Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για επιλογή ενισχυτών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επανερχομαι, γιατι σκεφτηκα και κατι ακομα (μου ερχονται κατα ριπας):

 

Δεν χρειαζεται (και δεν πρεπει) να εχει ενα ωδειο ΕΝΑ εργαλειο ακριβο και σουπερ ποιοτικο. Ετσι και αλλιως για τους μαθητες υπεραρκει και φτηνοτερο/χειροτερο.

 

Δεν κερδιζει ιδιαιτερα ενα ωδειο που επενδυσε σε μια μοναδικη κιθαρα για τους μαθητες, με καπακι κεδρου 20ετιας, custom made, signature model γιατι ειναι και απλη στον χειρισμο και βγαζει αντικειμενικα πολυ ωραιο ηχο.

 

Κερδιζει αν με τα ιδια λεφτα εχει 10 διαφορετικες φτηνες: strat με SSS, HSS, maple, rosewood, ακουστικη, τελε, hollow, semi hollow, LP, SG, .... να δουν τα παιδια πραματα, να γεμισει το χερι, ματι και αυτι τους, να γινει ο χαμος!

 

Γιαυτο και ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ ΩΔΕΙΟΥ ΜΙΑΣ ΔΥΟ ΩΡΩΝ ΤΗ ΦΟΡΑ προτεινω το φτηνο, modelling jamming πραμα που κανει ευκολα 100 πραγματα μετρια, το προτιμω απο τον ποιοτικο λαμπατο που κανει ενα και φοβερα καλα.

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επιτέλους μία πλήρως ακομπλεξάριστη και τεκμηριωμένη απάντηση. ;)

Μπράβο ρε συ Evris ,ίσως είσαι ένας από τους λίγους που κατανοούν πραγματικά ότι ο λαμπάτος δεν είναι για παντού και πάντα και ότι η εξέλιξη της τεχνολογίας έχει όφελος σε εμάς ,εκτός αν εθελοτυφλούμε κάθε φορά που άλλο ένα της επίτευγμα έρχετε να ανταγωνιστεί το προηγούμενο.

 

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους μία πλήρως ακομπλεξάριστη και τεκμηριωμένη απάντηση. ;)

Μπράβο ρε συ Evris ,ίσως είσαι ένας από τους λίγους που κατανοούν πραγματικά ότι ο λαμπάτος δεν είναι για παντού και πάντα και ότι η εξέλιξη της τεχνολογίας έχει όφελος σε εμάς ,εκτός αν εθελοτυφλούμε κάθε φορά που άλλο ένα της επίτευγμα έρχετε να ανταγωνιστεί το προηγούμενο.

 

 

Το ζητημα κυριως ειναι να καταδειχθει οτι αλλο ο ενισχυτης που θα μας αρεσε ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ ΣΤΑ 30-40-50 ΜΑΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10-20 ΧΡΟΝΙΑ ΑΚΟΥΣΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ και αλλο τι προσφερει best value for money αν αγοραζαμε ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΩΤΟΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΤΟΥΝ 50 ΔΕΚΑΧΡΟΝΟΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΩΡΑ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ με τις δυνατοτητες και τους ηχους.

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζητημα κυριως ειναι να καταδειχθει οτι αλλο ο ενισχυτης που θα μας αρεσε ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ ΣΤΑ 30-40-50 ΜΑΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10-20 ΧΡΟΝΙΑ ΑΚΟΥΣΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ και αλλο τι προσφερει best value for money αν αγοραζαμε ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΩΤΟΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΤΟΥΝ 50 ΔΕΚΑΧΡΟΝΟΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΩΡΑ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ με τις δυνατοτητες και τους ηχους.

 

 

Έτσι ακριβώς είναι.

Όπως μου είχε πεί και ένας γνωστός,που είναι γύρω στα 40κατι τώρα και πάιζει από τα 15 κιθάρα,αν στην ηλικία μου(17 είμαι) είχε και αυτός όλους αυτούς τους μοντελινγκ ενισχυτές,τους υπολογιστές κλπ κλπ,θα είχε πολύ καλύτερη και σφαιρικότερη άποψη και για τον ήχο και για το παίξιμο του.

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για τον Spider Jam

 

φίλε evris έχεις απόλυτο δίκιο. επιτέλους δεν είμαι ο μόνος που υποστηρίζει τους modelling εδώ μέσα. Ο Spider Jam δεν μου πέρασε από το μυαλό, γιατί σκέφτικα τι θα ήταν το ακριβότερο δυνατό σε κεφαλή κατευθείαν, αλλά σίγουρα είναι ο ιδανικός ενισχυτής και για home practicing και μάλλον και για το ωδείο. Σίγουρα αυτό που τον καθιστά πρώτη επιλογή είναι τα jamming percussion tracks... διότι είναι λίγο δύσκολο να έχουν backing tracks διαθέσιμα στο ωδείο...

 

 

Gibson Les Paul Goth: Dream guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ακριβώς είναι.

Όπως μου είχε πεί και ένας γνωστός,που είναι γύρω στα 40κατι τώρα και πάιζει από τα 15 κιθάρα,αν στην ηλικία μου(17 είμαι) είχε και αυτός όλους αυτούς τους μοντελινγκ ενισχυτές,τους υπολογιστές κλπ κλπ,θα είχε πολύ καλύτερη και σφαιρικότερη άποψη και για τον ήχο και για το παίξιμο του.

 

Βεβαια, το αρχικο θεμα του musictech λεει οτι ο χωρος θα ειναι κατι μεταξυ στουντιο, recording, μουσικη τεχνολογια και ωδειο... οποτε το οτι θα ειναι μονο 10χρονοι δεν ειναι καν σιγουρο. Μπορει ο ανθρωπος κυριως να το προοριζει για προβες ανθρωπων που ξερουν κιθαρα και εχουν τους δικους τους ηχους με τα πεταλια τους κλπ η τους προσθετουν μετα με Η/Υ και γιαυτο ψαχνει κατι τελειως αλλο ....

 

Αλλα στη διασταση που εχει δωθει στις τελευταιες σελιδες (ωδειακος ενισχυτης για μικρους) ο ελβετικος σουγιας τρανζιστορ-μοντελιγκ-τζαμινγκ ειναι μονοδρομος.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια, το αρχικο θεμα του musictech λεει οτι ο χωρος θα ειναι κατι μεταξυ στουντιο, recording, μουσικη τεχνολογια και ωδειο... οποτε το οτι θα ειναι μονο 10χρονοι δεν ειναι καν σιγουρο. Μπορει ο ανθρωπος κυριως να το προοριζει για προβες ανθρωπων που ξερουν κιθαρα και εχουν τους δικους τους ηχους με τα πεταλια τους κλπ η τους προσθετουν μετα με Η/Υ και γιαυτο ψαχνει κατι τελειως αλλο ....

 

Αλλα στη διασταση που εχει δωθει στις τελευταιες σελιδες (ωδειακος ενισχυτης για μικρους) ο ελβετικος σουγιας τρανζιστορ-μοντελιγκ-τζαμινγκ ειναι μονοδρομος.

 

νομίζω πως για να σκεφτόταν τον Valvetronix μάλλον αυτό που έψαχνε ήταν όντως modelling... ;D

Gibson Les Paul Goth: Dream guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα μιλωντας, τον σπαιντερ-τζαμ δεν θα καθομουν να τον μαθω ακομα και αν τον ειχα σπιτι, ποσο μαλλον αν τον συναντουσα μια ωρα στο ωδειο, το πιο πιθανο ειναι να μου εσπαγε τα νευρα  ;D

Επισης, τον συγκεκριμενο δεν τον εχω ακουσει, αλλα οι υπολοιποι σπαιντερ που εχω παιξει ηταν απλα απαραδεκτοι!

 

Εγω θα προτεινα κατι πιο ευκολο στο χειρισμο και απλο, π.χ. Βαλβτρονιξ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατ'αρχας να αναφερω οτι το ωδειο δεν ειναι δικο μου :) :) ;) ;)...εχω αναλαβει να στησω το τμημα μουσικης τεχνολογιας,recording k προβων...γενικα δεν ειμαι ασχετος (ως πληκτρας...) με τον ηχο ηλεκτρικης κιθαρας....ισα -ισα που εχω και καποια αποψη και γουστα...παιζω πολλα χρονια με πολλες μπαντες και καλλιτεχνες...

  Σας ρωτησα( και σας ευχαριστω ολους για την συμμετοχη σας...) για καποιον ενισχυτη στο budget που προανεφερα για τι απλα...ειναι καπως περιορισμενο και θα αγοραστουν γενικα πολλα πραγματα,καρτες ηχου,pc's κ.τ.λ....

 

   Οι ενισχυτες θα καλυπτουν κατα κυριο λογο τις αναγκες των προβων και επειτα το recording για εκpaiδευτικους καθαρα σκοπους...αν τωρα το ωδειο αποφασισει να εκμεταλλευετει τον recording-προβων χωρο για πιο επαγγελματικες δουλειες(γιατι ολα τα υπολοιπα θα ειναι πολυ υψηλου επιπεδου..converters,καρτες ηχου κ.τ.λ...) ,νομιζω πως ο καθε επαγγελματιας μουσικος με προσωπικο ηχο και αποψη θα θελησει να φερει τον δικο του ενισχυτη :) :) :)

   Γενικα καταληγω και εγω σε καποιον modelling (μαλλον της vox...) για τους παραπανω λογους...δεν ξερω αν πχ με 500 ευρω θα μπορεσω να εχω καλυτερο ηχο και ευελιξια...αληθεια προτιματε vox h line 6 modelling??

   ..gia  ενισχυτη ..μπασου??εχω ακουσει τους  behringer kai moy φανηκαν...πολυ αξιοπρεπεις..! :) :)(αν εχει κανεις να προτεινει κατι καλυτερο μεχρι 700 ευρω...)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχοντας παίξει και από τα 2 (VOX valvetronix & Line6 spider III) σου λέω πως για μένα ο valvetronix είναι πολύ ανώτερος ηχητικά, απλά ο spider jam (και μόνο αυτός) έχει τα πλεονεκτήματα που ειπώθηκαν. Για τον εαυτό μου, θα έπαιρνα valvetronix πάντως...

 

από μπάσα δεν έχω ιδέα  ;D

Gibson Les Paul Goth: Dream guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου