Προς το περιεχόμενο

"Αθόρυβο" τροφοδοτικό PC


apos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαγαζιά που κάνουν 'δοκιμή' στα τροφοδοτικά δεν υπάρχουν.

Υπάρχουν όμως πολλά καλά τεστ τροφοδοτικών στο internet.

Το χειμώνα ψάχνοντας αρκετά από αυτά κατέληξα στα Seasonic και συγκεκριμένα στη σειρά S12 energy plus.

Τη Zalman την εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια σε ότι έχει σχέση με ψύξη cpu, στα τροφοδοτικά όμως δεν με έπεισε τελείως (ήταν πάντως η τρίτη επιλογή μου)

Μετά από 10 μήνες σχεδόν συνεχής λειτουργίας όλα τα τροφοδοτικά (6 συνολικά) λειτουργούν άψογα και αθόρυβα.

Οι τιμές τους είναι λογικές και το μόνο που θα διάλεγα για να τα αντικαταστήσω (εάν ήθελα κάτι το απόλυτα αθόρυβο), θα ήταν ένα πανάκριβο fanless τροφοδοτικό.

 

*θα ήθελα να τονίσω επίσης ότι, για να κάνεις ένα 'αθόρυβο' PC θα πρέπει να το καθαρίζεις τακτικά.

  (είναι κάτι που πάρα πολύς κόσμος το παραβλέπει).

 

Για το κουτί, τι έχεις βρεί?

 

Παιδιά, για τη 'δοκιμή' στα τροφοδοτικά, έκανα πλάκα εξ'αρχής, νόμιζα (λανθασμένα προφανώς) ότι ήταν φανερό!!!

Καταρχάς, θέλω να διευκρινίσω ότι δεν ψάχνω για κάτι εξεζητημένο! Θέλω απλά η επιλογή να λαμβάνει υπόψιν και το θόρυβο!

Καταλαβαίνω ότι όλα είναι σχετικά, θέλω απλά να μου προτείνει κάποιος ένα ΚΑΛΟ (καταρχάς) PSU που θεωρεί ότι είναι σχετικά χαμηλής στάθμης θορύβου, ώστε να μπορώ να κάνω αξιοπρεπείς ηχογραφήσεις ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟΥ επιπέδου. Δεν αναζητάω την πλήρη σιωπή - όχι ότι με χαλάει βέβαια, αλλά δεν μπορώ να δώσω και μια περιουσία.

Για κουτί σκέφτομουν κάτι από SintentMaxx. Βέβαια, στο e-shop απ' όπου γενικά αγοράζω, προς το παρόν τα έχει out of stock. Επίσης, από παλιότερη εμπειρία, εκτιμώ την Thermaltake (πχ αυτό, χωρίς να έχω καταλήξει σε καμία περίπτωση ακόμα). Η Zalman μου πέφτει κομματάκι ακριβή.... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η Zalman μου πέφτει κομματάκι ακριβή.... ;)

 

Ερώτηση 2η (σοβαρά αυτή τη φορά - λέμε τώρα  :)): Έχετε να μου προτείνετε κάτι (καλύτερα από προσωπική εμπειρία)? Ως όριο βάζω 120 ευρώ, με την προοπτική να πάω max στα 150, αν... λυσσάξει κανείς  ;D ;D ότι αξίζει τον κόπο η διαφορά!

 

Πες μου οτι εχω καταλαβει παλι λαθος...Zalman 600W στα 88ευρω (πηγη: Skroutz.gr)...αν νομιζεις οτι θα χρειαστεις περισσοτερα W (υπενθυμιζω οτι ακομα δεν εχεις αναφερει το συστημα σου) τοτε πας στα 129ευρω και στα 750W...

 

Δεν ειναι ηδη μεσα στο budget σου ή εχω χασει τελικα πολλες μοναδες IQ απο οξεία πλεξίτιδα? ???

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Zalman μου πέφτει κομματάκι ακριβή.... ;)

 

Ερώτηση 2η (σοβαρά αυτή τη φορά - λέμε τώρα  :)): Έχετε να μου προτείνετε κάτι (καλύτερα από προσωπική εμπειρία)? Ως όριο βάζω 120 ευρώ, με την προοπτική να πάω max στα 150, αν... λυσσάξει κανείς  ;D ;D ότι αξίζει τον κόπο η διαφορά!

 

Πες μου οτι εχω καταλαβει παλι λαθος...Zalman 600W στα 88ευρω (πηγη: Skroutz.gr)...αν νομιζεις οτι θα χρειαστεις περισσοτερα W (υπενθυμιζω οτι ακομα δεν εχεις αναφερει το συστημα σου) τοτε πας στα 129ευρω και στα 750W...

 

Δεν ειναι ηδη μεσα στο budget σου ή εχω χασει τελικα πολλες μοναδες IQ απο οξεία πλεξίτιδα? ???

 

Βασικά μιλούσα για κουτιά:

 

 

Για κουτί σκέφτομουν κάτι από SintentMaxx. Βέβαια, στο e-shop απ' όπου γενικά αγοράζω, προς το παρόν τα έχει out of stock. Επίσης, από παλιότερη εμπειρία, εκτιμώ την Thermaltake (πχ αυτό, χωρίς να έχω καταλήξει σε καμία περίπτωση ακόμα). Η Zalman μου πέφτει κομματάκι ακριβή.... ;)

 

;)

 

 

ΥΓ: από τι παθαίνεις οξεία πλεξίτιδα?  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Zalman μου πέφτει κομματάκι ακριβή.... ;)

 

Ερώτηση 2η (σοβαρά αυτή τη φορά - λέμε τώρα  :)): Έχετε να μου προτείνετε κάτι (καλύτερα από προσωπική εμπειρία)? Ως όριο βάζω 120 ευρώ, με την προοπτική να πάω max στα 150, αν... λυσσάξει κανείς  ;D ;D ότι αξίζει τον κόπο η διαφορά!

 

Πες μου οτι εχω καταλαβει παλι λαθος...Zalman 600W στα 88ευρω (πηγη: Skroutz.gr)...αν νομιζεις οτι θα χρειαστεις περισσοτερα W (υπενθυμιζω οτι ακομα δεν εχεις αναφερει το συστημα σου) τοτε πας στα 129ευρω και στα 750W...

 

Δεν ειναι ηδη μεσα στο budget σου ή εχω χασει τελικα πολλες μοναδες IQ απο οξεία πλεξίτιδα? ???

 

Βασικά μιλούσα για κουτιά....  ;)

 

Βασικα πρεπει να ξεκοψω για λιγο τον πλέξι... ;)

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου αν θελεις καποια εξεζητημενα features στο κουτι οπως φιλτρο για την σκονη στην εισαγωγη των ανεμιστήρων (=λιγοτερη σκονη στο εσωτερικο), αν εχεις καποιο μινιμουμ αριθμό ανεμιστήρων (και διαστασεις) που θελεις να βαλεις, ποσα bays των 5,25 και 3,5 μινιμουμ σε ενδιαφερουν, αν θελεις να εχει πορτακι για τα οπτικά drives ή οχι κλπ κλπ... ;)

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς θεού, δεν παρεξηγήσαμε τη πλάκα της 'δοκιμής'  ;D

 

Τα Seasonic δεν είναι εξεζητημένα, κοστίζουν 99 (550W) και 129 (650W) στο Πλαίσιο, είναι όμως από μια μάρκα που εξειδικεύεται στα τροφοδοτικά και φτιάχνει 'κουστούμια' και σε άλλες εταιρίες (Antec, Corsair κτλ). ;)

 

Για το κουτί τώρα, θα πρότεινα ένα κουτί με 120αρηδες μπρος-πίσω, χωρίς τρύπες στο πλάϊ, και με mat στα πλαινά του (όπως στο SintentMaxx).

 

 

ρίξε και μια ματιά εδώ:

http://www.silentpcreview.com/

 

Οι τύποι είναι ψιλό-ψωνάρες, αλλά κάνουν αρκετές δοκιμές  ;)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου αν θελεις καποια εξεζητημενα features στο κουτι οπως φιλτρο για την σκονη στην εισαγωγη των ανεμιστήρων (=λιγοτερη σκονη στο εσωτερικο), αν εχεις καποιο μινιμουμ αριθμό ανεμιστήρων (και διαστασεις) που θελεις να βαλεις, ποσα bays των 5,25 και 3,5 μινιμουμ σε ενδιαφερουν, αν θελεις να εχει πορτακι για τα οπτικά drives ή οχι κλπ κλπ... ;)

 

Παλιά (εποχή των "ζεματιστών" P4), ήθελα ένα κουτί με πολλά ανεμιστηράκια. 6-7 έπαιρνε το κουτί? 6-7 θα έβαζα. Όχι ότι το έκανα από "άποψη", αλλά έτσι, "για να ψύχεται καλύτερα"...

 

Τέλοσπάντων, δεν με απασχολεί και τόσο πλέον ο αριθμός, όσο το πόσο καλή και αθόρυβη δουλειά θα κάνουν. Στο PC ενός φίλου που είχε κουτί "της σειράς", βγάλαμε 2 μαμίσια ανεμιστηράκια, βάλαμε 1 μεγαλύτερης διαμέτρου και το PC ησύχασε σημαντικά, χωρίς να χάσει κάτι από ψύξη. Εξ'άλλου, οι καινούριοι Intel είναι σημαντικά πιο "κρύοι".

 

Θέλω να πω με όλα αυτά, ότι το θέμα των ανεμιστήρων ως προς αριθμό και μέγεθος δεν με απασχολεί ΣΕ ΠΡΩΤΗ φάση, καθώς θα κάνω κάποιες διορθώσεις αν χρειαστεί, ώστε να πετύχω αυτό που θέλω (καλή σχέση ψύξης/θορύβου).

 

Τώρα για το "εξεζητημένο", όχι, δεν θέλω να έχει κάτι ιδιαίτερο, πέρα από τα φίλτρα, τα οποία είχε το προηγούμενο thermaltake μου και μπορώ να πω ότι με βόλεψαν.

 

Το σύστημα, το οποίο ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΓΟΡΑΣΤΕΙ ΑΚΟΜΑ (άρα, μπορεί να αλλάξει χωρίς προειδοποίηση!!  ;D) δεν έχει κάτι το φοβερό:

Quad 6600, Gigabyte GA-P35-DS4, 2 GB RAM 800MHz, 2 HD 250 sata 2 και σκέφτομαι και καμια Zalman ψύκτρα στη CPU...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύστημα, το οποίο ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΓΟΡΑΣΤΕΙ ΑΚΟΜΑ (άρα, μπορεί να αλλάξει χωρίς προειδοποίηση!!  ;D) δεν έχει κάτι το φοβερό:

Quad 6600, Gigabyte GA-P35-DS4, 2 GB RAM 800MHz, 2 HD 250 sata 2 και σκέφτομαι και καμια Zalman ψύκτρα στη CPU...

Μία χαρά είναι η σύνθεση,μάλιστα οι τιμές στις 800άρες (ακόμα και στις kingston) έχουν πάρει μεγάλη κατηφόρα.

Ο Quad είναι κατά-τι ζεστότερος απο τους C2D, (όχι όμως στα επίπεδα των P4-θερμάστρες) και συμφωνώ με την σκέψη σου για Zalman (είμαι και εγώ fan!)

Στη ψύκτρα CPU η Zalman 9700 μου ακούγεται πιο ήσυχη απο τη 9500, αλλά μόνο στις χαμηλές στροφές.

Αν προτιμήσεις κάποιο ξαπλωτό μοντέλο (π.χ. 8700) υπολόγισε ότι θα πρέπει να το καθαρίζεις πάρα πολύ τακτικά, γιατί μαζεύει επάνω του απίστευτη σκόνη σε σχέση με τα όρθια (9500-9700).

 

*Μπορείς επίσης να του βάλεις και ένα απλό fan controller (χειροκίνητο) με το οποίο να κατεβάζεις στο ελάχιστο όριο όλους τους ανεμιστήρες σου, μόνο για την ώρα της ηχογράφησης  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο μου ήσυχο τροφοδοτικό ήταν Enermax ... μέχρι που άκουσα ένα  ΜΠΑΜ !!!  ;D (έσκασε !!!  :o)

 

Τα επόμενα δύο ήταν Zalman ... ακριβούτσικα αλλά καλά ... αλλά όχι και τόσο αθόρυβα ...

 

Αυτό που έχω τώρα είναι Tagan (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700232) ... και πιο αθόρυβο, και πιο φτηνό και πιο προσεγμένο από τα Zalman ... για ρίξτους μια ματιά ...  ;)

 

(A, η ψύκτρα της CPU μου είναι Zalman αδιαπραγμάτευτη !!!  ;D ... επίσης, δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ανεμιστήρι ... ούτε στο case, ούτε στo motherboard/northbridge ούτε στη VGA, και το μηχανάκι δουλεύει περίφημα ! ) 

 

/nEwBiE  8)

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου