Προς το περιεχόμενο

tc elecronic se100 vs rode nt1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλεποντας τον τιτλο η απαντηση ειναι απλη RODE NT1!! ΑΛΛΑ. Επειδη χρησημοποιω ενα χωρο ο οποιος πασχει απο ηχομόνοση μήπως το Rode θα λαμβάνει καλήτερα και τον θόρυβο του δωματίου με αποτέλεσμα να εχω ενα χειρότερο σημα????? ??? ???

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτο. sorry .Μακάρη να ηταν TC electronics (αν βγαζουν μικροφωνα ) . Εχω ηδη το se electronics 1000a , απλα σκεφτομαι αν αξιζει τον κοπο να παω σε κατι καλυτερο χωρις να εχω ηχομονοση.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως τα δύο αυτά μικρόφωνα είναι στην ίδια κατηγορία και ελάχιστες διαφορές θα βρεις.

Βασικά αυτό που χρειάζεσαι (αν δεν μπορείς να κάνεις μια στοιχειώδη ηχομόνωση) είναι ένα λιγότερο ευαίσθητο μικρόφωνο.

Το να πάρεις κάποιο δυναμικό μικρόφωνο ίσως σου περιόριζε το πρόβλημα.

Τι πηγή θες να ηχογραφήσεις (φωνή, ακουστικό όργανο ή κάτι άλλο);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φωνη και ακουστικη κιθαρα. Παντος νομιζω πως εχουν τεραστια διαφορα τα δυο μικροφωνα. Αλλα αν εισαι για να το λες κατι θα ξερεις. Μηπος ξερεις με ποιο fx θα μπορουσα να αφερεσω ολο αυτον το ηχο δωματιου κανοντας το σημα μου πιο στεγνο (χωρις βεβαια να το κανω χειροτερο). Ισως ενα gate πριν το σημα????

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα se έχει αισθητά πιο έντονα πρίμα αλλά δεν έχει διαφορά στο πόσο θόρυβο από τον χώρο σου θα πιάσει

 

δοκίμασε να κάνεις ένα hi cut στις 15000 μπας και φτιάξει τίποτα μιας και δεν ξέρουμε τι ακριβώς εννοείς

θόρυβο, από την άλλη ο ήχος θα μοιάζει περισσότερο με δυναμικού μικροφώνου γιατί θα πετσοκόψεις όλα

τον αέρα, αν το πρόβλημα σου είναι πχ οι νταλίκες που περνάνε δίπλα απ το σπίτι σου μάλλον δεν μπορείς

να κάνεις και πολλά, αν έχεις έναν χώρο με κακή ακουστική μπορείς να πας στη λύση se electronics

reflection filter ή smpro audio the mic thing και τέλος τα εφέ που ανέφερες δεν θα κάνουν τίποτα διότι

το gate δεν θα πιάνει θόρυβο την ώρα που δεν θα παίζεις ή δεν θα τραγουδάς δηλαδή θα ακούς τη φωνή

και την κιθάρα σου με θόρυβο και στα κενά θα έχει mute

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεράστια διαφορά δεν μπορεί να έχουν δύο μικρόφωνα ίδιας τιμής (και μάλιστα τόσο χαμηλής).

Να πω την αλήθεια δεν τα έχω ακούσει ποτέ, αλλά από μια πρόχειρη ματιά που έριξα στα specifications και από την παραπάνω λογική νομίζω ότι περίπου ίδια θα ακούγονται.

Απλά μπορεί κάποιο να σου καθίσει καλύτερα.

Αυτό βέβαια είναι προσωπική μου γνώμη και δεν είναι απαραίτητα σωστή.

 

Όταν λες "ήχο του δωματίου" εννοείς θόρυβο που έρχεται από έξω (π.χ. αυτοκίνητα κλπ) ή αντηχήσεις και ανακλάσεις;

Αν μιλάς για το πρώτο τότε ίσως ένα gate να βοηθούσε αλλά καλύτερα να το αποφύγεις.

Αν όμως μιλάς για το δεύτερο, υπάρχουν 2 λύσεις: ή ακουστική διαμόρφωση του χώρου ή για πιο οικονομικά παίρνεις ένα σαν κι αυτό http://www.thomann.de/gr/se_electronics_reflexion_filter.htm και κάπως ελέγχεις την κατάσταση (υπάρχουν και φθηνότερα απ' αυτό).

 

edit : Μόλις είδα την απάντηση του jmone που νομίζω κινούμαστε στα ίδια πλαίσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο θορυβος ειναι ανακλασεις του δωματιου και οτι το σημα μου εχει πολυ χωρο δωματιου (reverb) και ειται χαμηλωνω το gain (πιο ασθενες σημα) ειται εχω πολυ reverb , που στο mix γινεται της π........ας. Ευχαριστω για τις συμβουλες. ;D ;D

 

Υ.Γ ειδικα αμα ειναι να γραψω ακουστικη κιθαρα που το σημα ειναι πιο χαμηλο σε σχεση με αυτο της φωνης δεν μαζευεται, γιατι πρεπει να ανοιξω gain καργα και καταλαμβαινετε τι συμβαινει.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άλλο που λες δεν το ξέρω, αλλά τη Rode την εμπιστεύομαι, κ εγώ είμαι απόλυτα ικανοποιημένος κ όσοι γνωστοί μου έχουν πάρει το ίδιο λένε, τουλάχιστον για μεγάλα πυκνωτικά. Οι ανακλάσεις του δωματίου δεν είναι "θόρυβος", είναι ανακλάσεις, κ μπορείς να τις μαζέψεις με διάφορες μεθόδους - ας σου τα πουν καλύτερα άλλοι που τα ξέρουν καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα θα εισαι με το NT1 οτιδηποτε χωρο και να εχεις,φτανει να το τοποθετησεις ΣΩΣΤΑ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου