Προς το περιεχόμενο

Λαμπάτο channel strip. Ποιό ???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι σε φάση αναζήτησης . . . ???

Ψάχνω ένα “all around” channel strip (mic/line/instr , compr/eq) κατά προτίμηση λαμπάτο .

 

Οι πηγές μου βασικά είναι :

Φωνή  , ακουστικά όργανα (κιθάρες , βιολί κλπ) ,

ηλεκτρικά όργανα (ηλ. κιθάρα ,μπάσο-όταν δεν θα γράφω με ενισχυτή… ;))  .

 

Το ποσό που μπορώ να διαθέσω είναι μέχρι 2000 euro (μέχρι 1700 θα ήμουν ευτυχισμένος  :D)  .

 

Πείτε καμιά γνώμη  γιατί θεωρητικά οι επιλογές είναι πολλές ...αλλά  άμα πάω να τις  ακούσω όλες από κοντά ,μέχρι να τις ακούσω όλες θα έχουνε βγει καινούργια μοντέλα ! ;D ;D ;D

 

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

καλημέρα ;)

 

...πριν λίγο καιρό ο Superfunk έψαχνε για προενίσχυση και είχα προτείνει κάποιες λύσεις....ρίξε αν θέλεις μια ματιά

http://www.noiz.gr/index.php?topic=162580.20

 

είναι βέβαια όλες solidstate transformer ballanced υλοποιήσεις ......αλλά

 

...σε γενικές γραμμές δεν νομίζω πως κυκλοφορούν και πολλά αξιόλογα πράγματα σε αυτή τη τιμή (1500-2000) στην κατηγορία valve channel strip....ειδικά αν μιλάμε για preamp+eq+comp

ίσως θα είναι καλυτερη ιδέα να το χτίσεις τμηματικά το channel strip ξεκινώντας από ένα καλό valve preamp (αν αυτό θέλεις)....αν αποφασίσεις κάτι τέτοιο, εδώ:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=160474.0

υπάρχουν αρκετές απόψεις και εντυπώσεις για πολλές διαφορετικές υλοποιήσεις

 

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σύντροφε-ξενύχτη . :)

Τα έχω παρακολουθήσει τα «θέματα» που λες .

Κοίτα ,εγώ έχω τον Avalon 737sp (τα’ χουμε ξανα πει εμείς αυτά … καταραμένο τροφοδοτικό :'( οff topic)  και γενικά μου “κάθεται” ο ήχος του. Μιλάμε πάντα  για την δική μου κατηγορία «χώρου studio ,υπόλοιπων μηχανημάτων - αυτιών ::). . .» .

 

Θα ήθελα λοιπόν κάτι στα λεφτά του 737 με την καθαρότητα-ταχύτητα του 737 αλλά με πιο πολύ χρώμα . . .

 

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω μια πολύ καλή εμειρία με το Mindprint DTC.

Πολύ καλή περίπτωση ειδικά αν του αλλάξεις λάμπες και του βάλεις καμμιά Telefunken.

http://www.mindprint.de/cms.php?scr=products&mode=1&r=p&pr_kat=4

Βέβαια αυτά είναι γούστα.

Ειδικά αν λες ότι θες να έχει χρώμα, τότε σίγουρα θα πρέπει να το ακούσεις ή ακόμα καλύτερα να το δοκιμάσεις.

Ο Avalon για παράδειγμα εμένα δεν μου έκατσε στο αυτί.

Επίσης ψάξε για κανένα παλιό μεταχειρισμένο κομμάτι σε καλή κατάσταση.

Κάτι πήρε το μάτι μου στις αγγελίες.

Στην περίπτωση αυτή θα μπορέσεις μάλλον και να το δοκιμάσεις.

Καλή τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Νίκο θυμάμαι πως έχεις το 737, και αυτός είναι ο λόγος που έγραψα πως "δεν υπάρχουν πολλά αξιόλογα πράγματα" σε αυτήν την κατηγορία τιμής.....όντως δεν υπάρχουν και μία από τις ελάχιστες αξιόλογες επιλογές (ασχέτως αν δεν ταιριάζει στα δικά μου γούστα) την έχεις ήδη ;)

 

Αν σε ενδιαφέρει κυρίως το θέμα χρώμα θα μπορούσες να στραφείς σε κάποιο "ιδιαίτερο" comp όπως το Distressor ή κάποιο 1176 ή το ADL C1000 κλπ κλπ δίνωντας νέα πνοή στο 737 αλλά και στην ΑΜΕΚ που νομίζω πως θυμάμαι να έχεις αναφέρει.

 

anyway σε ότι αφορά τα valve chanel strips νομίζω πως θα μπορούσες να ρίξεις μια ματιά στο Rooster της Thermionic Culture αλλά και σε μικρότερους κατασκευαστές όπως Sebatron, Hand Crafted Labs, Tegeler.....

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"στην ΑΜΕΚ που νομίζω πως θυμάμαι να έχεις αναφέρει."

:o :o :o :o :o :o

Ααααααα , εσυ ξέρεις πολλά . . .

πρέπει να πεθάνεις  ;D ;D ;D ;D

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου

Πιστέυω τό Focusrite ISA220 ειναι πολύ καλο strip,γιά τα λεφτά πού διαθέτεις .

Είναι φτιαγμένο από R.NEVE εχει πολύ καλό EQ & COMP.

Είναι καλό γιά φωνή

George

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πιστέυω τό Focusrite ISA220 ειναι πολύ καλο strip,γιά τα λεφτά πού διαθέτεις .

Είναι φτιαγμένο από R.NEVE εχει πολύ καλό EQ & COMP.

συμφωνώ :)

...όντως αν σου "ταιριάξει" το ISA220 είναι ένα πολύ αξιόλογο και λειτουργικό channel strip......και  όντως με καλη αναλογία τιμής/απόδοσης.

 

....αλλά για να είμαστε απόλυτα ακριβείς, δεν έχει και μεγάλη σχέση με τον R.Neve ή καλύτερα έχει μακρινή συγγένεια.....ο Neve ίδρυσε την Focusrite , σχεδίασε και κατασκέυασε κάποια outboard preamp & eq's (ISA110), και με βάση αυτά την Focusrite Forte Recording console (νομίζω φτιάχτηκαν 3 όλες κι όλες - την μία [Metropolis studio] πουλάει το Funky Junk αυτή τη περίοδο και μία ακόμη πουλούσε σε "κομμάτια" πριν λίγο καιρό το sonicworld) και στην συνέχεια την πούλησε και έφυγε....Δεν σχεδίασε ποτέ τίποτα απο εκεί (1989) και μετά για την "νέα" Focusrite

 

Όλη η σειρά ISA βασίζεται "θεωρητικά" στο input module αυτής της κονσόλας (δηλαδή το ISA 110).....αλλά μάλλον χαλαρά...προσωπικά (και πάαααααρα πολλοί άλλοι) θεωρώ πως δεν έχει και ιδιαίτερη σχέση ηχητικά (όχι δηλαδή τόσο σαν ποιότητα κατασκευής και σχεδίασης, αλλά σαν "χρώμα" - sonic signature).....και αν το προενισχυτικό μέρος έχει σαν θεωρητική εκκίνηση την σχεδίαση του Neve αυτό σίγουρα δεν ισχύει για το compressor/limiter αλλά και το όλο στήσιμο ως channel strip που είναι μετα-Neve.....

 

Αν σε ενδιαφέρει η "Neve" λογική (μιλάμε βέβαια πάντα για tranzistor) αλλά και το όνομα Neve  ;),θα μπορούσες να κοιτάξεις και τα Portico - R.Neve Designs (.....που να πω την αλήθεια δεν μου βγάζουν αυτό το Nevey αίσθημα ::) ???...ξέρω ακούγεται λίγο χαζό ;D) ή σε κάποια από τα outboard της AMEK περιόδου του, είτε από την σειρά 9098 είτε από την Pure Path (μεταχειρισμένα βέβαια.....εμφανίζονται αρκετά συχνά στο ebay σε σχεδόν εξεφτελιστικές τιμές....νομίζω και στις 2 σειρές υπάρχει κάποιο channel strip)

 

σόρυ για την πάρλα και το οφτόπικ...αλλά δεν με πιάνει ύπνος ;D ;D ;D

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου