Προς το περιεχόμενο

Αγορά εφφέ


Awaken

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λέω να κάνω 1 δωράκι στον εαυτό μου για τα Χριστούγεννα ..αλλά δεν θέλω να πάρω καμία πανάκριβη μπουρούχα και να ξενερώσω.

 

Δεν μπορώ να κουβαλήσω τα πράγματα στο Νάκα η όπου αλλού για να δοκιμάσω επιτόπου πολυεφφε, είναι και οι πωλητές πάνω από το κεφάλι μου συνέχεια μην χαλάσω τίποτα…

 

Πρέπει να πάω διαβασμένος όπου πάω, φωτίστε εδώ παίδες. 

Θέλω να αγοράσω κάτι πολύ συγκεκριμένο, αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αυτό (μην κράζετε!).

Ξέρω όμως της ιδιότητες που θέλω να έχει…

Πρώτα από όλα θέλω να κάνω αγορά εφφέ μια και καλή, άρα θέλω κάτι καλό σε ποιότητα.

Να μπορώ να έχω distortion, delay, compressor, chorus, overdrive, και ότι άλλο γίνετε,

Σε μια μόνο συσκευή ας πούμε, και να μπορώ να τα συνδυάζω όλα αυτά χωρείς να αυξάνω των θόρυβο του ενισχυτή.

Αυτό σημαίνει ότι θέλω το μηχάνημα να είναι noiseless όσο γίνετε

Και να έχει πολύ καλή real-time απόδοση τον εφέ, Για να μπορώ να ηχογραφώ της προκοπής, με μικρόφωνο στημένο μπροστά από τον ενισχυτή όταν αποκτήσω ένα της προκοπής,

Δεν με ενδιαφέρει αν είναι σε μορφή πεταλιέρας η όχι, γιατί σπάνια αλλάζω εφέ μέσα σε ένα κομμάτι,

Καλύτερα να είναι σε μορφή φέτας για να χωράει και στην τρύπα πίσω από τον ενισχυτή,

Βολεύει όταν τα κουβαλάω.

Αν και δεν ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα με τον μαγνήτη του ήχου, είναι πολύ κοντά,

Παίζει να το χαλάσει? Έβαζα 1 δανικό πολυεφφε εκεί …τώρα ότι έγινε έγινε.

Αν όλα αυτά είναι εκτός τον οικονομικών μου δυνατοτήτων απλός δεν θα πάρω τώρα,

θα περιμένω καλύτερη στιγμή, Έχω να επενδύσω μια χιλιάδα euros.

Τι μου προτείνετε?

 

http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=75&Product=9949

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

http://www.tcelectronic.com/G-Force.asp

 

;)

 

Το μόνο που δεν έχει είναι distortion (έχει ένα gain σε φάση booster ας πούμε) το οποίο φυσικά και πρέπει να το πάρεις από τον ενιχυτή σου ή μια προενίσχυση ή συνδιασμό από πεταλάκια κλπ. Σε εφεδιέρα στο 1000ρικο είναι ότι καλύτερο. Φθηνότερες λύσεις το G-Major (που έχει και την ΜΑΓΚΙΑ του Remote Channel switching σε ενισχυτή - που νομίζω οτι το Force δεν το έχει  ??? ) ή το Rocktron Intelifex, τα οποία ΔΕΝ υστερούν και πολύ σε ποιότητα εφέ αλλά δεν έχουν harmonizer (αν θές κάτι τέτοιο). Για εξωτικές λύσεις πάς μετά σε αυτό:

 

http://www.eventide.com/AudioDivision/Products/Harmonizers/Eclipse.aspx

 

αλλά ανεβαίνεις αρκετά και σε ευρώπουλα...

 

Η γνώμη μου είναι να πάρεις ένα G-Major.

http://www.tcelectronic.com/G-Major.asp

Οι καιροί είναι δύσκολοι και πρέπει να ράβουμε από τώρα στο στρώμα λεφτά...  ;D ;D ;D

 

Πάντώς γενικά να ξέρεις ότι στα κιθαριστικά μηχανάκια ή αναλογία άυξησης κόστους/ποιότητας είναι 10%/40% στις περισσότερες περιπτώσεις. Δηλαδή πληρώνεις κάτι 40% - 50% ακριβότερο για να πάρεις κάτι 10% καλύτερο.

Σκέψου το.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το g-major μαζί με έναν καλό ενισχυτή είναι η καλύτερη λύση

αν είσαι και γκαζάκιας (τρομοκράτη ;D) θα απογοητευτείς από

το άθλιο gain των pod, boss, tonelab κλπ

 

ένα ενισχυτάκι full λάμπα is the answer

αλλά το σταματάω εδώ για να μην γίνω offtopicιστής

 

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα χαθεί στα links του vandergraaf τόση ώρα και δεν σε πρόλαβα.

Καθόλου off topic φίλε   jmone και ξεκινώ εγώ από εκεί που σταμάτησες

Ένας fender 50w full λαμπιόνια με κρυστάλλινα καθαρά,

άμα του κολλήσουμε και το g-major

Λες να γουστάρουμε?

 

edit

 

Διευκρίνιση… Ενισχυτή έχω ρε, της προκοπής εννοώ μικρόφωνο 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η δική μου άποψη είναι πως ΝΑΙ θα γουστάρουμε

θα έχεις έναν ενισχυτή του γούστου σου και

ωραία εφέ, πάρε και ένα ωραίο distortion / overdrive

και κάνα booster με τα υπόλοιπα χρήματα να είσαι

υπερπλήρης

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά το G-major θα σε καλύψει στα εφφέ αλλά για παραμόρφωση θές ενα καλό πεταλάκι.

Κοίτα το Jekyll & Hyde της Visual Sound , πολύ καλό το ζαχαρώνω αρκετό καιρό τώρα αλλά είναι ακριβούτσικο το άτιμο.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις τη γίνετε?… Έχω διάφορα πετάλια αλλά όταν τα βάζω μαζί δημιουργούν ένα θόρυβο που με χαλαει… γιαυτο έλεγα να τα πάρω όλα σε 1

Μηχάνημα που να έχει και distortion / overdrive δεν παίζει?

Ο fender σε ψιλό χάλασε… σε είδα ;D, μου το λένε και άλλοι αλλά τι να κάνω όταν τον πηρά πέρασα ένα υπαρξιακό επεισόδιο και κατέληξα σε αυτόν λόγο των καθαρών του

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά το G-major θα σε καλύψει στα εφφέ αλλά για παραμόρφωση θές ενα καλό πεταλάκι.

Κοίτα το Jekyll & Hyde της Visual Sound , πολύ καλό το ζαχαρώνω αρκετό καιρό τώρα αλλά είναι ακριβούτσικο το άτιμο.

 

αν σκεφτεις οτι ειναι 2 σε 1 ΠΟΛΥ καλα drive μια χαρα ειναι για την τιμουλα του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο κάνει το Jekyll & Hyde? το κοίταξα loki και από εμφάνιση φαίνετε πολύ κακό

Με την ένια του διαβολικού, είναι ποιοτικά τα εφφε ? ακούγετε πολύς θόρυβος όταν δεν παίζεις? Το έχεις δοκιμάσει?

Ανέβασα και το κολοκύθι που έχω για dist εγώ… μακριά… καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω να πάρεις κάτι καλό παρά να πετάξεις λίγα euros στα σκουπίδια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου