Προς το περιεχόμενο

Φωνητικά και Ελληνικό ιδίωμα


bihlas87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι όταν το κάνεις, "έλα στη παράσταση για να σε γιουχαίσω" που λέει κι ο Νιόνιος......

 

Ελα πλάκα κάνω.

Προσωπικά βέβαια στα κλαμπάκια (που από κει θα ξεκινήσεις) δεν είδα καμμιά φωνή που να ήταν "σούπα" να φτιάχνεται με καλούδια. Σουλουπώνεται, ναι. Φτιάχνεται όχι.

Αλλά πες τα με τους sound experts.

Εγω και το οργανάκι μου "καρφί" το παίζω και στη φωνούλα λίγο reverb βάζω.

Κουλόμουγκος έτσι, κουλόμουγκος κι αλλιώς.

Απλώς έτσι μου ρχεται φθηνότερα και έχω περισσότερο χρόνο να διασκεδάσω με τη μουσική μας.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 245
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και Μενέλαε, έχω την εντύπωση πως καμιά φορά πέφτεις στην ίδια παγίδα που πέφτω συχνά κι εγώ: ακούς με το μυαλό σου και τη μουσική σου παιδεία, και όχι με τα αυτιά σου! Πχ. αυτά που γράφεις θα τα πρόσεχε κάποιος που δεν ασχολείται εντατικά με τα φωνητικά;

 

Συμφωνώ με αυτή τη λογική, η διαφορά είναι η εξής:

 

1. Ο Cornell που λέγαμε φαλτσάρει αβέρτα, και φαίνεται νομίζω σε οποιονδήποτε ότι το παλεύει τρελά για να τραγουδήσει απλά πράγματα. Πιστεύω αυτό ακούγεται εύκολα, δεν έχει να κάνει με εντατική ενασχόληση.

2. Πέραν του να τραγουδάς τις νότες που θες, ακόμα και αν εξαιρέσουμε τελείως τα τεχνικά, είναι πολύ σημαντικό να τραγουδάς με τρόπο ώστε να μην κάνεις ζημιά στο λαιμό σου, είτε αυτό το κάνεις από μόνος σου, είτε λόγω μαθημάτων σε ωδείο. Η φωνή είναι ΠΟΛΥ δύσκολο όργανο γι αυτόν ακριβώς τον λόγο. Μικρά λάθη που ίσως και να μην τα ακούμε οι περισσότεροι μπορεί να σου αχρηστέψουν το λαιμό σε μερικά χρόνια.

 

Παράδειγμα, για τον Cornell και πάλι, για να καταλάβεις τι εννοώ ότι έχει ΔΙΑΛΥΣΕΙ το λαιμό του. Άκου, και κοίτα, πώς κάνει για να βγάλει νότες που δεν είναι δύσκολες, κ ακόμα περισσότερο σε μελωδίες που δεν είναι καθόλου δύσκολες. Και προσωπικά το αποτέλεσμα μου φαίνεται απαίσιο, αν και όπως ξαναείπα λατρεύω τον Cornell από studio, γιατί έχει ΠΟΛΥ ωραίο χαρακτήρα η φωνή του.

 

http://www.youtube.com/watch?v=pZfe_bA25ZE http://www.youtube.com/watch?v=h5Ww8AHt49U&feature=related

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, να πω και κάτι ακόμα. Όχι, φυσικά αυτά τα λάθη που ακούω δεν τα ακούνε όλοι. Αλλά όταν μιλάμε κάποιοι μουσικοί μεταξύ μας και σχολιάζουμε ότι ο τάδε τραγουδιστής είναι καλός ή κακός, εκ των πραγμάτων δεν μιλάμε ως τηλεθεατές του fame story, αλλά ως μουσικοί, άρα κοιτάμε τον άλλον σαν μουσικό. Έτσι δεν είναι; Δηλαδή αν πω ιερό τέρας της κιθάρας τον Cobain....  ;D ;D Άλλο να πω μου αρέσει ο Cobain, άλλο να τον φέρω παράδειγμα όταν συζητάμε για τεχνικούς κιθαρίστες. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κρίνεις από το Terravibe έλεος, πόσο καλά νομίζεις ότι μπορείς να ακούσεις σε ένα live? Βάλε να δεις έ

Θα διαφωνήσω. Αν ήταν όντως τόσο καλός δε θα είχε κάνει έτσι το λαιμό του. Προσπαθούσε να κάνει ΠΟΛΥ περισσότερα απ'όσα μπορούσε, γι αυτό και κατέληξε εδώ. Επίσης... πες μου κάποιον τραγουδιστή μεγάλου group που να είναι χειρότερος. Εκτός αν συγκρίνουμε με τον 20χρονο που άρχισε να τραγουδάει πριν 6 μήνες χωρίς μαθήματα και τώρα παίζει στο Lazy ;D ;D

 

 

τσέκαρε αυτό το video απο 2'.20'' και μετά. δε μπορείς να πεις πως αυτός ο άνθρωπος δεν έχει φωνή. κατευθείαν μια οκτάβα πάνω  :o  αλλά όπως λες έχει και πολύ ωράια χροιά η φωνή του.

 

 

όσο για τραγουδιστές μεγάλων γκρουπ που είναι χειρότεροι, όσους θες, bono u2, anthony keidis rhcp, των green day και δε συμαζεύεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο για τραγουδιστές μεγάλων γκρουπ που είναι χειρότεροι, όσους θες, bono u2......

 

Ποιός έχει τα ποπ κόρν μου;

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τα πιό πολλά από τα λεγόμενα σου φίλε Μενέλαος και τεχνικά έτσι είναι.Τα ακούω από την δασκάλα μου συνέχεια όπως και εσύ από την δικιά σου φαντάζομαι.

Αλλά...όταν η ερμηνεία είναι τόσο δυνατή (ειδικά όταν ροκάρει ο τραγουδιστής) ,"γράφει" κάποιους κανόνες ή τους χρησιμοποιεί όπως εκείνος γουστάρει (αν έχει το τεχνικό backround),γιατί απλούστατα έτσι θέλει εκείνη την ώρα.

Δηλαδή με τη λογική των "κλασικών" (τις απόψεις των οποίων επικαλείσαι),ο Tom Waits,ο Dylan και ενα σωρό αλλοι,πρέπει να αρχίσουν πάραυτα μαθήματα φωνητικής γιατι είναι λάθος τεχνικά και κακοί τραγουδιστές?

Αυτή είναι η μόνη μου απορία (και ένσταση)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσέκαρε αυτό το video απο 2'.20'' και μετά. δε μπορείς να πεις πως αυτός ο άνθρωπος δεν έχει φωνή. κατευθείαν μια οκτάβα πάνω  :o  αλλά όπως λες έχει και πολύ ωράια χροιά η φωνή του.

 

 

όσο για τραγουδιστές μεγάλων γκρουπ που είναι χειρότεροι, όσους θες, bono u2, anthony keidis rhcp, των green day και δε συμαζεύεται...

Καλά των Green Day είναι ομολογουμένως ελεεινός, οι άλλοι δύο τίποτα φοβερό κατά τη γνώμη μου αλλά όχι και χάλια, ειδικά ο Bono. Ούτε εμένα μου αρέσει, αλλά ας μην υπερβάλλουμε κιόλας  ;D ;D

 

Για το βίντεο. Πρώτον, δε μου φαίνεται καθόλου εντυπωσιακό αυτό που κάνει. Ουσιαστικά τραβάει το λαιμό του για να βγάλει τις νότες, άνεση μηδέν, δε μπορεί να τις κρατήσει πραγματικά, με vibrato κλπ, τέλος πάντων ας μην μπαίνω στα τεχνικά, πάντως δε μου αρέσει καθόλου αυτό το πράγμα που κάνει, και είναι κάτι που πιστεύω ότι η συντριπτική πλειοψηφία των τραγουδιστών μπορεί να κάνει. Πέραν αυτού, πάλι μιλάμε για studio ;) Άκου τον κ στο live να δεις πώς σκίζεται για να τα πει ;) Και τέλος πάντων ΤΕΧΝΙΚΗ δεν έχει. Δεν έχω κόλλημα με την τεχνική, αλλά μια και αρκετοί μίλησαν για τεχνική γι αυτό τα αναφέρω αυτά. Και το αποτέλεσμα της ανύπαρκτης τεχνικής του είναι ότι μετά από 20 χρόνια καριέρας έχει καταντήσει τη φωνή του όπως την έχει καταντήσει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή με τη λογική των "κλασικών" (τις απόψεις των οποίων επικαλείσαι),ο Tom Waits,ο Dylan και ενα σωρό αλλοι,πρέπει να αρχίσουν πάραυτα μαθήματα φωνητικής γιατι είναι λάθος τεχνικά και κακοί τραγουδιστές?

Αυτή είναι η μόνη μου απορία (και ένσταση)

 

Μπερδευόμαστε πάλι. Αλλο ο τραγουδιστής, άλλο ο τραγουδοποιός, άλλο ο ερμηνευτής, άλλα τα μάτια του λαγού άλλα της Κουρνικόβα.......

Ο Μενέλαος κάνει (και καλά κάνει) τεχνική αξιολόγηση ενός τραγουδιστή που βρίσκεται εκει που βρίσκεται λόγω των φωνητικών του ικανοτήτων.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τα πιό πολλά από τα λεγόμενα σου φίλε Μενέλαος και τεχνικά έτσι είναι.Τα ακούω από την δασκάλα μου συνέχεια όπως και εσύ από την δικιά σου φαντάζομαι.

Αλλά...όταν η ερμηνεία είναι τόσο δυνατή (ειδικά όταν ροκάρει ο τραγουδιστής) ,"γράφει" κάποιους κανόνες ή τους χρησιμοποιεί όπως εκείνος γουστάρει (αν έχει το τεχνικό backround),γιατί απλούστατα έτσι θέλει εκείνη την ώρα.

Δηλαδή με τη λογική των "κλασικών" (τις απόψεις των οποίων επικαλείσαι),ο Tom Waits,ο Dylan και ενα σωρό αλλοι,πρέπει να αρχίσουν πάραυτα μαθήματα φωνητικής γιατι είναι λάθος τεχνικά και κακοί τραγουδιστές?

Αυτή είναι η μόνη μου απορία (και ένσταση)

 

Όχι, όχι. Καθόλου. Και ο Waits και ο Dylan μου αρέσουν πολύ. Φυσικά τραγουδάνε "λάθος", αλλά ποιος νοιάζεται; Αρκεί να σου αρέσει το αποτέλεσμα. Απλώς εδώ αναφέρθηκαν παραδείγματα τραγουδιστών με ανύπαρκτη τεχνική σε συζητήσεις περί καλής τεχνικής, οπότε λέω τις ενστάσεις μου. Από εκεί και πέρα, όλα στο παιχνίδι είναι. Δεν επικαλούμαι απόψεις κλασσικών, άλλωστε δε μου αρέσει γενικώς το κλασσικό τραγούδι σαν τεχνοτροπία. Απλώς όταν λέμε ότι ο τάδε έχει καλή τεχνική, μπαίνουμε στη συζήτηση για το κατα πόσον αυτό ισχύει όντως. Πέραν αυτού.... κολοκυθόπις! Το μόνο που "απαιτώ" προσωπικά είναι να μην είναι φάλτσος ο άλλος και να ελέγχει τη φωνή του. Και το μόνο που θεωρώ ότι ο καθένας πρέπει να προσέχει για δικό του καλό είναι να μην καταστρέφει το λαιμό του με τον τρόπο που τραγουδάει.

 

Γι αυτό και τα λέω όλα αυτά. Δε γίνεται να φέρνουμε ως παράδειγμα τον Cornell, γιατί ο καθένας που θα τα διαβάσει αυτά και θα αρχίσει να τραγουδάει έτσι επειδή έμαθε πως "ο Cornell τραγουδάει σωστά" σε 5 χρόνια θα κάνει εγχειρήσεις στο λαιμό και δε θα βγάζει νότα. Θεωρώ πως τέτοια πράγματα λοιπόν πρέπει να προσέχουμε πολύ όταν τα λέμε, και όταν βλέπουμε κάποιο λάθος να το αναφέρουμε, γιατί είναι κρίμα να παίρνουμε στο λαιμό μας και άλλον κόσμο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω γι αυτο ειπα κατιμα τους Talking Κωστα. Οχι απο band αποψη αλλα απο τραγουδιστικη. Προς Θεου (ελλειπα, τωρα γυρισα και το ειδα)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου