Προς το περιεχόμενο

Τελικά ποιος έγραψε το Viva La Vida?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άλλωστε τι σχέση έχει ποιανού το άλμπουμ είναι καλύτερο με το θέμα μας? Πραγματικά καμμία. Θα μπορούσε αυτό το δευτερολέπτων πραγματικά θεματάκι (και όπως φαίνεται και απο μυνήσεις άλλου ερασιτεχνικού στην ουσία γκρουπ που δεν θυμάμαι το όνομα του, έτσι είναι) να το έχει γράψει οποιοσδήποτε μέτριος ή και άθλιος μουσικός, δεν συζητάμε για την ενορχήστρωση, την παραγωγή τις άλλες ιδέες και την συνθετική ικανότητα των κολντπλει....

 

Πάρα πολύ σωστά. Καμία απολύτως σχέση με την καλλιτεχνική αξία (σύμφωνα με τη γνώμη του καθενός) του ενός ή του άλλου. Νομίζω ότι το θέμα είναι πράγματι οφτόπικ και έχει μετατραπεί σε σύγκριση... αλλά θα ενδώσω κι εγώ:

 

Τέλος έχω το άλμπουμ των κολντπλει και το έχω ακούσει όλο, όπως και πολλά άλμπουμ του Σατριγιάννη. Είναι ένα πολύ καλό και προσεγμένο άλμπουμ, στο οποίο έχει γίνει πολύ δουλειά, αλλά μάλλον όχι μόνο απο τους Κολντπλει(μόνοι σας τα λέτε πιο πάνω).

 

Eπίσης πολύ σωστά. Και πόσο ακριβώς από τους Κρυάδαπλεϊ; Μήπως ελάχιστα; Παρομοίως, μήπως τα άλμπουμ-μνημεία που υπέγραφε ο Phil Spector είχαν καμία σχέση (το 90% από αυτά) με το συνήθως μηδενικό ταλέντο των καλλιτεχνών που αναγράφοντο στο εξώφυλλο;

 

 

Edit: χωρίς να εννοώ ότι οι Coldplay έχουν μηδενικό ταλέντο... δεν αποκλείω να έχουν, όμως την προσπάθειά μου για αντικειμενικότητα την μπλοκάρει η απέχθεια που νιώθω μόλις ακούω την πρώτη νότα από ότι έχουν βγάλει.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 246
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Να κάνουμε τον τίτλο "Coal no more"?

 

 

Επιτέλους... ο Κούρκουλος δικαιώνεται.

“In an Obama-Biden administration, there would be no use for coal at all, from Wyoming to Colorado, to West Virginia and Ohio,” Palin said.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνουμε τον τίτλο "Coal no more"?

 

+137...

 

Αλλά τώρα που το σκέφτομαι...άστο καλύτερα...

Μπορεί και να μπει στο βιβλίο Guinness ως το περισσότερο "ξεσκισμένο" thread σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα fora του πλανήτη... ;)

 

Από περιέργεια μου 'ρχεται να ψάξω σε αντίστοιχα ξένα κιθαριστικά fora, και να μέτρήσω αριθμό posts σε thread με αντίστοιχο θέμα... ::)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Προσπάθησα να "καθαρίσω" λίγο το θέμα και έκανε διάλειμμα μερικών ωρών.

 

Σταματήστε τις προσωπικές επιθέσεις και συνεχίστε να κουβεντιάζετε. Μόνο. Οτι θεωρηθεί ότι αντιβαίνει τους κανονισμούς στο εξής θα σβήνεται.

 

Το θέμα είναι επίκαιρο και θα δούμε που θα καταλήξει.

Δεν είναι αντιπαράθεση για το ποιός είναι "καλυτερότερος" και ποιος έχει "συναίσθημα"... Υποκειμενικούρες.

 

Το θέμα είναι απλό, αφορά το ηθικό πνευματικό δικαίωμα και κατ' επέκταση το περιουσιακό. Θα είναι πολύ ενδιαφέρον να δούμε το αποτέλεσμα καθώς το κομμάτι είναι ήδη χιτ, αλλά το πιό πιθανό είναι να τα βρούνε πριν το δικαστήριο. Οπότε... άδικα θα μαλλιοτραβηχτούμε.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(yameth τα σπας....)

 

Ο φαλακρός μαλλον θα παρει τα 3 του γιατι όλα αυτά είναι δύσκολο έως αδύνατο να αποδειχθουν...είναι αδιευκρίνιστο στη αμερικανική νομοθεσία το τι ορίζεται σαν κλοπη πνευματικης ιδιοκτησιας και ιδιως οταν μιλαμε για νοτες...

 

Ο τζερτζελές έγινε πάντως.....

 

Ανοίγω νεο thread:

 

"Ο Φοιβος εκλεψε τελικά τους Κολντιλευς?"

 

τι να πεις..

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά το πιό πιθανό είναι να τα βρούνε πριν το δικαστήριο.

 

Προφανως κατι τετοιο θα γινει,οι Coldplay ειναι παμπλουτοι (μη ξεχναμε οτι αυτη τη στιγμη ανηκουν στα 10 εμπορικοτερα acts του πλανητη)

 

θα του δωσουν του καραφλα κανα δυο εκατομμυρια δολλαρια να ηρεμησει (η να βαλει μαλλια ;D ;D) & τελειωσε το ζητημα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ο φαλακρός μαλλον θα παρει τα 3 του γιατι όλα αυτά είναι δύσκολο έως αδύνατο να αποδειχθουν...είναι αδιευκρίνιστο στη αμερικανική νομοθεσία το τι ορίζεται σαν κλοπη πνευματικης ιδιοκτησιας και ιδιως οταν μιλαμε για νοτες...

Αχεμ;

 

Είναι;

 

Η Αμερικάνικη νομοθεσία είναι ΠΟΛΥ συγκεκριμένη, σχετικά με τα copyrights, κλπ, καθώς και τα royalties, σε αντίθεση, μάλιστα με την Αγγλική που είναι μάλλον μη γραμμένη (!!!! Το Αγγλικό σύνταγμα ΔΕΝ είναι γραμμένο, αν γνωρίζω καλά και δε λέω καμμιά μαμακία).

 

Ως μουσικός που έχω ασχοληθεί χρόνια με το σπορ, οφείλω να πω ότι η φράση των 8 μέτρων είναι σχεδόν ίδια και στα δύο κομμάτια. Τυχαίο ή όχι, όπως είπα και πρίν, και έκανα και λινκς προς την περίπτωση του George Harrison vs Bright Tunes Music (Αμερικάνικη εταιρία), καθώς και κάποιο άλλο λινκ στο wiki, δε παίζει ρόλο:

 

ΠΧ: Αν ο μπόμπιρας σου σπάσει το τζάμι του γείτονα με την μπάλα, το θελε δε τό θελε πιθανότητες (ανάλογα με την ανοχή του γείτονα) λένε ότι θα το πληρώσεις. Φταίει, δε φταίει! Έτσι κι εδώ. Δε χρειάζεται δόλος (αυτό το ξέρω, γιατι έχω φίλους στο SF που είναι δικηγόροι) για να πληρώσει ο άλλος. Μπορεί να μην πληρώσει ΟΛΑ τα royalties, αλλα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Αγγλικό σύνταγμα ΔΕΝ είναι γραμμένο, αν γνωρίζω καλά και δε λέω καμμιά μαμακία

 

ως εννοιαιο κειμενο δεν ειναι γραμμενο.

 

μεγαλο μερος του ομως υπαρχει  καταγεγραμμενο με τη μορφη νομοθετηματων,αποφασεων δικαστηριων & συνθηκων  ;)

 

 

The UK has no single constitutional document comparable to those of other nations, such as the United States. It is therefore often said that the country has an "unwritten" or de facto constitution.[1] However, the majority of the British constitution does exist in the written form of statutes, court judgments and Treaties. The constitution has other unwritten sources, including parliamentary constitutional conventions (more than most countries except New Zealand and Israel) and the royal prerogatives.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως κατι τετοιο θα γινει,οι Coldplay ειναι παμπλουτοι (μη ξεχναμε οτι αυτη τη στιγμη ανηκουν στα 10 εμπορικοτερα acts του πλανητη)

 

θα του δωσουν του καραφλα κανα δυο εκατομμυρια δολλαρια να ηρεμησει (η να βαλει μαλλια ;D ;D) & τελειωσε το ζητημα.

 

αν το κάνουν αυτό θα είναι ακόμη μεγαλύτεροι μαλ@κες. ας κρατήσουν την ίδια σθεναρή στάση που είχαν απ την αρχή κι ας πάνε στο δικαστήριο. αλλιώς τζάμπα οι μαγκιές και οι ειρωνίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου