Προς το περιεχόμενο

Tinted Aerosol Guitar Lacquer???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειπαρχει περιπτοση να εχει καποιος εδω στην χωρα μας (και πως ακριβος να το ζητησω)??

 

ή αν στελνει καποιος γιατι απο τους παρακατω δεν στελνει κανεις!!

 

 

http://www.stewmac.com/shop/Finishing_supplies/Finishes_and_solvents/2/ColorTone_Aerosol_Guitar_Lacquer.html

 

http://reranchstore.stores.yahoo.net/tinclearcoat.html

 

http://www.manchesterguitartech.co.uk/lacquer.html

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γιατί μετά την 11η Σεπτεμβρίου (που έστειλαν αδιάβαστους τους πύργους) και με την ανακάλυψη των εκρηκτικών υγρών στα αερόπλανα, απαγορεύτηκε η μετακίνησή τους. Welcome to the club

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μετακίνησή τους δεν απαγορεύεται.

 

Για μεταφορές χημικών οι διεθνείς κανονισμοί θέτουν συγκεκριμένα στάνταρ συσκευασίας και μεταχείρησης, με αποτέλεσμα το κόστος να είναι απαγορευτικό για όποιον ζητά μικρή ποσότητα. Επίσης, η επιπλέον χαρτούρα που απαιτείται για τέτοιες αποστολές αποτρέπει τους εμπόρους λιανικής να ασχοληθούν περαιτέρω.

 

Για την ιστορία, το γνωστό και ως 9/11 δεν είχε να κάνει με χημικά εκρηκτικά στα αεροπλάνα. Επίσης, η ισχύουσα νομθεσία σχετικά με τα δοχεία max 100ml για τους επιβάτες έχει να κάνει με την ενέργεια ενός τύπου να φέρει 2 αδρανή χημικά σε ξεχωριστά δοχεία και να τα ανακατέψει στην τουαλέτα του αεροπλάνου σε δοχείο υγρών για φακούς επαφής 500ml. Ο τύπος κατάφερε έτσι να σκοτώσει ένα επιβάτη, χωρίς όμως να κάνει σοβαρή ζημιά στο αεροπλάνο. Το θέμα είναι ο όγκος των δοχείων λοιπόν για να μην μπορέσει να υπάρξει αρκετά μεγάλο μείγμα ώστε να υπάρξει σοβαρή έκρηξη.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αμφισβητώ αυτό που λές (και είναι λογικό αυτό που λές) αλλά ο stewmac ας πούμε λέει καθαρά "δεν στέλνω" όχι στέλνω αλλά κοστίζει ακριβά. Κανονικά δεν θα έπρεπε να αποφασίζει ο αγοραστής?

Πάντως το συμπέρασμα είναι το ίδιο...δεν στέλνουν. Θα με ενδιέφερε και εμένα πάντως εάν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλειοψηφία λέει "δεν στέλνω" γιατί δεν αξίζει γι'αυτούς να ξοδέψουν χρόνο και χρήμα για τον ενα πελάτη στους 1000 που προτίθεται να πληρώσει, ειδικά αν περιλαμβάνει εκτελωνισμούς όπως από Αμερική.

 

Το σκεπτικό είναι ότι κάθε είδους χημικό προϊόν μπορεί να βρεθεί στην τοπική αγορά του καταναλωτή.

 

Νομιζω ότι στην ελληνική αγορά αρκετοί σχετικοί έμποροι φτιάχνουν τέτοια aerosol cans με το χημικό/χρώμα/λούστρο της αρεσκείας σας αρκεί να είναι κατάλληλη η σύσταση. Κι αν οχι θα πρέπει να μπορούν να τα παραγγείλουν για τον πελάτη σε τιμές αντίστοιχες του εξωτερικού.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Marathon εσύ που έχεις τα "μέσα" (αερογράφους κλπ.) δεν μπορείς να ψεκάσεις lacquer; Τι τα θες τα cans;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αερογράφος είναι για λεπτομέρειες και όχι για γεμίσματα. Και το ότι έχω αερογράφους, κομπρεσέρ και πιστόλια βαφής δεν σημαίνει ότι ξέρω και να λουστράρω. Μην μπερδεύεστε, το λούστρο είναι επιστήμη και επάγγελμα. Τα cans τα θέλω για πειράματα. όταν έχω να λουστράρω κανονικό project πάω κανονικότατα (και τα σκάω) σε επαγγελματία. Όσο και να σου φαίνεται περίεργο κοστίζει πιό φτηνά

1) γιατί ξέρει τι κάνει (και στη περίπτωση του Merphy ξέρει γιατί έγινε και πως να το διορθώσει)

2) Γιατί μπορείς να τον βρίσεις εάν έχει κάνει λαλακία (εάν την έχεις κάνει εσύ τι να πείς)

3) Ο αερογράφος και γενικά οι βαφές με πιστόλια είναι μια βρωμερή ιστορία. Φαντάσου ότι ξαναφτιάχνω χώρο στο λεβητοστάσιο (έξω από το σπίτι) για να βάφω, για να μην με σκοτώσει η γυναίκα μου.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω ότι στην ελληνική αγορά αρκετοί σχετικοί έμποροι φτιάχνουν τέτοια aerosol cans με το χημικό/χρώμα/λούστρο της αρεσκείας σας...

Τώρα που το λές είδα ένα περίεργο Spray λούστρο 2 συστατικών που έχει ένα μαγνητάκι στο κάτω μέρος. Βγάζεις το μαγνητάκι, κουνάς το spray ώστε να σπάσει το δεύτερο συστατικό που είναι μεσα και να γίνει η ανάμιξη. Είναι ακριβό (35-40 ευρώ) και κρατάει μόνο 2 ημέρες, μετά το πετάς γιατί γίνεται πέτρα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατανοητος ο λογος της απογορευσης.

 

το ηθελα για να κανω το μανικι μου σε πιο βαθυ χρωμα,πιο vintage

 

τωρα αν παρv καποιο λουστρο gloss που κοντευει της αρεσκειας μου,τρυψω ελαφρος το μανικι και το παω σε λουστραδορο να μου το ψεκασει γινεται δουλια η θα γινει λαλακια?

 

και αν ειναι αυτος ο τροπος?

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια,

κατ'αρχην ακουστε το Marathon...

(και οι Myth Busters το λενε) : Μην το προσπαθησετε στο σπιτι!!! (Ειδικα αν εχετε παιδια!)

 

Εχω παρατησει τη δουλεια εδω και λιγα χρονια,

και με τις γνωσεις που εχουμε σημερα περι χημικων και της επιδρασης τους στο ανθρωπινο σωμα,

ξερω καλα,οτι αν περασω τα 50κατι,θα'ναι θαυμα...(αρχισα μικρος)

 

Απο τοτε ομως,συνεχιζω με ξυλοσκονη (απο δερματιτιδες εως καρκινο,αναλογως ειδους)

και οστρακα (σιγουρο καρκινο)! Και η εργασια με σκονη γενικοτερα,χρονια αποφρακτικη πνευμονοπαθεια...

Και εις ανωτερα!

 

Φυσικα ο ερασιτεχνης δεν επιβαρυνεται αν λαβει υπ'οψιν τις προδιαγραφες ασφαλειας,

ισως ομως κανει λαθη τυπου:

"Βαφω-φοραω μασκα,τριβω-...δεν βαζω!"  η ακομη και

"Δεν καθαριζω τη σκονη αμεσως" η καθαριζω τη σκονη με σκουπα (και τα αναπνεω ολα..)

 

Προσοχη και "στα σιγουρα" προτεινω λοιπον!

 

Το χομπι πρεπει να ειναι διασκεδαση,

και να μην εχει αορατες παρενεργειες!

 

yann

 

Y.γ.:Εδω και χρονια υπαρχουν "κενα" σπρει στην αγορα,

που με τον καταληλο εξοπλισμο (υπαρχει στα χρωματοπωλεια αυτοκινητων)

μπορει κανεις να τα γεμισει με οτι θελει (φτανει να πεισει τον πωλητη)!

 

Τα ετοιμα 2 συστατικων ειναι συνηθως ακρυλικα αυτοκινητου (τα λεγομενα "διπλης").

Δεν συνιστουνται για ξυλα,ισως επιρρεασουν τις κολλησεις.

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου