Προς το περιεχόμενο

Φωνητικά και Ελληνικό ιδίωμα


bihlas87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

billytsak αν θες ρίξε μια ματιά στο "Περι ανέμων..." για ενα τόπικ που λέγεται "Έλα τώρα και μην αργείς και πιάσε τη Les Paul"

 

"'Eλα λοιπόν και μην αργείς, και ΒΓΑΛΕ τη Λεσπώλ". Έχει σημασία το ΒΓΑΛΕ. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων.

 

Α, και μια υποσημείωση: ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τον τίτλο του θρεντ... τι πάει να πει "Πού είναι οι vocalists?"  Vocalists δεν υπάρχουν πια, τους πάτησε το τρένο όπως τους βαρύμαγκες... Και Μενέλαε, έχω την εντύπωση πως καμιά φορά πέφτεις στην ίδια παγίδα που πέφτω συχνά κι εγώ: ακούς με το μυαλό σου και τη μουσική σου παιδεία, και όχι με τα αυτιά σου! Πχ. αυτά που γράφεις θα τα πρόσεχε κάποιος που δεν ασχολείται εντατικά με τα φωνητικά;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 245
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγω δεν ειπα να του δειξουμε το λαϊκο εγω ειπα να τραγουδαει στη γλωσσα του... ;)

 

πως να το κανουμε τα ..αγγλικα του 99% των Ελληνων ειναι λιγο της πλακας οποτε ΤΙ στο καλο θα τραγουδησει αν δεν ξερει τη γλωσσα?ειναι σαν να αρχισω τωρα εγω να τραγουδω κινεζικα... ;D παιζει?δεν παιζει...

 

Μα δεν ειπα σωνει και καλα να τραγουδησει εγγλεζικα!Ημαρτον, φυσικα και δεν παιζει..

Για να κανεις κατι πρεπει να εχεις τα φοντα να το κανεις! Αμα δεν τα εχεις δεν πρεπει ουτε στην γλωσσα του να τραγουδας! Γιατι δηλαδη, επειδη ειναι γλωσσα σου και εισαι αυτοματως πιο "Αξιος"?Ουτε τοτε παιζει λοιπον  ;)

 

Αυτο που θελω να τονισω ειναι οτι ολα ειναι σχετικα. Δεν μπορουμε να πουμε: Ελληνας->τραγουδα Ελληνικα, Αγγλος->Αγγλικα κ.ο.κ.

 

Ελπιζω να καταλαβαινετε τι θελω να πω  :)

 

 

we live in a beautiful world, yeah we do

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vocalists δεν υπάρχουν πια, τους πάτησε το τρένο..

 

ΜΑΚΑΡΙ αλλα δεν το βλεπω θα μας ταλαιπωρουν με την ψωναρα τους εις τους αιωνες των αιωνων αμην... ;D ;D

 

Δεν μπορουμε να πουμε: Ελληνας->τραγουδα Ελληνικα, Αγγλος->Αγγλικα κ.ο.κ.

 

Παντως ΟΛΟΙ οι Αγγλοι που ξερω ΑΓΓΛΙΚΑ τραγουδανε... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαλλου δεν χρειαζεται και πολυ φιλοσοφια για να δουμε αν "μας παιρνει η οχι" να τα "λεμε" στα "εγγλεζικα" ...η ..επιτυχημενη πορεια των αγγλοφωνων ελληνικων συγκροτηματων στα εξωτερικα τα λέει ολα νομιζω Grin Grin

 

Εκτός από αυτούς που κατάλαβαν ότι το accent δεν το έχουν, οπότε τραγουδάνε με χάλι προφορά από άποψη, βλέπε Rotting Christ και όχι μόνο...Προσωπικά πάντως δε θα μπορούσα να φανταστώ τα τραγούδια τους με σωστή προφορά!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ΟΛΟΙ οι Αγγλοι που ξερω ΑΓΓΛΙΚΑ τραγουδανε... ;D ;D

 

Και γω τραγουδαω Ελληνικα, πως τα τραγουδαω ομως???  :P

we live in a beautiful world, yeah we do

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε,απο τα ...ηγγλεζικα καλυτερα θα τα τραγουδας...μια Φραγκοσυριανη τη λες δεν την λες αν προκυψει αναγκη? :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε,απο τα ...ηγγλεζικα καλυτερα θα τα τραγουδας...μια Φραγκοσυριανη τη λες δεν την λες αν προκυψει αναγκη? :) :)

 

Δεν γκζερω ντην Φραγκοσυριανη καρντια μου  ;D

we live in a beautiful world, yeah we do

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγα που δεν τη ξερεις...."θελει η.....*&*&^% να κρυφτει και η χαρα δεν την αφηνει...." :) :) :) :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγα που δεν τη ξερεις...."θελει η.....*&*&^% να κρυφτει και η χαρα δεν την αφηνει...." :) :) :) :) :)

 

;D Αρκετα ξεφυγαμε απο το ontopic των παιδιων.  ;)

Σε μια εποχη παντως που εχει περαση η μουρη του αλλου, οι γνησιοι vocalists, αυτοι που το "νιωθουν" μαζι με τις ικανοτητες τους, ειναι ειδος υπο εξαφανιση, στην δημοσια προβολη τουλαχιστον.

we live in a beautiful world, yeah we do

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου