Προς το περιεχόμενο

The Blue Side Band - I Heard Those Old Bells


Shelter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το τελευταίο μοντέλο της εταρείας μας ειναι έτοιμο.

 

Σύντομα κοντά σας και με τη συνέχεια. Και απο το νέο έτος θα έχουμε (πρώτα ο Κύριος) και οπτικοακουστικές επεκτάσεις... ;)

 

Καλές γιορτές σε όλους.

 

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο φίλε Shelter!  :)

Ωραίος ήχος στις κιθάρες, ωραία φωνητικά και backing φωνητικά.

Το κομμάτι είναι πολύ ατμοσφαιρικό και με κράτησε προσηλωμένο καθ' όλη του την διάρκεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα έχω πει κι από κοντά. Εκπληκτικό κομμάτι όπως και οτιδήποτε έχω ακούσει από εσάς. Θυμίζετε διάφορα ωραία αλλά έχετε έντονη προσωπικότητα.

 

Κρίμα που τελικά επελέγη η βερσιόν με τα βρώμικα φωνητικά. Κατ' εμέ ήταν προφανής η ανωτερότητα της άλλης.

 

Άντε με το καλό να σας δούμε και σε κανά live επιτέλους.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ όμορφο στα δικά μου αυτιά . Σαν ιδέα-σύνθεση δεν είναι κάτι καινούριο ,αλλά είναι δσμένο έξυπνα και δημιουργικά . Τα μπακ βόκαλς εξαιρετικά ,απορώ γιατί τα περισσότερα γκρουπ τα αποφεύγουν .Προσφέρουν άλλο αέρα στο τραγούδι . Η παραγωγή στα ηχειάκια του κομπιούτερ υπέροχη ,προφανώς θα δουλεύει σε όλους τους τύπους ηχείων

Μπράβο σας  ;)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άκουσα και το ευχαριστήθηκα.

 

Θυμήθηκα και παλαιότερά σας τραγούδια που είχατε ποστάρει εδώ και μου άρεσαν επίσης.

Αυτά που ξεχωρίζω ιδιαίτερα είναι η πολύ ωραία αρχή με κάτι που ακούγεται σαν ρηβέρς ντιλέη και η μελωδία της φωνής που ξαφνιάζει ευχάριστα σε ορισμένα σημεία. Οι φωνές που μπαίνουν στο 2.35 είναι ωραίες ως ιδέα, αλλά έχουν κάτι που με ξενίζει. Δεν μπορώ να εντοπίσω τι, αλλά με βγάζουν ελαφρώς από το κλίμα που δημιουργείται μέχρι το σημείο της εμφάνισής τους.

 

Μπράβο σας και ελπίζω να ακούμε συχνότερα τραγούδια σας!

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχω ξαναπεί, είμαι ίσως προκατειλημμένος γιατί μου αρέσει το ύφος του γκρουπ, αλλά το Bells είναι από τα καλύτερα κομμάτια που έχω ακούσει φέτος.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμήθηκα και παλαιότερά σας τραγούδια που είχατε ποστάρει εδώ και μου άρεσαν επίσης.

 

+1

 

αυτό είναι το ωραίο όταν ποστάρει ο shelter. Θυμάσαι οτι η μπάντα έχει πράματα να πει και πας και ξανακούς. Μετά βρίζεις που δεν έχουν κυκλοφορήσει ακόμα ;D

 

Εύγε για το νέο κομμάτι (εμένα μου άρεσαν πολύ τα backing vocals) και καλή συνέχεια σε όλα αυτά τα καλά που κάνετε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επίπεδο της δουλειάς σας είναι εξαιρετικό, τόσο καλλιτεχνικά όσο και από πλευράς μουσικότητας.

 

Είστε όλοι άψογοι μουσικοί. Δεν μιλάω για τεχνοκράτες (Αργύρη θυμίζω τα προχθεσινά που συζητάγαμε  ;) ) αλλά για μεγάλη λεπτότητα έκφρασης και έλεγχο των εκφραστικών μέσων. Και με ιδέες φυσικά. Συνθετικές, ενορχηστρωτικές και άλλες.

 

Το κομμάτι έχει πολύ ωραίο κουπλέ και γενικά αυτή την αίσθηση που χαρακτηρίζει τη μουσική σας, ότι ακούς κάτι που ρέει, που σε κρατάει συνεχώς και δεν εκβιάζει την προσοχή σου, απλώς την κερδίζει. Με έναν mellow τρόπο σε ποτίζει σιγά σιγά.

 

Πολύ ωραίες δυναμικές και τονισμοί στα ρυθμικά μέρη. Το επισημαίνω γιατί δίνουν την αίσθηση όχι απλώς μιας δεμένης μπάντας αλλά μιας πολύ ποιοτικής ορχήστρας.

 

Το μόνο σημείο που θα στεκόμουν είναι το ρεφρέν όπου θα συμφωνήσω με την παρατήρηση του Κωστή. Επεκτείνοντας το "έχει κάτι που με ξενίζει" θα έλεγα ότι το ρεφρέν από άποψη ενορχήστρωσης-φωνητικών-παραγωγής έχει μια δόση "λούστρο", δηλαδή πιο καλογυαλισμένο ήχο (τραγουδιστικά και άποψη παραγωγής), σε σχέση με το υπόλοιπο κομμάτι. Σαν να γίνεται λίγο πιο εντυπωσιακό, με τίμημα όμως κάτι τις από την εσωτερικότητα της ερμηνείας του κουπλέ.

 

Από μια άλλα οπτική βέβαια, ίσως αυτό που υπάρχει πολύ έντονα στο κουπλέ και απουσιάζει από το ρεφρέν είναι... ο τραγουδιστής σας! Ίσως θα περίμενα να λέει κάτι εκείνος στο ρεφρέν (ή και εκείνος).

 

Συνολικά θα έλεγα ότι μου λείπει αιχμή από το ρεφρέν. Ναι μεν κάτι που να ανεβάζει την εκφραστική ένταση. Ναι μεν κάτι που να αλλάζει την ατμόσφαιρα για να εκπλήξει τον ακροατή αλλά χωρίς να αλλάζει μαζί και το ύφος.

 

Όπως και να έχει πάντως, πρόκειται για (άλλη μια) πολύ υψηλού επιπέδου δουλειά. Αξιοζήλευτη.

 

Οι σκέψεις που ρίχνω εδώ ατάκτως, είναι με όλη την καλή μου διάθεση και ελπίζω να μη γίνομαι κουραστικός.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λεπόν το ξανάκουσα επειδή οι αναρχοκομμουνιστέ σύντροφοι Kostri@Sfacu εξέφρασαν ρεβιζιονιστικάς απόψεις, επί των μπακ βοκαλς .

Το σφάλμα που τους ξενίζει, δεν είναι ότι υπάρχουν έτσι όπως υπάρχουν ,αλλά ότι θα έπρεπε να συνεχίσουν να υπάρχουν απ τη στιγμή που μπαίνουν αδιαλείπτως σε ολόκληρο το υπόλοιπο τραγούδι.

Τάδε έφη Παράγκας  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό. Προσωπικά τίποτα δεν με ξένισε κι αν στην πρώτη ακρόαση μου φάνηκε αποτέλεσμα κολάζ με τις επόμενες κατάλαβα πως δεν είναι. Μπράβο.

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου