαν ανακαλυψεις τους 3 πρωτους δισκους που μεχρι τοτε κανεις δεν ειχε ακουσει....)

 

Όσον αφορά τα μέσα που χρησιμοποιούμε για μία σύνθεση σε αντίθεση με μία ζωντανή εκτέλεση . Δηλαδή ΤΟΣΟ ανώτερες ήταν οι συνθέσεις του Page ρε παιδιά ? Γιατί οι live εμφανίσεις των DP , ΝΑΙ , ήταν ΑΝΩΤΕΡΕΣ , μακράν ! Και Αν αντιπαραθέσουμε τα 2 τραγούδια ΣΗΜΑ-ΚΑΤΑΤΕΘΕΝ των δύο συγκροτημάτων , τότε να πούμε ότι θέλουμε για το ''Smoke On The Water'' σε αντίθεση με το ''Whole Lotta Love'' που είναι μία -και με απόφαση δικαστηρίου- ξεκάθαρη ΛΗΣΤΕΙΑ !

 

 

 

επειδη εσυ το ζητησες δες !

http://www.youtube.com/watch?v=9jp3de50_d8

 

http://www.youtube.com/watch?v=V_hxCJYbUXo

 

http://www.youtube.com/watch?v=J0Wn79EB6cQ

δεν υπαρχει ολοκληρη απο το TSRTS οποτε παρε μια παλια αλλα κ μερικα αποσπασματα!

 

βλεπεις το απολυτο Παρτακιδο group(Deep Purple) που περιμενει ο καθενας να παιξει το σολο του κ μεχρι εκεινη την ωρα παιζει το πιο ανουσιο ρυθμικο κ απο την αλλη ενα group που ξερει πως να παιζει ΜΑΖΙ

με ενα Jones να χωνει κ οχι να παιζει μια νοτε το 15λεπτο με εναν Bonham να σου σπαει τα ντυμπανα με τα τουμπανα του με ενα page να ξερει οτι υπαρχουν κ αλλα Chords περα του Power Chord.....

 

οσο για την κλεψια πανε ακου την πρωτη εκτελεση κ ελα να με πεις!

αλλα κ απο την αλλη ο Βλακμορ δεν εχει κλεψει κ λιγα.....

κ καλα εκανε βασικα οποιος ειναι μαγκας ας κλεψει κ εας κανει αυτα που κανανε!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου