Προς το περιεχόμενο

Η μαγική πρώτη στιγμή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η μαγική πρώτη στιγμή ήταν όταν έπιασα στα χέρια μου την κιθάρα (Gibson Explorer) ενός γνωστού και έπαιξα την εισαγωγή από το Nothing Else Matters

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είδα το live in pompei των PINK FLOYD!!! 8)

Ε δε ήθελε και πολύ να ασχοληθώ με την κιθάρα και να γίνω φανατικός stratocasterάκιας!!! 8)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχχχ η μαγική πρώτη στιγμή.

Το Smells like teen spirit , η μελωδία του afraid to shoot strangers και το unforgiven

που καθόρισαν τα μουσικά μου γούστα και με έκαναν να πιάσω στα χερια μου μια κιθάρα.

Πάνε δεκα χρόνια περίπου από τότε αλλά ακόμα έχω εκείνη την κασσετα με τα κομμάτια που

μου έγραψε ενας φίλος για να με μυήσει στον σκληρό ήχο. (λες να παίζει ακομα???)

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΙΧΑΙΝΟΜΟΥΝΑ ΤΑ ΜΟΥΣΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΩΔΕΙΑ ..και η μουσικη μου αρεζε με αριστα το 10 ..3 (φανταστειτε..)

 

Β λυκειου πηγα σε μια συναυλια διαφανα κρινα ,,και οταν εφυγα ξαφνικα εγινα λατρης της μουσικης (ακουω ασταματητα..τι να πεις  ???) και αποφασισα πως θελω ηλεκτρικης..βεβαια ακουγα ηδη βαρυ μεταλ..το πρωτο μαγαζι ποθ πηγα ηταν μαυρομουστακη στην αριστοτελους κοντα εντυποσιασμενος απο το warlock ths bc rich και ο ακατανομαστος εκει δεν με αφησε να γρατζουνισω αλλα μου επαιξε transylvania apo maiden..αυτο ηταν...το μικροβιο μπηκε..και δεν λεει να βγει εδο και πολλα χρονια.

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδία, η μουσική που άκουγα με έμπνευσε έτσι 3 Γυμνασίου δούλεψα και πείρα την πρώτη μου κιθάρα ^^. Βασικά πλέον βρίσκω την κιθάρα και την ίδια την μουσική γενικά την καλύτερη ψυχαγωγία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξεκινησα γιατι καποιοι φιλοι στο σχολειο χρειαζονταν ενα ρυθμικο κιθαριστα για ενα λαιβ...

Αλλα για να σας πω την αληθεια,πριν ανακαλυψω την αγαπη μου για το οργανο,το εκανα για τις γκομενες... ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα δεν εχετε σολαρει σε χαρακα 50cm με λαστιχακια για χορδες δεν ξερετε τι θα πει κιθαρα :P

Ή αμα δεν σας εχει φτιαξει φιλος με πατερα μαραγκο Kramer replica με επισης λαστιχακια για χορδες ;D

Αν θυμαμαι καλα η πρωτη "σφαλιαρα" πρεπει να ηρθε με το σολο του Norum sto "Final countdown".

Θυμαμαι ειχε πεσει στα χερια μου ενα poster με τους Europe απο τη "Super Κατερινα" (μιας φιλης ηταν,ενταξει?)

και χαζευα με τις ωρες τη strato του Norum!!!!

Και μετα ηρθαν οι MAIDEN!!!!!!

E, αφου οι γονεις μου βαρεθηκαν να με βλεπουν να σπαω λαστιχακια ;D μου πηραν την πρωτη μου

κλασσικη .Πρεπει να ηταν χειμωνας του '88???

 

Υ.Γ. Ο σιδερενιος χαρακας ειχε περισσοτερο sustain ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 2 χρόνια το καλοκαίρι ήμουν στο εξοχικό μου στην Αναβησσο και είχαμε αράξει γυναίκα και πεθερικά στην βεράντα.Την βγάζαμε με light κουβεντούλα χωρίς μουσική μόνο με μπύρες, αυτό κάθε βράδυ σχεδόν (βαρετό).

Κάθε βράδυ μούγκα του κερατά εκτός από ΕΚΕΙΝΟ το βράδυ που ακριβός στο πίσω σπίτι ήταν καμια 8αρια γερόντια και είχαν 2 κιθάρες και δεν λέγανε να σταματήσουν να τραγουδάνε...και παλιά αλλά και ξένα.

Πραγματικά τους ζήλεψα και έλεγα στην γυναίκα μου τι ώραία θα ήταν να ήξερα να παίζω και έγω κιθάρα.Μακάρι μου απάντησε μιά και με τα 3 Yamaha synth δεν κάνεις προκοπή και για την ηλικία σου καλύτερα να τα αφήσεις τα μπλιμπλικια και τα ambient μου λέει.

Ρε λές τελικά το καρμα μου να είναι να μάθω κιθάρα και όχι πλήκτρα που τρελενόμουν από μικρός.Πράγματι σε λίγους μήνες μετά στην γιορτή μου η γυναίκα μου μου έκανε δώρο μία ηλεκτρακουστική Harley Benton (style Ovation) Που την είχε παραγγείλει από τον Thomann.de.Ρωτησε, έμαθε, ήξερε τι είναι το Noiz,το kithara.vu.gr παρακολουθούσε τα Forum που λέγαν για την συγκεκριμένη μαρκα κιθάρας ότι έιναι φθηνες και τιμιες για αρχη κιθάρες και τσουπ μου την πάσαρε.

Αυτό ήταν η αρχή...πούλησα το ένα synth και αντάλλαξα με μια LP Epiphone τα άλλα 2 synth.Ωράια η ηλεκτρική ρε παιδί μου αλλα πολύ βαριά.Αρχισα να μπανίζω το photo Gallery το Noiz...μέχρι που σταμάτησα σε μία μαυρη (blackie partcaster) ίδια με του Gilmour....ήταν του elavd (Ηλίας) ρώτησα έμαθα αγόρασα τα ίδια ύλικά που μού είπε το παλικάρι (να είναι καλά) τα πήγα καρφί στον Πάνο Οικονομάκη και τώρα απλά για να είμαι για μία φορά στην ζωή μου σωστός με αυτό που πάω να κάνω είναι τώρα στα γεράματα (38) να κάνω μαθήματα κιθάρας με τον Mr.Enigma....ξανά στα θρανία, με αγχος, με μελέτη, με θυσίες χωρις υπερβολές για την κιθάρα.....αλλά μου αρέσει τι να κάνω είμαι ΤΕΛΙΚΑ FENDERAKIAS...

Keep walking..Jim

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια παιδιά, πολύ πιο ενδιαφέρουσες ιστορίες από τη δικιά μου... Η δικιά μου μαγική πρώτη στιγμή ήταν το '85 που με πρωτοπήγε η μητέρα μου ένα ψυχρό βραδάκι του Σεπτέμβρη στο ωδείο της γειτονιάς μας. Ούτε καν ήξερα περί τίνος πρόκειται, ούτε είχα εκδηλώσει κάποια επιθυμία να ασχοληθώ. Παρ'όλα αυτά, θα την ευγνωμονώ για αυτήν την κίνησή της για πάντα. Ι love you ma!!  8)  ;D ;D

 

Μετά, η ιστορία γίνεται κάπως πιο ενδιαφέρουσα αλλά αυτά μπορείτε να τα διαβάσετε σε ένα άλλο παλιότερο θρεντ (αυτό με τα επαγγέλματα του καθενός)...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου