Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για επιλογή ενισχυτών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το Guitarist είναι σοβαρό περιοδικό, αλλά μερικές φορές δεν είναι τόσο κριτικό και αρνητικό όσο θα'πρεπε - κοινώς, δεν έχει το θάρρος να δυσαρεστεί. Και μου'χουν τύχει περιπτώσεις που μηχανήματα για τα οποία έχουν γράψει διθυράμβους δεν μου κάνουν καθόλου, μα καθόλου "κούκου", ή ακόμη χειρότερα εξελίσσονται σε απογοήτευση.

 

Τον Randall που λες δεν νομίζω να τον έχω ακούσει.

 

Νομίζω ότι είναι παρα πολλά 100 βατ για στουντιο ...

Κι εγώ το ίδιο νομίζω.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι είναι παρα πολλά 100 βατ για στουντιο ...

 

γι' αυτό προτείνουμε τον valvetronix που έχει power level control...

προς φίλο musictech:

είναι κρίμα θαρρώ για 150 ε να πάμε σε trancistor   :'(

http://www.thomann.de/gr/randall_rg50_tc.htm?sid=5a34e2a7dd6610a5e82c98c6648e8c49

 

ο λόγος που προτείνουμε modelling είναι επειδή χρειάζεται τις πολλές επιλογές, όχι τον ήχο... κανείς δεν αμφιβάλλει πως ένας λαμπάτος βγάζει πολύ ανώτερο ήχο (προς θεού ;D), αλλά δεν απευθύνεται σε μαθητές που ακόμα πειραματίζονται και δεν ξέρουν τι ψάχνουν... και ακόμα και 4 κανάλια δεν μπορούν να συγκριθούν με 22 προκαθορισμένους ήχους, 12 εφέ, πόσα ακόμα προγράμματα αλλά και την δυνατότητα να παίξεις με τις ρυθμίσεις όταν μιλάς για ποικιλία ήχων... εντάξει, θυσιάζει την ποιότητα για την ποικιλία...

Gibson Les Paul Goth: Dream guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι είναι παρα πολλά 100 βατ για στουντιο ...

γι' αυτό προτείνουμε τον valvetronix που έχει power level control...

 

...ή απλά έναν φτηνότερο σε λογικά βατ μιας και θα χρησιμοποιηθεί μόνο για practice, άντε και κανένα recording στο τσακίρ κέφι.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ή απλά έναν φτηνότερο σε λογικά βατ μιας και θα χρησιμοποιηθεί μόνο για practice, άντε και κανένα recording στο τσακίρ κέφι.

 

μα σε φθηνότερο δεν θα βρεί την ίδια ποιότητα ήχου, και στο κάτω κάτω δεν είναι καν ακριβός σε σχέση με το budget... δεν χάνει τίποτα, και μιλάμε για ίσως τον καλύτερο ενισχυτή της κατηγορίας...  ;)

Gibson Les Paul Goth: Dream guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζαστ φορ δε σέικ οφ δι άργκιουμεντ:

 

Mα νομίζω ότι συμφωνήσαμε ότι ΔΕΝ κυνηγάει την ποιότητα ήχου αλλά την ευελιξία και την πρακτικότητα... επομένως τι να τον κάνει τον 100ρη Valvetronix τη στιγμή που ο 50ρης με 12ρι ηχείο θα τον υπερκαλύψει; Και τι παραπάνω ποιότητα ήχου να κυνηγήσει με ένα κλικ παραπάνω στην ακριβώς ίδια σειρά μοντέλων;

 

http://www.thomann.de/be/vox_vt50.htm

http://www.thomann.de/gr/vox_vt100.htm

 

Η μόνη διαφορά τους είναι ότι ο 100ρης έχει δυο 12ρια και effects loop ενώ ο 50ρης ένα 12ρι και χωρίς eff. loop (το οποίο είναι πολύ πιθανό να πέσει σε αχρηστία μιας και ο ενισχυτής είναι ήδη φορτωμένος με πάμπολλα εφφέ από μόνος του). Επίσης, η διαφορά τιμής είναι σεβαστή (398 έναντι 543 ευρώ, αν και θα τα έβγαζε πέρα μια χαρά και με το υποδεέστερο μοντέλο 50ρη Valvetronix στα 285). Αν είναι να πάμε ψηλά, ας αρχίσουμε να προτείνουμε λαμπάτους με πεταλιέρες και όχι ημίμετρα (κατά την άποψή μου)... Ο Evris πάντως τα έγραψε θαυμάσια και συμφωνώ απόλυτα μαζί του.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

koiταχτε...καταλαβαινω απολυτα απο ποια οπτικη γωνια βλεπει το ζητημα ο καθενας και οφειλω να ομολογησω οτι ειμαι  καπου...στην μεση...!!Επισης θελουμε ευελιξια κ.τ.λ. αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν θελουμε και αξιοπρεπη ηχο.... ;) ;)Ισως οχι τον απουτο ,αψογο ηχο που θα ειχε καποιος απαιτητικος χρηστης απο καποιο ακριβο λαμπατο μηχανημα αλλα....να παιζει απλα πολυ καλα το μηχανημα....και αν το vox μοντελο με τα 543 ευρω απεχει ηχητικα απο αυτο των 389 ευρω....τοτε αυτ η διαφορα τιμης δεν ειναι και τοσο σημαντικη..αν ομως δεν απεχει και απλα το πιο ακριβο μοντελο εχει 2 μπλιμπλικια παραπανω,τοτε αυτυ ηη διαφορα τιμης ειναι υπολογισημη.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομίζω πως έχουν μεγάλη διαφορά ποιότητας ήχου μεταξύ τους τόσο πολύ όσο με άλλους ενισχυτές. μάλλον δεν κατάλαβα τι εννοούσε ο φίλος bloody sunday, νόμισα πως έλεγε για άλλον ενισχυτή, από άλλη σειρά. Και σαφώς, η μεγάλη διαφορά εκτός της ισχύος είναι το fx loop, αλλά πιθανότατα όντως δεν θα χρειαστεί.

 

Φίλε musictech, αγοράζοντας τους VOX δεν θυσιάζεις τον ήχο, πίστεψέ με  ;)

Gibson Les Paul Goth: Dream guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου