Προς το περιεχόμενο

"Αθόρυβο" τροφοδοτικό PC


apos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!

Είμαι στη φάση που αποφασίζω setup για PC με μουσικές... φιλοδοξίες. ;D

Όχι ότι αυτό σημαίνει βέβαια τίποτα το εξειδικευμένο, απλώς θέλω κάποια καλή ταχύτητα, RAM και... budget επιτρέποντος  :) μια στοιχειώδη... ησυχία!  :) :)

Με ένα σοβαρό κουτί και ένα καλό τροφοδοτικό σκέφτομαι να αντιμετωπίσω αυτό το τελευταίο. Ως προς το τροφοδοτικό, είχα σκοπό να πάρω κάτι καλό έτσι κι αλλιώς, γιατί στο παρελθόν έχω καεί... Το πρόβλημα είναι, ότι ενώ έχω ξεχωρίσει 2-3 καλές εταιρίες ανάμεσα στις οποίες το ψάχνω, δεν έχω ιδέα κατά πόσο η επιλογή μου θα διακρίνεται στον τομέα του (α)θορύβου...

 

Ερώτηση 1η: Ξέρετε κάποιο καλό κατάστημα που μπορεί κανείς να πάει να ακούσει τροφοδοτικά? Ξέρετε, να πάω με το κουτί μου, υπάλληλος θα μου δείξει καμιά δεκαριά, χωρίς να στραβομουτσουνιάζει, να μου κάνει τιμή τόμαν και το πρώτο σετάπ δώρο.  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Ερώτηση 2η (σοβαρά αυτή τη φορά - λέμε τώρα  :)): Έχετε να μου προτείνετε κάτι (καλύτερα από προσωπική εμπειρία)? Ως όριο βάζω 120 ευρώ, με την προοπτική να πάω max στα 150, αν... λυσσάξει κανείς  ;D ;D ότι αξίζει τον κόπο η διαφορά!

 

tnx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ερώτηση 1η: Ξέρετε κάποιο καλό κατάστημα που μπορεί κανείς να πάει να ακούσει τροφοδοτικά? Ξέρετε, να πάω με το κουτί μου, υπάλληλος θα μου δείξει καμιά δεκαριά, χωρίς να στραβομουτσουνιάζει, να μου κάνει τιμή τόμαν και το πρώτο σετάπ δώρο.  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Τα τροφοδοτικα δεν τα βγαζεις απλά απο το κουτί, τα συνδεεις στην πριζα και ακους τον θορυβο...θελουν φορτίο...και εδω καλα καλα δεν εχω βρει μαγαζι που να εχει PSU tester (με το οποιο θα μπορουσες να παρεις μια μικρη ιδέα για τον θορυβο αλλα οχι αντιπροσωπευτική λογω φορτίου), οχι να σου κατεβασει και 10 απο το ραφι για να τα ακουσεις...

 

Ερώτηση 2η (σοβαρά αυτή τη φορά - λέμε τώρα  :)): Έχετε να μου προτείνετε κάτι (καλύτερα από προσωπική εμπειρία)? Ως όριο βάζω 120 ευρώ, με την προοπτική να πάω max στα 150, αν... λυσσάξει κανείς  ;D ;D ότι αξίζει τον κόπο η διαφορά!

 

Αν σωνει και καλα η προτεραιότητα μου ήταν να παρω τροφοδοτικο με τον λιγοτερο θορυβο, σιγουρα θα κοιταγα πρωτα προς Zalman μεριά...μετα θα εψαχνα reviews με προσοχη (γιατι ο θορυβος του enermax μου μπορει να σου φαινεται εσένα σαν ροκ συναυλία και εμενα σεν ψιθυρος) και θα τσεκαρα και για καποιο που εχει και εξτρα ποντεσιομετρο ρυθμισης των στροφών του/των ανεμιστήρων του (π.χ. στο δικο μου απο τους 2 ανεμιστήρες που εχει το PSU, ο ενας ειναι ρυθμιζόμενος ως προς τις στροφές του)

 

Μην παραμερισεις τα υπολοιπα specs του τροφοδοτικου για χαρη της ησυχίας...ενα αθορυβο τροφοδοτικο ειναι καλη φαση, ενα ανεπαρκες τροφοδοτικο για ενα απαιτητικό συστημα δεν ειναι καλη φαση σε βεβαιω...

 

Καλή τυχη... ;)

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση 1η: Ξέρετε κάποιο καλό κατάστημα που μπορεί κανείς να πάει να ακούσει τροφοδοτικά? Ξέρετε, να πάω με το κουτί μου, υπάλληλος θα μου δείξει καμιά δεκαριά, χωρίς να στραβομουτσουνιάζει, να μου κάνει τιμή τόμαν και το πρώτο σετάπ δώρο.  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Τα τροφοδοτικα δεν τα βγαζεις απλά απο το κουτί, τα συνδεεις στην πριζα και ακους τον θορυβο...θελουν φορτίο...και εδω καλα καλα δεν εχω βρει μαγαζι που να εχει PSU tester (με το οποιο θα μπορουσες να παρεις μια μικρη ιδέα για τον θορυβο αλλα οχι αντιπροσωπευτική λογω φορτίου), οχι να σου κατεβασει και 10 απο το ραφι για να τα ακουσεις...

Μάλλον δεν έβαλα αρκετά " ;D "  στο ποστ μου!  ;)

 

 

Μην παραμερισεις τα υπολοιπα specs του τροφοδοτικου για χαρη της ησυχίας...ενα αθορυβο τροφοδοτικο ειναι καλη φαση, ενα ανεπαρκες τροφοδοτικο για ενα απαιτητικό συστημα δεν ειναι καλη φαση σε βεβαιω...

 

Καλή τυχη... ;)

 

Έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά δεν είχα σκοπό (όπως είπα, έχω καεί στο παρελθόν, άρα πρώτο μου μέλημα θα είναι η αξιοπιστία και η απόδοση), γι'αυτό ζητάω και γνώμες!

Σ' ευχαριστώ πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τροφοδοτικό, πάρε οποιοδήποτε από αυτά.

Εγώ έχω πάρει ένα που δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ ανεμιστήρα.

 

http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=subcategory&item=26

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ανεμιστήρα: οπωσδήποτε 12" μόνο.

 

Χωρίς ανεμιστήρα (μόνο heatsinks): είσαι κομπλέ ότι και να πάρεις.

 

Δες για Zalman:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=815748

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=891835

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1018264

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1024612

 

Είναι τα μόνα "αθόρυβα" που έχω εμπειρία.

 

Από μαγαζιά δεν έχω να προτείνω κάτι  :-\

 

Καλό ψάξιμο  ;)

 

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση 1η: Ξέρετε κάποιο καλό κατάστημα που μπορεί κανείς να πάει να ακούσει τροφοδοτικά? Ξέρετε, να πάω με το κουτί μου, υπάλληλος θα μου δείξει καμιά δεκαριά, χωρίς να στραβομουτσουνιάζει, να μου κάνει τιμή τόμαν και το πρώτο σετάπ δώρο.  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Τα τροφοδοτικα δεν τα βγαζεις απλά απο το κουτί, τα συνδεεις στην πριζα και ακους τον θορυβο...θελουν φορτίο...και εδω καλα καλα δεν εχω βρει μαγαζι που να εχει PSU tester (με το οποιο θα μπορουσες να παρεις μια μικρη ιδέα για τον θορυβο αλλα οχι αντιπροσωπευτική λογω φορτίου), οχι να σου κατεβασει και 10 απο το ραφι για να τα ακουσεις...

 

Θα πρέπει να τα δοκιμάσεις οπωσδήποτε σε λαμπάτο υπολογιστή και άμα πάρεις αυτό της βιτρίνας να απαιτήσεις 50% έκπτωση, ποιός ξέρει πόσοι τον έχουν δοκιμάσει πριν από σένα  ;D ;D ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α γεια σου, με νοιώθεις!  ;D ;D

Ξεφτίλα πια με τους Έλληνες κουμπιουτερο-εμπόρους, σου δίνουν PSU στο σακί και μετά.... βζζζζζζζζζζζζζζ!!!  Να παίζουν άραγε τροφοδοτικά-humbacker??  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Eye, πολύ ενδιαφέρον το κατάστημα που πρότεινες. Αλήθεια, αντικαταβολή κάνει? Το έψαξα το site, δεν βρήκα κάποιο faq ή τέλος πάντων κάτι που να μου λύνει αυτή την απορία.

Επίσης, στη λίστα με τα τροφοδοτικά που λίνκαρες, δεν βρήκα κάποιο χωρίς ανεμιστήρα (τα είδα όλα). Κοιτάω κάπου λάθος...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγαζιά που κάνουν 'δοκιμή' στα τροφοδοτικά δεν υπάρχουν.

Υπάρχουν όμως πολλά καλά τεστ τροφοδοτικών στο internet.

Το χειμώνα ψάχνοντας αρκετά από αυτά κατέληξα στα Seasonic και συγκεκριμένα στη σειρά S12 energy plus.

Τη Zalman την εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια σε ότι έχει σχέση με ψύξη cpu, στα τροφοδοτικά όμως δεν με έπεισε τελείως (ήταν πάντως η τρίτη επιλογή μου)

Μετά από 10 μήνες σχεδόν συνεχής λειτουργίας όλα τα τροφοδοτικά (6 συνολικά) λειτουργούν άψογα και αθόρυβα.

Οι τιμές τους είναι λογικές και το μόνο που θα διάλεγα για να τα αντικαταστήσω (εάν ήθελα κάτι το απόλυτα αθόρυβο), θα ήταν ένα πανάκριβο fanless τροφοδοτικό.

 

*θα ήθελα να τονίσω επίσης ότι, για να κάνεις ένα 'αθόρυβο' PC θα πρέπει να το καθαρίζεις τακτικά.

  (είναι κάτι που πάρα πολύς κόσμος το παραβλέπει).

 

Για το κουτί, τι έχεις βρεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

*θα ήθελα να τονίσω επίσης ότι, για να κάνεις ένα 'αθόρυβο' PC θα πρέπει να το καθαρίζεις τακτικά.

  (είναι κάτι που πάρα πολύς κόσμος το παραβλέπει).

 

Exactemundo!

 

Επίσης ότι είναι μπροστά απο τους ανεμιστήρες (συνήθως πλέγματα ή φίλτρα) θα αυξήσει το θόρυβο.

 

Η στιβαρότητα, η μάζα του τελικού αποτελέσματος και η επιφάνεια που θα τοποθετήσεις τον υπολογιστή παίζουν και αυτά ρόλο στο θόρυβο και στη μετάδοση δονήσεων (γιατί είναι και οι δονήσεις ένα θέμα).

 

Προσοχή το DVD/CD που θα πάρεις να μην είναι θορυβώδες (όπως τα περίφημα Creative 52X που άφησαν ιστορία, έβαζες CD και νόμιζες ότι μαρσάρει CBR 1100 δίπλα σου  ;D ;D ;D )

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου