Προς το περιεχόμενο

Boss RC-2 Looper πρόβλημα-απορία


raindog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω εδώ και λίγο καιρό το Boss RC-2 Looper και έχω το εξής "πρόβλημα"-απορία, για το οποίο δεν ξέρω αν είναι θέμα λειτουργικότητας του πεταλιού ή αν κάτι δεν κάνω εγώ καλά..

Επισυνάπτω και τη σελίδα 13 του owner's manual για να γίνομαι πιο κατανοητός

Σύμφωνα με τη σελίδα αυτή ακολουθώ τα βήματα:

1. select an empty track

2. select the mode

3. Start recording

4. Stop recording

5. Start overdubbing

 

Ξεκινάω λοιπόν το Overdubbing, και μόλις περάσει ο χρόνος που διαρκεί η πρώτη φράση που έχω γράψει, αρχίζει και παίζει αυτόματα η φράση που έχω κάνει μέχρι εκείνη τη στιγμή overdub, χωρίς να έχω πατήσει το πετάλι.

 

Το ερώτημά μου είναι: ο χρόνος που έχει διαρκέσει η (πρώτη) φράση που έχω κάνει record καθορίζει και το χρόνο όλων των φράσεων από κει και πέρα που θα κάνω Overdub? Εγώ θα ήθελα, σε κάποιες περιπτώσεις, αν η πρώτη φράση διαρκεί π.χ. ένα μέτρο να κάνω Overdubb μία φράση που να διαρκεί π.χ. 2 μέτρα και μετά να πατήσω τo pedal για να κάνει Stop overdubbing

 

Ελπίζω να έγινα κατανοητός

 

Αν κάποιος που ξέρει το πετάλι μπορεί να δώσει τα φώτα του...

Ευχαριστώ

Γιώργος

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάντηση στην ερώτηση σου είναι ναι τα μέτρα των overdubs καθορίζονται απο την αρχική φράση που ηχογράφισες δεν γίνεται να κάνεις ovedub 2 μετρα σε μια φράση του ενός μέτρου εκτός και αν ηχογραφίσεις την φράση αυτη απο την αρχή σε 2 μετρα.

The Economy Picker!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εχω την εντυπωση οτι ετσι ειναι, δηλ: ο χρονος της πρωτης φρασης καθοριζει το χρονο ολων των επομενων..

 

αυτο

Εγώ θα ήθελα, σε κάποιες περιπτώσεις, αν η πρώτη φράση διαρκεί π.χ. ένα μέτρο να κάνω Overdubb μία φράση που να διαρκεί π.χ. 2 μέτρα και μετά να πατήσω τo pedal για να κάνει Stop overdubbing

δε νομιζω οτι γινεται, εκτος κι αν δεν το εχω ανακαλυψει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν γίνεται.

Και στο RC-20 που χρησιμοποιώ εγώ συμβαίνει το ίδιο: η πρώτη φράση καθορίζει τα μέτρα όλων των overdubs.

Δεν γνωρίζω για το RC-50 βέβαια, ίσως έχει περισσότερες δυνατότητες για κάτι τέτοιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς και στο Jamman (digitech ) που έχω εγώ συμβαίνει ακριβώς το ίδιο, που βρίσκεται και στην ιδια κατηγορία άρα μάλλον δεν προβλέπεται.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο δε νομιζω οτι γινεται, εκτος κι αν δεν το εχω ανακαλυψει...

 

Φανταζομαι γινεται με το rc50 για το λογο οτι εχει 3 banks που μπορεις να γραψεις διαφορετικες λουπες και να παιζουν simultaneously. :)

Ειμαι επισης βεβαιος οτι γινεται και με αλλα loopers ,σοβαροτερα (,ακριβοτερα) και ειδικοτερα των μαζικης καταναλωσης. (το εχω δει live να το κανει ο Παπαδοπουλος,αλλα δεν μου ερχεται τωρα ποιον χρησιμοποιει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την εντυπωση οτι ετσι ειναι, δηλ: ο χρονος της πρωτης φρασης καθοριζει το χρονο ολων των επομενων..

 

αυτο δε νομιζω οτι γινεται, εκτος κι αν δεν το εχω ανακαλυψει...

 

+2112

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου