Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν βρήκα κάποια κατηγορία που να ταιριάζει καλύτερα.

Θέλω να φτιάξω ένα σύστημα για να παίζω cd, κασέτες και βινύλια.

Για το κασετόφωνο δεν έχω και πολλές απαιτήσεις βρήκα ένα μεταχειρισμένο στις αγγελίες και είπα να το πάρω.

Το πιο βασικό κομμάτι του setup που θέλω είναι ένα πικαπ. Είναι η πρώτη μου επαφή με δίσκους και πικάπ γενικά. Ξέρω ελάχιστα γύρω από αυτά.

1) Αρχικά, σαν αρχάριος, έχει νόημα να ψάξω κάτι μεταχειρισμένο;
2) Υπάρχει περίπτωση να την γλιτώσω με budget μέχρι 200 ευρώ, με κάτι αξιόλογο;
3) Τι μοντέλα θα μου προτείνατε γενικά; (πέρα απο το budget των 200 ευρώ)

 

Ευχαριστώ!

Δεκτές και προτάσεις για συνολικό σύστημα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/400336/Sherwood-PM-9805.html

 

στα 170ευρώ, το έχω πολλά χρόνια, πάντα αξιόπιστο. Γνώμη μου είναι βέβαια ότι το μεγαλύτερο ρόλο στο πικάπ παίζει η βελόνα και η κεφαλή. Μπορείς να πάρεις ένα οικονομικό πικαπ και μετά να κάνεις μικροεπένδυση σε μια καλύτερη βελόνα για πιο καλή ποιότητα ήχου.

 

Όπως το βλέπω εγώ αν δεν είσαι επαγγελματίας dj τότε μπορείς να κινηθείς από τα 120 έως τα 200 ευρώ με ασφάλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
11 ώρες πριν, Tsili Kostas είπε

Δεκτές και προτάσεις για συνολικό σύστημα

 

budget?...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/11/2020 στις 10:40 ΠΜ, npap είπε

 

budget?...

Τώρα που το σκέφτομαι δεν ξέρω αν εχει ιδιαίτερο νόημα να ξεφύγω με τις προτάσεις. Ας παραμείνει η ερώτηση για το πικαπ.

Στις 13/11/2020 στις 7:12 ΠΜ, D'Ailleurs είπε

https://www.skroutz.gr/s/400336/Sherwood-PM-9805.html

 

στα 170ευρώ, το έχω πολλά χρόνια, πάντα αξιόπιστο. Γνώμη μου είναι βέβαια ότι το μεγαλύτερο ρόλο στο πικάπ παίζει η βελόνα και η κεφαλή. Μπορείς να πάρεις ένα οικονομικό πικαπ και μετά να κάνεις μικροεπένδυση σε μια καλύτερη βελόνα για πιο καλή ποιότητα ήχου.

 

Όπως το βλέπω εγώ αν δεν είσαι επαγγελματίας dj τότε μπορείς να κινηθείς από τα 120 έως τα 200 ευρώ με ασφάλεια.

Βρήκα μεταχειρισμένο στην γειτονιά μου σε πολύ καλή κατάσταση αυτό εδώ:

αξίζει να το πάρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, redeemer είπε

Εγώ θα σου έλεγα να ψαχτεις με τα κλασικά μεταχειρισμένα thorens, dual και lenco. 

 

Επίσης τι phono χρησιμοποιείς;

τι ειναι το Phono?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επί της ουσίας είναι ο προενισχυτης στον οποίο θα συνδέσεις το πικάπ. Το είδος του phono είναι σε άμεση σχέση με το είδος της κεφαλής που θα φοραει το πικάπ (συνήθως Μoving magnet/moving coil).

 

Τα Kenwood γενικά είναι χλιαρά μοντέλα. Καλύτερα να μεζεψεις κάτι παραπάνω και να πάρεις κάτι σε αυτά που ανέφερα πιο πριν, η γιατί όχι και κάποιο καινούριο project με καλύτερη κεφαλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/11/2020 στις 1:57 ΠΜ, redeemer είπε

Επί της ουσίας είναι ο προενισχυτης στον οποίο θα συνδέσεις το πικάπ. Το είδος του phono είναι σε άμεση σχέση με το είδος της κεφαλής που θα φοραει το πικάπ (συνήθως Μoving magnet/moving coil).

 

Τα Kenwood γενικά είναι χλιαρά μοντέλα. Καλύτερα να μεζεψεις κάτι παραπάνω και να πάρεις κάτι σε αυτά που ανέφερα πιο πριν, η γιατί όχι και κάποιο καινούριο project με καλύτερη κεφαλή.

Α οκ. Δεν με νοιάζει και τοσο το τελικο αποτέλεσμα ήχου να ειναι κρύσταλλο. Απλώς θέλω να ακούω τους δίσκους μου χωρίς να τους τραυματίζω. Έτσι και αλλιώς πήρα αυτοενισχυόμενα ηχεία αρκετά μέτρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε κανένα προβλημα, go for it.

 

Απλά να ελέγξεις την κατάσταση της βελόνας, για το ενδεχόμενο να χρειάζεται αντικατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, redeemer είπε

Τότε κανένα προβλημα, go for it.

 

Απλά να ελέγξεις την κατάσταση της βελόνας, για το ενδεχόμενο να χρειάζεται αντικατάσταση.

Την άλλαξε μόλις και βλέπω οτι το ανέβασε και στις αγγελίες πριν 2 μέρες. (αγόρασα και το κασετόφωνο απο αυτόν και ηταν πολύ εξυπηρετικός και τα είχε όλα καλοπροσεγμένα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου